Jak vyrobit kaštanovou tinkturu a mast | iStock

iStock

Jak vyrobit kaštanovou tinkturu a mast

Bolí vás a otékají vám nohy, trápí vás křečové žíly, hemoroidy, bolestivé a nepohyblivé klouby či stále studené končetiny? Řešením je kaštanová mast či tinktura, kterou si podle našeho návodu zvládnete vyrobit sami doma.

Většina z nás si kaštany spojuje jen s dětmi a výrobou různých zvířátek, případně se zimním krmením lesní zvěře. Věděli jste ale, že jírovec maďal, jak se strom správně botanicky jmenuje, je také uznávanou léčivkou? A to už od sedmnáctého století. Úžasné účinky jeho plodů a květů hojně využívali i naše prababičky a pradědečkové.

Nejúčinnější látkou, kterou kaštany obsahují, je aescin, který je využíván především k léčbě žilních onemocnění dolních končetin, jako jsou chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly, dále k léčbě místních otoků a zánětů, k léčbě a předcházení vzniku pooperačních podlitin, ale i hemoroidů. Zpevňuje krevní kapiláry a také zlepšuje pružnost i propustnost cévní stěny. Užívá se také k léčení bolestivých syndromů páteře, jako jsou poruchy plotének, ústřel, ischias, bolestivé napětí v šíji.

Naučte se skládat origami. V našem videu tentokrát najdete návod na roztomilou lišku. Použít ji můžete jako hezkou dekoraci do bytu nebo si jen užít skládání s dětmi, které ji také zvládnou.

Kaštanová mast také účinně zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených končetinách. Zlepšuje i prokrvení orgánů. Provedené výzkumy také ukázaly, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá při cukrovce a jaterních potížích. Dále kaštan léčí vodnatost a otoky, zejména otoky lymfatických žláz. Tinktura se může nanášet na postiženou část pleti, kde je akné, zmírňuje totiž zánět a uzavírá zanícené póry.

A protože je sezóna kaštanů v plném proudu, je nejvyšší čas se na ně vypravit a pustit se do výroby domácí tinktury, případně následně i masti. Podrobné návody najdete v dalších kapitolách článku.

Pokračování 2 / 3

Kaštanová tinktura

Budete potřebovat:

  • 30 plodů kaštanu
  • 500 ml čistého alespoň 40% alkoholu (pokud nechcete tinkturu užívat vnitřně, můžete použít i Alpu)
  • dostatečně velkou zavíratelnou sklenici

Vnitřně ve formě kapek tinkturu nesmějí užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří mají problémy s játry nebo ledvinami.

Postup:

1. Kaštany oloupejte a nakrájejte na malé kousky, nastrouhejte na struhadle nebo nasekejte v robotu najemno.

2. Přesypte je do uzavíratelné sklenice a zalijte dostatečným množstvím alkoholu tak, aby byly zcela ponořené, a pečlivě uzavřete.

3. Nechte tři až čtyři týdny stát na chladnějším místě a louhovat. Každý den ale směs důkladně protřepte nebo promíchejte.

4. Po uplynutí doby obsah přeceďte přes čisté jemné plátýnko a slijte do uzavíratelné, nejlépe tmavé láhve a uložte v chladu nebo použijte pro následnou výrobu masti.

Pro snadnější aplikaci můžete část nalít do lahvičky s rozprašovačem.

Jak tinkturu používat:
Jemně ji vtírejte na postižené místo. Na podporu žilního systému můžete tinkturu užívat i vnitřně. Protože ale výrazně ovlivňuje činnost nadledvinek, je nutné striktně dodržovat dávkování a doporučené pauzy v užívání. To znamená, že po dvou měsících užívání je třeba dopřát si měsíční pauzu.

Pokračování 3 / 3

Kaštanová gelová mast

Budete potřebovat:

  • 300 ml kaštanové tinktury
  • 3 čajové lžičky agar-agaru (želatina z mořských řas, seženete ji v prodejnách zdravé výživy)
  • 3 čajové lžičky levandulového oleje
  • 2 čajové lžičky kafrového oleje
  • olivový olej dle potřeby
  • ruční elektrický šlehač
  • uzavíratelný, dobře těsnící kelímek či dóza

Postup:

1. Želatinu nasypte do kastrolu, přilijte kaštanovou tinkturu a uvařte dle návodu uvedeného na obalu. Když směs zhoustne, odstavte ji a nechte mírně zchladnout.

2. Pak ji přelijte do vyšší úzké nádoby, přidejte esenciální oleje a nechte úplně ztuhnout.

3. Ručním elektrickým šlehačem pak hmotu důkladně šlehejte, dokud nevznikne jednolitý jemný krém. Požadovanou konzistenci získáte opatrným přidáváním olivového oleje během mixování.

4. Hotový krém stěrkou přendejte do pečlivě umyté, uzavíratelné a dobře těsnící nádoby. Pro nabírání používejte nejlépe čistou špachtli. Uchovávejte v lednici, kde by měl vydržet asi tři měsíce.

Doporučujeme

Články odjinud