Jak vybrat nejlepší sušičku hub, ovoce a zeleniny | iStock

iStock

Jak vybrat nejlepší sušičku hub, ovoce a zeleniny

Přemýšlíte, jak nejlépe zpracovat nasbírané houby, úrodu ovoce a zeleniny tak, abyste si na nich mohli pochutnat i v zimě? Nasušte je! Nejrychleji to půjde v sušičce. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Houbařům konečně začaly žně. Z lesů nosíme košíky plné pravých hřibů, křemenáčů, podoubáků, bedel a dalších úžasných hub. Pochutnáváme si na smaženici, houbovce, guláši, obalujeme je jako řízky. A stejně, jako jsme je před tím v kuchyni postrádaly, teď už nám pomalu lezou krkem. Za pár dnů ale může být všechno jinak. Stačí pár studených nocí a přestanou růst. Je proto nejvyšší čas udělat si zásoby, které nám vydrží až do příští sezóny.

Způsobů, jak houby zpracovat, je celá řada. Možnosti, které se vám nabízí, najdete ZDE. My se ale tentokrát zaměříme na sušení. Nejstarší a také nejrozšířenější metodou uchovávání hub. Naše babičky je sušily nad pecí navlečené na niti, vy můžete použít síta nebo plechy vyložené pečicím papírem. Ty ale zaberou moc místa a navíc houby potřebují dost času na to, aby skutečně dobře proschly a neplesnivěly. Nejlepším řešením je proto pořízení kvalitní sušičky, která to zvládne za pár hodin. A využít ji můžete také nejen pro sušení jablek, hrušek a dalšího ovoce, ale i zeleniny a bylinek.

To musíte ochutnat! Připravte si pravé italské houbové rizoto, po kterém se všichni budou jen oblizovat. Recept vám prozradí a vařit vás ho naučí Radek David, šéfkuchař restaurací babiččina zahrada a La Veranda:

Pokračování 2 / 6

Zvolte vhodnou velikost

Před výběrem vhodného modelu si dobře promyslete, jaké množství budete v budoucnu zpracovávat. Kapacita je nejdůležitější. Pokud si jen jednou za rok nasušíte skleničku hub do bramboračky, nepotřebujete nijak velký ani výkonný spotřebič. Stačí vám bohatě ta se třemi platy. Jestli ale chcete sušičku používat pravidelně, je pro čtyřčlennou rodinu ideální model, který jich má sedm. Sehnat se ale dají přístroje i s patnácti platy.

Pokračování 3 / 6

Ohlídejte si příkon

S velikostí a množstvím sušených potravin souvisí i dostatečný příkon. Výkon totiž prodejci obvykle neuvádějí. Platí samozřejmě, že čím vyšší, tím lepší. Levné přístroje mají příkon jen kolem 250 W, což stačí na dostatečné prosušení jen pár plat. Optimálně by se měl pohybovat kolem 500 W, což je taková zlatá střední cesta. Pokud ale sušíte rádi a vše, co vám přijde pod ruku, zaměřte se při výběru raději na profesionální spotřebiče s příkonem kolem 1000 W. U takového modelu nad sebe můžete naskládat i čtyřiadvacet plat.

Pokračování 4 / 6

Vyberte si správný tvar

Sušičky potravin mohou být kulaté nebo hranaté. Od sebe se liší hlavně způsobem rozvádění tepla, pohodlností manipulace a možnostmi využití. Kulaté mají motor zabudovaný ve spodní části a teplo stoupá zdola nahoru. Dochází tak k tomu, že potraviny vyskládané blíž ke středu a také ty na spodních platech se suší rychleji. Často je tak třeba je v průběhu sušení přeskládávat a plata prohazovat.

Zde najdete 11 receptů na různé houbové polévky

U hranatých modelů je topná jednotka umístěna většinou na boku. Teplý vzduch se tak dostává ke všem surovinám rovnoměrně, ať už jsou dole nebo nahoře. Není nutné prohazovat tácy, kontrola průběhu sušení je pohodlná, jakýkoliv z táců totiž můžete kdykoliv vyndat bez toho, abyste museli vyndávat ostatní nebo s nimi jakkoliv manipulovat.

Pokračování 5 / 6

Regulace teploty je výhodou

Pokud se chystáte sušit různé druhy potravin, je možnost nastavit si různou teplotu téměř nutností. Mnohem vyšší teplotu totiž potřebují například šťavnaté meruňky než křehké listy bylinek. Některé modely disponují jen dvěma přednastavenými hodnotami, běžnější pak třemi, odstupňovanými podle druhů potravin. Nejlepší jsou pak samozřejmě spotřebiče s otočným regulátorem, který umožňuje vlastní nastavení.

Kde aktuálně rostou houby? Máme pro vás přehled míst, kde houby najdete

Důležité je sušit pozvolna a při správné teplotě. Při rychlém a intenzivním sušení totiž nejen přijdete o vitamíny, ale výsledný produkt nebude ani příliš chutný. Všeobecně platí, že při sušení bylin byste měli nastavit nejnižší stupeň, což znamená, že teplota by se měla pohybovat okolo 35–40 °C. Pro sušení ovoce, zeleniny a hub zvolte střední stupeň, tedy teplotu okolo 50–55 °C a pokud se rozhodnete sušit například maso, nastavte teplotu až na 60 °C.

Pokračování 6 / 6

Pozor na hlučnost

Nezanedbatelným, ale často opomíjeným parametrem, je pak také hlučnost. Pokud se totiž chystáte přístroj využívat častěji, musíte počítat s tím, že poběží i v noci. A věřte mi, že bez přestání běžící hlučný ventilátor dokáže jít pořádně na nervy. Nejvíc hluku samozřejmě dělají nejlevnější přístroje, ty dražší a kvalitnější pak nemusíte téměř slyšet. Zkrátka, čím dokonalejším horkovzdušným systémem je spotřebič vybaven, tím je tišší.

 

Doporučujeme

Články odjinud