vytisknout velikost písma Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

Z pětatřiceti známých druhů mangovníku se na náš trh dostanou většinou plody mangovníku indického (Magnifera indica), které jsou jednak zdravotně prospěšné dospělým i dětem, druhak nejlépe snáší dlouhou dopravu. Jeho největším producentem je Thajsko.

Jak připravit pecku k výsevu

Pecku z dobře vyzrálého plodu před výsevem důkladně zbavte dužiny: dobře to jde kartáčkem pod tekoucí vodou. Tuhý obal můžete opatrně odstranit. Nejlépe to půjde, když pecku necháte ve vlažné vodě asi dvě hodiny nabobtnat a potom ji ve švu opatrně ostrým nožíkem rozevřete. Uvnitř je poměrně velké jádro, které nesmíte poškodit, protože pak nevyklíčí.

Jak zasadit mango: Vyberte správný substrát

K výsevu použijte kokosový substrát, protože není ani kyselý, ani zásaditý a neobsahuje vápník, který mangovník nesnáší. Substrátem naplňte přiměřeně velkou nádobu a semeno zasypte tak, aby bylo asi tři centimetry pod povrchem. Po celou dobu klíčení udržujte substrát vlhký, ne však přemokřený. Teplota by měla být mezi 25 až 30 °C. Za těchto podmínek mango vyklíčí za jeden až tři měsíce.

Mango nakažlivé chuti

Mango nakažlivé chuti

Hnojení, přezimování a přesazování

První půlrok rostlinu nepřihnojujte, protože živiny čerpá ze semene. Pak začněte přihnojovat třetinou doporučené dávky tekutého hnojiva a dávku postupně zvyšujte až na doporučené plné množství. Koncem léta hnojení a zálivku postupně omezte až do konce září, kdy nastává čas mangovník přezimovat v místnosti s teplotou kolem 15 °C s co největším přísunem světla.

Ideálním místem pro pěstování mangovníku je vytápěný skleník s možností přisvěcování. Čím je totiž tepleji, tím více musíme mangovníku dopřát světla, což platí i pro rostliny starší, které se už dají zimovat v chladnějším prostředí, ale samozřejmě ne tam, kde teplota klesá k nule.

Mangovník přesaďte za jeden až dva roky do směsi složené z kokosové drti, kompostu a hlinité zahradní půdy do květináče o dva až čtyři centimetry většího, než byl původní.

Jak si vypěstovat vlastní ovoce ze zimní zahrady

Jak si vypěstovat vlastní ovoce ze zimní zahrady

Kdy se můžete těšit na sklizeň

Mangovník je strom tropů a subtropů dorůstající v přírodě až do čtyřicetimetrové výšky. U nás určitě tak veliký nebude a prvních květů se dočkáte až po dlouhých sedmi letech, kdy mango začíná poprvé plodit. Plody obsahují velké množství vitaminu C. Komu se podaří vypěstovat alespoň dva plody, na oslavu si může připravit osvěžující salát, zmrzlinu nebo něco dobrého z indické kuchyně, jejíž součástí mango je.

Avokádo, česky hruškovec, je krásná rostlina. Jak ho vypěstovat z pecky?

Avokádo, česky hruškovec, je krásná rostlina. Jak ho vypěstovat z pecky?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny