Moderní vysavače ale dokážou i vytřít podlahu, vyčistit koberec, umýt okna či dokonce uklízet bez naší pomoci a přítomnosti v bytě. Na trhu je celá řada modelů. Od těch za pár stovek až po nadupané stroje za desítky tisíc. Zorientovat se v nich není pro běžného zákazníka vůbec lehké. A personál prodejen ve většině případů příliš neporadí, případně vychválí to, čeho se zrovna potřebuje zbavit.
Jenže není vysavač jako vysavač. Jiný typ bude potřebovat člověk žijící singl, jiný majitel domácího mazlíčka, rodina se dvěma dětmi nebo třeba majitel rodinného domku.
Jak nastartovat vysavač? Těžko, když si ho spletete se sekačkou! Podívejte se na video, které vás zaručeně pobaví:
Suché nebo mokré vysávání
V prvé řadě si musíte promyslet a ujasnit, na co všechno budete chtít svůj vysavač používat. Pokud máte v celé domácnosti koberce a na jejich čištění si raději jednou za rok objednáte firmu, stačí vám osvědčená klasika. Tedy ten, který vysává suchým způsobem. V opačném případě se poohlédněte po typu s mokrým sáním. S takovým přístrojem můžete „vytírat“ pevné povrchy, vysávat rozlité tekutiny, některé modely umí vyčistit koberce, křesla a sedačky, případně dokonce čistit okna a obkladačky.
Sáčkový nebo bezsáčkový
Každá z těchto variant má svá pro i proti. Do typu, který vyluxovaný prach, špínu, vlasy a drobky zachytává do sáčku, musíte nakupovat nové náhradní sáčky a myslet na to, že je třeba je v přístroji měnit. Navíc když se povrch sáčku uvnitř pokryje jemným prachem, spotřebič už nevysává tak dobře. Někomu ale sáčkové vysavače vyhovují. Především proto, že se při výměně pytlíku prakticky nedostáváte do styku s nasbíraným odpadem. Navíc sáček funguje také jako filtr.
U modelů se záchytnou nádobou ušetříte náklady za náhradní sáčky, mají stabilní sací výkon a navíc můžete vysáté nečistoty okamžitě vyklepat do odpadu. Při tom ale přijdete do přímého styku s prachem, což nemusí být každému příjemné.
Dalším řešením jsou pak vysavače s vodním filtrem. U nich nasávaný vzduch projde nádobou naplněnou vodou, kde zůstanou všechny smáčivé nečistoty, a pokračuje do výstupních filtrů, kde se dočistí. Nevýhodou je, že po každém úklidu je však třeba celý přístroj důkladně vyčistit, vytřít a nechat pořádně uschnout.
Příkon versus sací výkon
Příkon vysavače, který bývá velkým písmem uveden na viditelném místě na přístroji, se pohybuje obvykle kolem 1000–2000 wattů. Tady ale bohužel neplatí, že čím vyšší číslo, tím bude spotřebič vysávat lépe. A sací výkon, který je naopak důležitý, se ve většině případů vůbec neuvádí. Pomoci si ale můžete tím, že se rovná asi 20–30 % příkonu.
Ovlivněn je ale především konstrukcí kobercové hubice, rotačního kartáče a samotného těla přístroje. Slabší motor také často vyváží lepší těsnění a filtrace. Pokud si chcete být jisti, jak vybraný vysavač skutečně vysává, přečtěte si hodnocení uživatelů na internetu.
Ohlídejte si hlučnost
Na to, že spuštěný vysavač produkuje hluk, který může být často vám i zbytku rodiny nepříjemný, se při koupi obvykle zapomíná. Výrobci ho ale samozřejmě mají povinnost uvádět. Najít byste ho měli na informativním štítku přístroje.
Možná vás překvapí, že levné vysavače mívají i 80 a více decibelů (dB), hlukem se tedy vyrovnají silnému provozu na ulici. Naopak skvělá hodnota je kolem 60 dB. Některé moderní modely už pracují skutečně tiše a přitom účinně. U takových přístrojů slyšíte místo otravného hučení motoru jen šelest proudícího vzduchu.
Nezapomeňte na filtry
Filtry jsou skutečným srdcem vysavače. Jen díky nim se jemný prach nevrací z přístroje zpět do vzduchu. I proto prodejci často lákají zákazníky právě na počty filtrů a snaží se v nich vzbudit pocit, že čím více, tím lépe. Dobrá filtrace je skutečně důležitá, jak ale při testování spotřebičů zjistil časopis d-Test, počet filtrů rozhodně není rozhodující. Zvláště u sáčkových přístrojů. Tam se totiž do počtu filtrů vysavače započítávají i vrstvy prachového filtru – sáčku, které mohou být dvou i třívrstvé.
Filtry jsou v těle vysavače umístěny zpravidla před a za motorem. Filtr před motorem by měl hlavně ochránit motor vašeho vysavače před částicemi, které by ho mohly nenávratně poškodit. Za motorem se pak většinou nachází filtr typu HEPA pro účinné zachycení prachu a nečistot. Důležité ale je, že oba filtry je důležité pravidelně čistit a jednou za čas je vyměnit.