Je určitě pravda, že pohyb člověku svědčí. Hrabání listí ale není ta správná pohybová aktivita. Jednostranné namáhání těla vede k namoženým rukám a bolestem v zádech. Jestli už letos nechcete při úklidu zahrady otročit, nechte techniku, ať pracuje za vás.
Fukar nebo vysavač listí a podle čeho ho vybrat?
Přístrojů, které zatočí s listím na zahradě, je na trhu několik. Jde o fukary, které proudem vzduchu sfouknou listí z trávníku na jednu nebo více kupiček. Pak jsou tu vysavače na listí, jež fungují stejně jako ty domácí. Všechno listí vtáhnou do vaku, ten je součástí přístroje. Mezi lidmi je pak asi nejoblíbenější verze, která kombinuje fukar a vysavač, takže listí umí nejen foukat, ale také vysávat a drtit.
Hrabat, nebo nehrabat? Někteří odborníci radí listí nehrabat. Proč? Čtěte ZDE:
Velikost zahrady
Při výběru té správné techniky pro vás vezměte v potaz velikost zahrady a množství listí, které na ní každoročně spadne. Pro menší plochy jsou vhodné zahradní aku nebo elektrické vysavače na listí, pro větší plochy se hodí více benzínové modely.
Sací trubice
Dalším zajímavým parametrem je průměr sací trubice, to vám hodně napoví o výkonnosti motoru, protože slabý motor by širokou trubici nedokázal „utáhnout“. Úzké trubice se navíc mohou popadaným listím ucpávat.
Pokud vybíráte přístroj, který bude listí i vysávat, kvalitní kousek by měl mít sací výkon okolo 800 m³ za hodinu.
Pohon
Rozdíl v přístrojích je také v pohonech. Na trhu jsou akumulátorové fukary, kde platí, že čím silnější baterie, tím větší výkon. Při výběru akumulátorového fukaru by vás také měla zajímat kapacita baterie. Fukary s levnějšími bateriemi mohou na jedno nabití vydržet pouhých deset minut, baterie s velkou kapacitou zajistí provoz i na 90 minut.
Pak tu jsou fukary a vysavače na elektrický pohon, k jejichž provozu na zahradě potřebujete prodlužovačku. To může být jisté omezení, na velké zahrady potřebujete opravdu dlouhý kabel.
Motorové fukary a vysavače jsou jistě pohodlnější, protože za sebou nemusíte tahat kabel. Nevýhodou je vyšší cena.
Váha přístroje
Důležitým parametrem při výběru je také váha přístroje a obecně pocit z něj. Jak se vám s ním manipuluje, jak se drží, zda má ramenní popruhy v ceně, abyste přístroj nemuseli pořád držet v ruce… Ideálně si přístroj vyzkoušejte v obchodě, aby vás z něj pak nebolela záda či ruce.
Materiál
Zkontrolujte, jakým způsobem se nasazuje sběrný koš či vak a z jakého je materiálu. Materiál by vás měl zajímat i u lopatek ventilátoru, protože pokud jsou z plastu, mohou se velmi brzy poničit.
Regulátor výkonu
Zajímat by vás také mělo, zda má přístroj regulátor výkonu, který se hodí zvláště u foukání, abyste si listí nerozfoukali, když už jen zbytky dofoukáváte na hromadu.