Vybírejte podle typu vařiče
Prvním důležitým kritériem je to, jaký sporák v kuchyni máte, případně jaký si v brzké době plánujete pořídit. S plynem a elektřinou si poradí každá pánvička a většina z nich je už určena i pro stále rozšířenější sklokeramické desky. Pokud jste si ale pořídili indukci, musíte shánět přímo pro ni určené nádobí, které má feromagnetické dno.
To znamená, že musí obsahovat železo (ocel). Poznáte ho jednoduše: podle symbolu vlnovky vyražené na dně nebo v popisu zboží. Pokud si nejste jisti, zda můžete použít hrnce a pánve, které už doma máte, zjistíte to jednoduchým testem. Stačí, když ke dnu přiložíte magnet – okamžitě se přichytí.
Chcete pohostit rodinu nebo přátele opravdovou lahůdkou? Zkuste kuřecí nebo vepřový steak. Profesionální kuchař vám poradí, jaké maso si vybrat a jak dobrý steak připravit:
Pokračování 2 / 5
Zamyslete se nad velikostí
Pokud nejčastěji vaříte pro rodinu, nekupujte pánev s menším průměrem, než je 25 centimetrů. Nejprodávanější jsou ty univerzální, s průměrem 26–28 centimetrů. Vejdou se na ně čtyři průměrné plátky masa. Jestli často připravujete rybu, budete potřebovat ještě o něco větší. Pokud ale každý den k snídani smažíte jen vajíčka sami pro sebe, sáhněte po menší pánvičce.
Zvažte také, zda chcete pánev s poklicí, nebo bez. Pokud se na pánvičce chystáte také dusit, péct, případně vařit, neobejdete se bez ní. Navíc díky ní můžete výrazně uspořit na energiích a také si ušetříte práci s úklidem kolem sporáku. Nejlepší je ta z varného skla se žáruvzdornou úchytkou, kterou můžete vložit i do trouby.
Pokračování 3 / 5
Kvalita se vyplatí
Při výběru nové pánve také dobře zvažte, kolik do ní chcete investovat. Určitě je lepší mít jednu kvalitní, která vám bude dobře sloužit a vydrží vám několik let, než takovou, která bude za pár týdnů zničená a nepoužitelná. Důležité je, aby pánvička měla dostatečně vysoké dno.
To tenké u levných hliníkových kousků, které mají navíc stejně silné dno i stěny, se totiž brzy zkroutí a vyboulí a olej pak zůstává jen na okrajích pánve, takže toho na ní už moc neosmažíte. Navíc se tenký materiál, když na něj položíte kus masa, místy ochladí, maso začne pouštět vodu a místo smažení se dusí. Silnější dno lépe rozvádí teplo, udržuje ho a pánev je tak rozehřátá rovnoměrně.
Pokračování 4 / 5
Nepřilnavost oceníte
Díky moderním technologiím si dnes můžete pořídit nádobí potažené nepřilnavými materiály, jako jsou teflon, titan, keramika a další. Na smažení tak není třeba používat velkou vrstvu oleje, jako tomu bylo v minulosti. Nevýhodou těchto povrchů je však jejich na poškození citlivý povrch.
Nepřilnavá vrstva je totiž skutečně tenká. Aby vám pánev sloužila co nejdéle a nedošlo k jejímu poškrábání, nesmíte během přípravy používat žádné kovové náčiní. Životnost jim snižuje také myčka nádobí.
Pokračování 5 / 5
Jaký materiál zvolit
Pánev se hodí nejen ke smažení řízků k nedělnímu obědu. Můžete na ní i běžně vařit, dusit či grilovat. Vybírat musíte proto i podle toho, k jakým účelům ji budete nejčastěji využívat.
Litina – pánvičky z ní jsou poměrně těžké, ale mají úžasné vlastnosti. Vydrží desítky let, dobře si poradí s vysokými i nízkými teplotami, mají vynikající thermo-akumulační vlastnosti a jsou přirozeně nepřilnavé. Ta poslední vlastnost se navíc časem ještě zlepšuje. Jsou stále více nepřilnavé, za což vděčí pórovitosti materiálu. To u žádného jiného materiálu nenajdete. Litina je navíc velice odolná. Nedá se poškrábat a v podstatě nevyžaduje žádnou speciální péči. Pánvičky z litiny jsou vhodné na smažení i dušení.
Nerez – pánve z nerezové oceli nepřijímají žádné pachy ani chutě a jsou velmi odolné proti poškrábání. Navíc jsou vhodné i do myčky. Hliníkové jádro rychle a rovnoměrně vede teplo, takže je nádobí hned zahřáté. Ušetříte tak nejen čas, ale i energii. Nerezovou pánev nejvíc oceníte při rychlé přípravě mas.
Teflon – nádobí s teflonovou vrstvou je na trhu už desítky let. Jde o jeden z prvních nepřilnavých materiálů používaných při výrobě pánví. V poslední době se sice objevily informace, že je zdravý škodlivý, šlo ale spíše o konkurenční boj. Státní zdravotní ústav ho neshledal závadným. K uvolňování nežádoucích látek totiž dochází až při teplotách nad 250 stupňů Celsia.
Keramika – oproti klasickým nepřilnavým povrchům má lepší vlastnosti, je odolnější vůči mechanickému poškození a vysokým teplotám. V případě přehřátí navíc keramické nádobí neuvolňuje žádné škodlivé látky. Do myčky ho ale raději nedávejte, tenká keramická vrstvička v něm přichází o své vlastnosti rychleji než při ručním mytí.
Titan – toto nádobí se v poslední době stává hitem. Má totiž úžasné vlastnosti. Jeho nepřilnavost je mnohem větší, než je tomu u keramických pánví. Tento povrch zaručuje, že se jídlo nebude připalovat, a vy tak můžete připravovat pokrmy zcela dietně, bez použití nebo jen s minimálním množstvím oleje. Navíc je tvrdý a velmi odolný. Neublíží mu ani kovové kuchyňské nástroje. Je ale také poměrně drahý.