Chystáte se malovat a nechcete utrácet za malíře pokojů? Pusťte se do toho sami. Vymalovat obývací pokoj není tak těžké, jak to vypadá. Musíte jen dodržet základní pravidla profesionálů. A my vám prozradíme, která to jsou.
Barvy vhodné do obývacího pokoje
Barvy působí na naši náladu, mění atmosféru, ovlivní světlo v místnosti, optickou velikost prostoru i pocitovou teplotu. Než začnete vybírat, zvažte proto všechny aspekty pokoje, který chcete malovat. Budete v místnosti pracovat, odpočívat, bavit se, vařit? Chtěli byste malováním pokoj opticky zvětšit, zmenšit, dodat mu více světla? Držte se základních pravidel. Světlé barvy pokoj provzdušní, zvětší a rozzáří, tmavší barvy zase dokáží vytvořit pocit tepla, bezpečí a dodají pokoji trochu intimity. Nejdůležitější ale je, abyste se v pokoji cítili dobře.
Jak správně vymalovat dětský pokoj? S barvami to nepřežeňte, ale nějaké do něj pusťte! Na které vsadit a jakým se naopak vyhnout, se dozvíte v následujícím videu:
Zdi dobře očistěte
Každou zeď důkladně očistěte od pavučin a prachu. Pokud jsou někde mastné skvrny od oleje, rukou nebo třeba čáry od voskovek, připravte si roztok na jejich odstranění. Ve sprejové nádobce smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. Směs nastříkejte a nechte na dvě až tři minuty vsáknout. Pak vše setřete vlhkým hadříkem. Posloužit může i jemný smirkový papír. Na ten ale moc netlačte, abyste v omítce neudělali rýhy.
Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovým papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.
Kdy je potřeba škrabat
Odstranění původní malby není nutné v případě, že původní výmalba je jen ve slabé vrstvě. V takovém případě můžete tento krok vynechat. Špachtli do ruky ale budete muset vzít v případě, že se stará barva začala odlupovat a dělat bubliny nebo pokud byla původní barva tmavší než ta, kterou jste si nově zvolili. Špatně by se totiž překrývala a mohlo by se snadno stát, že by prosvítala i přes několikanásobné přemalování. Před samotným škrábáním vždy celou stěnu dobře navlhčete a ke škrábání použijte malířskou špachtli.
Návod, jak se zbavit nebezpečné plísně v bytě, najdete ZDE.
Přípravu nepodceňte!
Připravte si základní pomůcky pro malování pokojů a materiál, který bude chránit před cákanci. Zakryjte podlahy a nábytek plachtou. Rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače oblepte páskou. K samotnému malování budete potřebovat vaničku na barvu nebo stírací mřížku, plochý štětec, štětec zárohák a velký váleček s rukojetí.
Nezapomeňte na penetraci
Ta slouží především ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou. Pokud tento krok vynecháte, může se stát, že na zdi zůstanou viditelné fleky a různé nerovnosti, případně budete muset nanést víc vrstev, abyste dosáhli požadovaného odstínu. Hrozí také, že se vám v budoucnu začne barva loupat.
Máte malý byt? Ty nejlepší nápady, jak ho opticky zvětšit, najdete ZDE.
V první řadě se zaměřte na detaily
Při malování pokoje začněte od nejmenších detailů. Na ty si vezměte štětec zárohák a menší plochý štětec. Nejdříve vymalujte malé plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámů oken, dveří a po obvodech stěn. Vždy se ujistěte, že je štětec od barvy dobře otřený. Tahy štětcem vždy začněte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou.
Při malování nespěchejte
Na velké plochy použijte váleček. Do barvy vložte malířskou mřížku nebo barvu nalijte do malířské vaničky. Váleček po nabrání barvy dobře otřete. Barvu nanášejte do písmene V a véčka přetírejte. Barva se tak dobře rozprostře a nebude dělat kocoury.
Množství vrstev, které je potřeba nanést, záleží na kvalitě podkladu. Před nanášením další vrstvy nechte barvu vždy zaschnout. Obvykle aspoň tři hodiny. Po dokončení malování pokojů sundejte ze stěny pásku.