vytisknout velikost písma Jak vybrat markýzu na terasu nebo balkon? Řešte UV filtr a impregnaci

Venkovní markýzy se stávají čím dál oblíbenější a zájem o ně neustále roste. Není divu. Nejenže vám venku zajistí příjemný stín, ale také účinně zabrání přehřívání interiéru. Jak si však vybrat ten správný typ markýzy? Poradíme vám!

Není nad posezení a relaxaci na čerstvém vzduchu. Když už nemáme k dispozici zahradu, poslouží nám terasa, lodžie nebo balkón. Jenže co dělat v případě, že nám tam odpoledne nebo dokonce celý den praží sluníčko? Nejlepším řešením je venkovní markýza. Dokáže zachytit 60 až 80 % sluneční energie před okenní plochou, a řadí se tak mezi nejúčinnější typy stínění.

Stínění vám ušetří peníze

Tu nejjednodušší seženete už za pár stovek, za kvalitnější výrobek si však budete muset připlatit. Investovat do markýzy se ale určitě vyplatí. Díky energetickým úsporám se vám investice spojená s nákupem markýzy brzy vrátí. Aby vám však skutečně dobře sloužila dlouhé roky, máme pro vás pár praktických tipů, na co se při výběru zaměřit.

Vysaďte petúnie, ozdobí truhlíky, květináče i záhony. Inspirace v galerii

Vysaďte petúnie, ozdobí truhlíky, květináče i záhony. Inspirace v galerii

Výsuvná markýza nebo raději pevná?

Existují dva typy venkovních markýz. V první řadě je proto třeba se rozhodnout, který z nich vám bude víc vyhovovat. Pevné markýzy jsou rozvinuty trvale a zajištěny, takže vaši terasu či balkón chrání před sluncem a dalšími vlivy neustále. Výsuvnou neboli pohyblivou markýzu, která je buď na ruční, nebo na elektrický pohon, můžete libovolně rozvíjet a stahovat podle svých potřeb i rozmarů počasí.  

Ani u jednoho z typů není ovládání nijak složité. V případě ručního pohonu se ty nejjednodušší malé markýzy ovládají provázkem nebo pákou, větší pak obvykle klikou. Elektrikou poháněné markýzy se ovládají buď na zdi napevno nainstalovaným ovladačem, nebo pomocí samostatného dálkového ovládání či smartphonu. Motorické ovládání vám ušetří námahu, ale je také šetrnější k samotné konstrukci markýzy. Obrovskou výhodou je i to, že můžete nastavit čas stažení i roztažení rolety.

Kazetové markýzy ochrání látku ze všech stran

Dalším kritériem v případě pohyblivé markýzy je pak způsob uložení látky. Při tom klasickém se navíjí na roletu. Nevýhodou těchto modelů je, že látka není nijak chráněna proti vnějším vlivům počasí. Rychle proto vybledne a může se dokonce začít trhat a rozpadat. Druhým způsobem je polokazetové uložení, kdy se látka svine do kazety markýzy. Ta ji ze stran i shora chrání proti dešti, sněhu a UV záření. Nejlepší pak je uložení kazetové, při kterém je látka chráněna i zespodu.

Balkónový nábytek: Kde sehnat ten nejlepší a za kolik

Balkónový nábytek: Kde sehnat ten nejlepší a za kolik

Jak na UV záření? Zaměřte se na materiál

Každý z nás se snaží ušetřit, kde se dá. Pokud se ale rozhodnete pořídit si markýzu, připlaťte si za kvalitnější materiály. Jen tak budete mít záruku, že vám vydrží několik příštích let a bude vás spolehlivě chránit. Pozornost věnujte nejen samotné konstrukci, ale především použité látce. Levnější materiály už během prvních několika let ztrácejí ochranu i barevnost.

Polyesterové látky mají dobrou odolnost vůči UV záření a díky povrchové úpravě z PVC i jednoduchou údržbu. Akrylové látky se minimálně špiní, jejich barva je trvanlivá, nebledne ani působením slunečních paprsků. Výborně odolávají UV záření, jsou nepromokavé a impregnované.

Nejlepší vlastnosti pak mají takzvané screen látky, které jsou označovány jako materiál budoucnosti. Zhotovují se ze skelných vláken, a díky tomu jsou schopné odolat prakticky jakýmkoli klimatickým podmínkám. Umí zadržet až 92 % procent tepla, takže během horkých letních dnů kromě stínění fungují jako tepelný štít před žhavým sluncem.

Na kvalitu UV filtru se při koupi markýzy vždycky zeptejte. Jinak se vám totiž může snadno stát, že i když budete celé odpoledne sedět ve stínu, večer zjistíte, že máte spálenou pokožku.

Nejlepší nápady pro malé balkóny. Inspirujte se v galerii

Nejlepší nápady pro malé balkóny. Inspirujte se v galerii

Zastřešení terasy? Stačí markýza s dobrou impregnací

Uvažujete o zastřešení terasy nebo balkonu? Zvažte, zda si raději nepořídit markýzu. Ta vás totiž ochrání nejen před ostrými slunečními paprsky, ale v případě špatného počasí i před nepříjemným deštěm. To však jen v případě, že je látka kvalitně naimpregnovaná. Nikdy proto nevybírejte ty nejlevnější modely a nechte si od prodejce ukázat příslušné certifikáty. Jen tak budete mít záruku, že vás letní déšť nezaskočí. Kvůli odtoku vody je ale také důležité, aby markýza a její látka měly sklon minimálně 14°.

Příjemnou vychytávkou je sluneční, větrné a otřesové čidlo, které umožní nastavit ovládání markýzy tak, že se i ve vaší nepřítomnosti sama vysune nebo naopak zasune podle aktuálního počasí.

Letní péče o balkonové rostliny: chyby, které děláte

Letní péče o balkonové rostliny: chyby, které děláte

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování