vytisknout velikost písma Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

Z pětatřiceti známých druhů mangovníku se na náš trh dostanou většinou plody mangovníku indického (Magnifera indica), které jsou jednak zdravotně prospěšné dospělým i dětem, druhak nejlépe snáší dlouhou dopravu. Jeho největším producentem je Thajsko.

Jak připravit pecku k výsevu

Pecku z dobře vyzrálého plodu před výsevem důkladně zbavte dužiny: dobře to jde kartáčkem pod tekoucí vodou. Tuhý obal můžete opatrně odstranit. Nejlépe to půjde, když pecku necháte ve vlažné vodě asi dvě hodiny nabobtnat a potom ji ve švu opatrně ostrým nožíkem rozevřete. Uvnitř je poměrně velké jádro, které nesmíte poškodit, protože pak nevyklíčí.

Jak zasadit mango: Vyberte správný substrát

K výsevu použijte kokosový substrát, protože není ani kyselý, ani zásaditý a neobsahuje vápník, který mangovník nesnáší. Substrátem naplňte přiměřeně velkou nádobu a semeno zasypte tak, aby bylo asi tři centimetry pod povrchem. Po celou dobu klíčení udržujte substrát vlhký, ne však přemokřený. Teplota by měla být mezi 25 až 30 °C. Za těchto podmínek mango vyklíčí za jeden až tři měsíce.

Mango nakažlivé chuti

Mango nakažlivé chuti

Hnojení, přezimování a přesazování

První půlrok rostlinu nepřihnojujte, protože živiny čerpá ze semene. Pak začněte přihnojovat třetinou doporučené dávky tekutého hnojiva a dávku postupně zvyšujte až na doporučené plné množství. Koncem léta hnojení a zálivku postupně omezte až do konce září, kdy nastává čas mangovník přezimovat v místnosti s teplotou kolem 15 °C s co největším přísunem světla.

Ideálním místem pro pěstování mangovníku je vytápěný skleník s možností přisvěcování. Čím je totiž tepleji, tím více musíme mangovníku dopřát světla, což platí i pro rostliny starší, které se už dají zimovat v chladnějším prostředí, ale samozřejmě ne tam, kde teplota klesá k nule.

Mangovník přesaďte za jeden až dva roky do směsi složené z kokosové drti, kompostu a hlinité zahradní půdy do květináče o dva až čtyři centimetry většího, než byl původní.

Jak si vypěstovat vlastní ovoce ze zimní zahrady

Jak si vypěstovat vlastní ovoce ze zimní zahrady

Kdy se můžete těšit na sklizeň

Mangovník je strom tropů a subtropů dorůstající v přírodě až do čtyřicetimetrové výšky. U nás určitě tak veliký nebude a prvních květů se dočkáte až po dlouhých sedmi letech, kdy mango začíná poprvé plodit. Plody obsahují velké množství vitaminu C. Komu se podaří vypěstovat alespoň dva plody, na oslavu si může připravit osvěžující salát, zmrzlinu nebo něco dobrého z indické kuchyně, jejíž součástí mango je.

Avokádo, česky hruškovec, je krásná rostlina. Jak ho vypěstovat z pecky?

Avokádo, česky hruškovec, je krásná rostlina. Jak ho vypěstovat z pecky?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla