Obývací pokoj je centrem každého bytu, setkává se zde rodina, přijímají návštěvy, pokoj slouží k odpočinku. Pokoj má mnoho funkcí a na všechny je třeba vidět. Z toho je jasné, že s jedním centrálním stropním svítidlem v klasickém obýváku prostě nevystačíte. Někdy totiž potřebujete místnost slavnostně rozzářit, jindy světla ztlumit, aby nerušila.
Nejdřív plánovat, pak svítit
Proto se doporučuje kombinovat v místnosti více typů osvětlení. Kromě stropního lustru zde využijete doplňkové osvětlení, jako jsou stojací nebo nástěnné lampy a bodovky. Moderním trendem pak jsou světelné LED pásky. Je-li v místnosti jídelní stůl, upotřebíte nad ním ještě jedno stropní osvětlení.
Plánovat dopředu se vyplatí i v případě bodového osvětlení. Protože jej však pravděpodobně budete kombinovat s centrálním osvětlením, je dobré mít dva okruhy elektřiny, aby se dalo centrální svítidlo spínat nezávisle a aby bylo možné je případně stmívat.
Z výše uvedeného vyplývá, že na osvětlení obýváku se vyplatí myslet už při rekonstrukci pokoje, protože je třeba připravit vhodnou elektroinstalaci. Nikdo totiž nechce mít v designově vyladěném pokoji různě roztahané přívodní kabely nebo dráty na stropě. Jsou neestetické, kazí výsledný dojem a překáží při úklidu.
Rekonstrukce není nezbytná
Pokud plánujete změnit osvětlení a neděláte celkovou rekonstrukci místnosti, na bodové osvětlení můžete použít takzvané napájecí lištové systémy a přívodné kabely od dalších svítidel vést v lištách v rozích pokoje a při patách stěn. V takových lištách lze mít i flexibilní zásuvky, které bez sekání do zdí umístíte přesně tam, kde je zrovna potřebujete mít.
Přemístění vypínače
Poněkud jednodušší to je, pokud časem zjistíte, že byste vypínač potřebovali jinde, než ho máte. Dnes už na trhu existují bezdrátové vypínače, které umí ovládat světlo, aniž by s ním byly spojeny kabelem. Tedy bezdrátově. Starý vypínač necháte na místě, jen ho musíte nechat stále zapnutý. A nový vypínač můžete i jen nalepit na stole.
Funkce především
Ačkoliv mnoho lidí při výběru svítidla zajímá primárně jeho vzhled a poté možná energetická náročnost, důležitější je přece jeho funkce. Tou je schopnost poskytnout požadované množství světla v požadované intenzitě. Takže začít byste měli tím, jaké světlo a kolik ho potřebujete, a teprve poté vybírat v dosažitelných cenových relacích svítidlo určitého tvaru.
Myslete na atmosféru
Jsou chvíle, kdy se hodí mít v obývacím pokoji speciální atmosféru. Tu zařídíte jednak vhodně zvoleným typem svítidel, pomohou i stínidla. Nejlepším způsobem, jak zařídit vždy tu pravou atmosféru, jsou stmívače, tedy systémy regulující intenzitu světla. Na trhu jsou i žárovky, na nichž lze přepínat barvy. A to vše můžete ovládat pomocí mobilu.
Pozor na styl
Pokud chcete, aby svítidla napomohla dojmu, kterým obývací pokoj působí, měla by být spolu sladěna. Nemusí být ze stejné kolekce ani v jedné barvě, ale měla by se vhodně doplňovat.
Moderní svítidla jsou často velká, výrazná a připomínají umělecké dílo. Jestli takové koupíte, mělo by v místnosti hrát prim. V takovém případě je vhodné, aby jej ostatní světla jen skromně doplňovala.