vytisknout velikost písma Jak vybrat ten pravý vánoční stromek? Musí mít zelené jehličí a vonět po lese

Smrček, jedle nebo borovice? Ať už upřednostňujete kterýkoliv vánoční stromek, podstatné je, zda víte, co byste při jeho nákupu měli pozorně sledovat. Máme pro vás několik tipů, jak si dobře vybrat, aby vám vánoční stromeček neopadal už na silvestra.

Nejdřív si vyberte druh

Tři nejoblíbenější vánoční stromy jsou smrky, borovice a jedle, přičemž zejména obliba poslední jmenované stoupá na úkor ostatních. Krásně totiž vypadá, dlouho vydrží, snáze snáší přechod z chladného počasí do vytopených obýváků a její jehličí se nezapichuje do chodidel ani do koberce, ale za její oblibou stojí především dostupnost – nabízí ji každý hobbymarket, kterých je v Česku několik desítek.

5 tipů na vlastní betlém, který vyrobíte ze dřeva, filcu či samotvrdnoucí hmoty

5 tipů na vlastní betlém, který vyrobíte ze dřeva, filcu či samotvrdnoucí hmoty

Záleží na skladování i pěstování

Při nákupu vánočního stromku by vás mělo zajímat, odkud stromek pochází. Nejen kvůli uhlíkové stopě, kvalita pěstování se totiž odrazí v tom, jak dlouho vám stromek vydrží hezký. Pokud chcete podpořit české pěstitele, kupujte stromky, které jsou jasně označené „Vypěstováno na plantáži v ČR“. Zajímejte se i o skladování a určitě neberte stromek, který je vystavený v interiéru. Takový kus totiž začne velmi brzy žloutnout a opadávat.

Při výběru dbejte na velikost. Velké stromky jsou krásné, ale je třeba si uvědomit, že časem větve trochu poklesnou a zaberou víc místa.

Vánoční ozdoby z koření, slámy a jiných přírodnin: 30 nápadů, jak je vyrobit

Vánoční ozdoby z koření, slámy a jiných přírodnin: 30 nápadů, jak je vyrobit

Vybírejte stromek zelený a nebojte se sáhnout si a přivonět. Měli byste cítit vůni jehličí, a jednotlivé jehličky by naopak neměly být uschlé. Zkontrolujte, zda je kmen rovný, zda se vám vejde do vašeho stojanu a zda spodní větvičky nejsou polámané. Stromek by také neměl silněji ronit pryskyřici.  Pokud máte rádi bohatě zdobený strom, vybírejte méně hustý, a naopak – jste-li minimalisté, hustý stromek bude pro vás ten pravý.

Dobrý prodejce vánočních stromků bude mít jasně dané ceny, takže nebudete při placení překvapení. Stromky by neměly být zabalené v síti, aby si zákazník mohl dobře vybrat.

Jak vybrat správný stojan na vánoční stromek? Víme, jaký koupit a za kolik

Jak vybrat správný stojan na vánoční stromek? Víme, jaký koupit a za kolik

Zajeďte si na plantáž nebo k lesníkovi

Pokud chcete z výběru vánočního stromku udělat událost pro celou rodinu, můžete zajet na některou z plantáží v Česku, kde si můžete stromek nejen vybrat přesně podle svých kritérií, ale také si ho můžete sami uříznout.

Ačkoliv můžete mít o svém stromku jasnou představu, může se stát, že na plantáži budete vybírat i několik hodin. Tento prodej je rozhodně ekologičtější než jiné, protože ty stromy, které zákazníky neosloví, porostou dál.

Inspirace na zdobení vánočního stromečku: 20 tipů, s nimiž váš stromek zazáří

Inspirace na zdobení vánočního stromečku: 20 tipů, s nimiž váš stromek zazáří

Pokud chcete za stromeček ušetřit, zajděte za lesníky. Ti v rámci výchovy porostů odstraňují z lesů stromky, které rostou jinde, než by měly, nebo nejsou ideálně rostlé. Za takový stromek zaplatíte nižší stokoruny, akorát tedy budete vybírat z druhů, které rostou v českých lesích.

Vánoční stromky v kontejneru

Vánoční stromky v kontejneru mohou na první pohled vypadat jako dobrá volba. Krásný živý strom totiž můžete na jaře přenést ven a vysadit, nebo si ho ponechat do příštího roku. Strom v kontejneru vybírejte pečlivě.

Aby se však takový stromek dožil jara, je třeba se o něj náležitě postarat. Zaprvé ho nekupujte ve vytopeném obchodě a před instalací v obývacím pokoji jej nechte aklimatizovat týden na chodbě a týden někde v nevytápěném pokoji. Teprve poté jej lze přemístit do obýváku a ozdobit. V teplé místnosti však strom musí zůstat maximálně týden.

Živý stromek v květináči je třeba pravidelně rosit nebo zalévat, aby měl dostatek vlhkosti. Po skončení Vánoc je třeba proces aklimatizace opakovat, není-li půda zamrzlá, je dokonce možné strom na vhodném místě vysadit. Pokud mrzne, obalte kontejner například jutovým pytlem, aby kořeny nepromrzly, a vysaďte strom až na jaře.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika