vytisknout velikost písma Jak vybrat sekačku

Sekačky jsou součástí každé zahrady. Existuje jich několik typů, které se v mnohém liší a také v různých vlastnostech vynikají.
Jak vybrat sekačku

Rotační, nebo vřetenové?

Rotační jsou nejčastější a hodí se pro běžné použití. Své označení dostaly díky svým rotačním nožům. K dostání jsou v mnoha provedeních – v benzínových, elektrických i akumulátorových variantách a pro náročné i šetřivější uživatele.

Vřetenové sekačky se nehodí na sekání velkých zahrad, ale spíše k zastřihování trávníků. Nejčastěji se vyrábí ruční, existují ale i motorem poháněné. Fungují tak, že sekají pouze tehdy, když se pohybují. Vydávají jen nízký hluk a dobře se s nimi manipuluje.

Benzínové sekačky: vysoký výkon pro velké zahrady

Nejprodávanějším typem sekaček jsou ty benzínové. Mají sběrný koš a snadno obslouží i zahrady nad 1 000 m2. K tomu poskytují dostatek výkonu i na hustý a neudržovaný porost. Jsou ale poměrně hlučné a je nutné do nich pravidelně doplňovat palivo.

U benzínových sekaček (už méně často u elektrických) je možné si připlatit za pojezd. Sekačky s pojezdem není nutné tlačit, stačí jen zatáhnout za páčku a přidržovat je. Daní za tuto funkci bývá mírně vyšší pořizovací cena.

Elektrické sekačky: úsporný a tichý provoz

Zahradní sekačky na elektřinu jsou rovněž oblíbené, byť nejsou tak výkonné jako ty benzínové. Přesto obstarají zahrady o výměře kolem 750–1 000 m2. Při práci může jisté omezení představovat přívodní kabel, zato jsou ale tiché a není nutné do nich doplňovat palivo.

Akumulátorové: úsporný provoz bez kabelu

Největší výhodou akumulátorových zahradních sekaček je fakt, že se při sekání obejdou bez přívodního kabelu a nutnosti doplňovat benzín. Musí se ale pravidelně dobíjet a disponují nižším výkonem než sekačky benzínové, takže na hustý porost nemusí stačit. Nejlépe se hodí na zahrady o ploše do 500 m2.

Klepněte pro větší obrázek

Robotické sekačky: pro zahradu 21. století

Zajímavou variantou k běžným sekačkám jsou robotické sekačky. Disponují autonomním pohybem, takže jezdí zcela samy. Samy se dokonce jezdí i nabíjet do své základny. Jsou méně výkonné než třeba benzínové sekačky, ale s běžným sekáním trávy do 10 cm si poradí bez problémů. Nejvíce jim vyhovují pravidelně tvarované zahrady.

Strunové sekačky: pro obtížně dostupná místa

Na dokončovací práce a jako doplněk k velké sekačce dobře slouží strunové sekačky. Na malých dvorcích často fungují i jako hlavní sekačka. Využití ale najdou i ve špatně dostupném kopcovitém terénu, protože jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Trávu seká rychle rotující struna. Práci však může omezovat přívodní kabel.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |