Lopatka na čištění okapů, ALLEGRO.CZ, 106,- Kč Archiv firem

Lopatka na čištění okapů, ALLEGRO.CZ, 106,- Kč | Archiv firem

Lopatka na čištění okapů, E.COLEMAN.CZ, 305,- Kč Archiv firem

Lopatka na čištění okapů, E.COLEMAN.CZ, 305,- Kč | Archiv firem

Nástroj na čištění okapů, ALLEGRO.CZ, 957,- Kč Archiv firem

Nástroj na čištění okapů, ALLEGRO.CZ, 957,- Kč | Archiv firem

Nástroj na čištění okapů, MALL.CZ, 822,- Kč Archiv firem

Nástroj na čištění okapů, MALL.CZ, 822,- Kč | Archiv firem

Úhlová metla, ALLEGRO.CZ, 392,- Kč Archiv firem

Úhlová metla, ALLEGRO.CZ, 392,- Kč | Archiv firem

Vysokotlaký čistič, LIDL.cz, 1399,- Kč Archiv firem

Vysokotlaký čistič, LIDL.cz, 1399,- Kč | Archiv firem

Vysokotlaký čistič, DATART.CZ, 3999,- Kč Archiv firem

Vysokotlaký čistič, DATART.CZ, 3999,- Kč | Archiv firem

Sada na čištění potrubí, DATART.CZ, 2289,- Kč Archiv firem

Sada na čištění potrubí, DATART.CZ, 2289,- Kč | Archiv firem

Sada na čištění potrubí, DATART.CZ, 2289,- Kč Archiv firem

Sada na čištění potrubí, DATART.CZ, 2289,- Kč | Archiv firem

Okapový lapač nečistot, 17,3 x 100 cm, LEVNESTAVEBNINY.CZ, 113,- Kč/ks Archiv firem

Okapový lapač nečistot, 17,3 x 100 cm, LEVNESTAVEBNINY.CZ, 113,- Kč/ks | Archiv firem

Lopatka na čištění okapů, E.COLEMAN.CZ, 305,- Kč Archiv firem
Nástroj na čištění okapů, ALLEGRO.CZ, 957,- Kč Archiv firem
Nástroj na čištění okapů, MALL.CZ, 822,- Kč Archiv firem
Úhlová metla, ALLEGRO.CZ, 392,- Kč Archiv firem
10
Fotogalerie

Jak a čím vyčistit okapy: Správný postup a vhodné pomůcky vám usnadní práci

Každý majitel rodinného domu či chaty by si měl mezi pravidelné práce zařadit i čištění okapů. Pokud se totiž ucpou, může to zapříčinit dokonce i poškození celého objektu! Jak u čištění okapů postupovat, které pomocníky lze použít a jak často se do této činnosti pouštět?

Okapy kolem domu mají jednoduchou, přesto však důležitou funkci. Odvádí dešťovou vodu ze střechy tak, aby nezatékala na půdu nebo nesmáčela fasádu. Je třeba, aby ji odváděly dostatečně daleko od stavby tak, aby nedocházelo k vlhnutí jejích základů, což mívá za následek problém s vlhkostí v celém domě. Voda stojící v okapech také způsobuje jejich předčasnou korozi. To vše se projevuje zvýšenými náklady na bydlení.

Jenomže okapy zároveň zachycují každý nepořádek, který se sesune ze střechy – listí, prach, drobné větvičky, mech. Přidejte například uhynulého ptáka nebo míček, který uletěl dětem – a problém je na světě. Právě proto je třeba okapy pravidelně čistit, aby mohly plnit svoji práci.

Jak často a kdy nejlépe čistit okapy

  • Jestliže vám v blízkosti domu nerostou žádné velké stromy, pravděpodobně bude stačit jedna kontrola ročně. V případě, že u domu velký strom máte, budete muset okapy kontrolovat častěji.
  • Nejdůležitější kontrola bývá koncem podzimu, kdy se v okapech nashromáždí nejvíce spadaného listí. Další kontrola by ale měla proběhnout po zimě, protože roztávající sníh s sebou stáhne další nečistoty, například mech.
  • Pokud v průběhu celého roku zpozorujete, že okapy neplní svou funkci a voda při dešti z nich stříká ven, zasáhněte okamžitě.

Jak čistit okapy

Klasikou je manuální čištění okapů. Přistavte ke stavbě co nejvyšší žebřík, vylezte na něj a ručně vyndávejte odpad z okapu do přistaveného kyblíku. Z bezpečnostních důvodů použijte rukavice, kdyby se v okapu skrývalo například něco ostrého, abyste se neporanili. Práci vám usnadní speciální okapová lopatka, která je svým tvarem přizpůsobená právě k vyndavání nečistot z okapů. Na internetu ji lze sehnat s různě dlouhými násadami, takže pak okapy vyčistíte ze střešního okna, či dokonce ze země. Kromě lopatky vám dobře  poslouží i trojúhelníkový smeták, jenž pomůže odstranit i přilepené nečistoty.

Jak si usnadnit práci

Případným problémům můžete i předcházet: Na trhu jsou okapové lapače nečistot; jedná se o mřížky, které slouží k ochraně okapových žlabů, protože zabrání velkým nečistotám vniknout dovnitř.

V okamžiku, kdy z okapu vyndáte hrubé nečistoty, je čas žlab propláchnout. Lepší než tahání kýblů s vodou je použití hadice, či dokonce vysokotlakého čističe s dostatečně dlouhou tlakovou hadicí.

Na trhu je také robotický čistič okapů, který ocení především majitelé velkých domů či velké zahrady. Robot se vloží do žlabu a ovládá se dálkovým ovladačem. Rotováním gumové vrtule a štětin vyhazuje nečistoty ven. Po dokončení práce jej budete muset ručně přemístit do jiné části okapového systému.

Další vychytávkou, která vám usnadní práci, jsou speciální čistící soupravy, které se skládají z pojízdného vozíku, konzole pro zachycení o žlab a dlouhé tlakové hadice. Vozík vložíte do žlabu a díky tlaku z připojeného vysokotlakého čističe se bude vozík v okapu pohybovat sám.
 

Doporučujeme

Články odjinud