Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda nebolela | iStock.com

iStock.com

Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda nebolela

Trápí vás nespavost či časté probouzení? Na vině může být špatná matrace. Právě ta má totiž na kvalitu spánku obrovský vliv. Poradíme vám proto, jak vybrat matraci, která bude právě pro vás ta nejvhodnější.

Nekupujte ji v hypermarketu

Pokud se rozhodnete pořídit si novou matraci, nákup neuspěchejte. Je pravda, že ji seženete za „pár korun“ už i v každém větším supermarketu. Taková matrace ale rozhodně není vhodná pro každodenní použití. Pořídit ji můžete například do pokoje pro hosty. Do matrace, na které budete spát každý den, se ale už vyplatí investovat. Uvědomte si, že vám bude sloužit dalších deset až patnáct let. Jde především o vaše pohodlí a zdraví. Navštivte proto raději přímo specializovanou prodejnu, kde je široká nabídka a navíc vám odborně proškolený personál pomůže s výběrem. Nezapomeňte, že kvalitní matrace vám uleví od bolestí zad a kloubů, vyřeší problémy s věčně ucpaným nosem nebo nateklýma nohama.

Voňavé a vyprané napínací prostěradlo je fajn. Ale jak ho složit, aby z něj nebyla neforemná zmuchlaná koule? Je to jednodušší, než si myslíte! Následující video vás o tom přesvědčí:

Pokračování 2 / 5

Zaměřte se na tvrdost

Ta by měla při výběru být jedním z nejdůležitějších faktorů. Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat matrace tvrdší, naopak lidé s nižší váhou si mohou vybírat i z těch měkčích. Důležitý je ale i způsob spaní. Pokud spíte po větší část noci na boku, měli byste zvolit měkčí matraci, pokud na zádech nebo na břiše bude pro vás vhodnější matrace tvrdší.

Někteří výrobci dokonce nabízejí matrace s takzvanou dvojí tvrdostí. Ty mají z každé strany odlišnou tvrdost a vy si můžete pouhým otočením vybrat tu, která vám momentálně víc vyhovuje. Vhodné jsou hlavně pro páry. Posledním faktorem je pak věk. Děti potřebují pro zdravý růst a vývoj spíše pevnější matraci se střední tvrdostí, u mladých lidí je zájem o tužší matrace a čím je člověk starší, měl by použít měkčí a elastičtější matrace.

Pokračování 3 / 5

Zorientujte se v materiálech

Ty tam už jsou naštěstí časy, kdy byly všechny matrace stejné. Dnes se na jejich výrobu používá hned celá řada moderních materiálů, které mají odlišné vlastnosti a jsou různě vhodné pro rozdílné uživatele.

  • Studená pěna

Tyto matrace vynikají výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Díky velké pórovitosti materiálu dochází k dobré provzdušněnosti a odvodu tepla. Vzhledem k možnosti kombinovat různé tuhosti pěn, je možné docilovat dobré opory těla a páteře.

  • Viskoelastická pěna

Jde o unikání typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě. Tzv. líná pěna se při kontaktu s tělesným teplem pružně přizpůsobuje anatomii těla, stabilizuje tělo v optimální poloze pro spaní, takže se uživatel během noci méně otáčí, což přispívá ke klidnému a kvalitnímu spánku. Dochází ke zmírnění bolesti zad a také to má pozitivní vliv na krevní oběh.

  • Bio pěna

U matrací z bio pěny jsou suroviny původně vyráběné z ropy nahrazené surovinami z přírodních olejů. Výsledkem jejich použití jsou vyšší elasticita matrace, tvarová stálost a výborné ortopedické vlastnosti. Navíc má jejich používání pozitivní dopad na ekologii.

  • Latex

Tyto matrace jsou vyráběny ze směsi přírodního a umělého latexu - kaučuku. Vyznačují se vysokou měkkostí a pružností.

  • Gel

Gelové matrace obsahují ve své ložné ploše gelové segmenty vytvářející akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo během spánku.

  • Pružinové matrace

Ani u nich nemusíte mít obavy, že vás pružiny budou po čase píchat do zad, jako tomu bylo v minulosti. Pružiny jsou chráněny roznášecí vrstvou impregnovaného silného filcu, který zabraňuje průniku pružin z matrace. Navíc často bývají jednotlivé pružiny navzájem spojeny přídavnými pérky tak, aby se nemohly uvolňovat. Výhodou je příznivá cena a především vysoká prodyšnost. Vybrat si můžete také pružinovou taštičkovou matraci, která obsahuje malé pružiny umístěné do samostatných "taštiček". Velké množství těchto pružinek zajišťuje optimální rozložení hmotnosti.

Pokračování 4 / 5

Nepodceňte rozměry

Pokud měníte starou matraci za novou, je nejlepší si tu původní přeměřit. Tak snadno zjistíte, jak velkou matraci budete potřebovat. Obecně platí, že důležitými parametry jsou šířka, délka a výška matrace. Ideální délka matrace by měla být o dvacet centimetrů delší než je výška uživatele. Co se týče šířky, nejčastěji se volí matrace s šířkou minimálně osmdesát centimetrů, případně více. Podstatnou roli hraje také výška. Matrace musí být vyšší než rám postele, ideální výška je šestnáct až dvacet centimetrů.

Pokračování 5 / 5

Nenechte se oklamat

Přívlastky „zdravá‘“ a „ortopedická“ má dnes skoro každá matrace. Často jde ale jen o trik, jak nalákat zákazníka. Kvalitní ortopedická matrace je většinou klinicky testovaná na správné rozložení váhy těla. Vyznačuje se proměnlivou tvrdostí, čímž jsou vytvářeny podmínky pro ideální držení páteře, celkové uvolnění těla a všeobecnou regeneraci při spánku.

Pojem zdravotní matrace může být použit jen tehdy, když výrobek disponuje speciálním certifikátem, ať už se jedná o matrace hypoalergenní, hygienické nebo pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Kupujete-li tedy matraci s jakýmkoliv přívlastkem, je určitě dobré si příslušné certifikáty vyžádat a pečlivě prohlédnout.

Doporučujeme

Články odjinud