vytisknout velikost písma Jak v prosinci pečovat o rostliny v zahradě i doma

Pokud jste dosud nestihli vykonat veškeré činnosti, které jsou spojené s přípravou zahrady na zimu, nezoufejte. Něco můžete stihnout ještě teď. Jestliže je vaše zahrada už zazimovaná, pravidelně ji kontrolujte.

Během zimy si sice ve srovnání s ostatními ročními obdobími mnohem více odpočineme od práce na zahradě, ale ani tak nebudeme úplně zahálet. Dokonce i když rostliny pokryje sníh, bude třeba, aby zahrádkář přiložil ruku k dílu.  

Okrasná zahrada 

  • V materiálu, který jste použili k ochraně rostlin před mrazivými dny, se často uhnízdí myši. Zkontrolujte proto, zda se kolem rostlin neobjevují chodbičky nejen jejich, ale i hrabošů. Preventivně kypřete okolní půdu, hlodavci takové prostředí nemají rádi.
  • Rozložitým keřům a jehličnanům svažte větve k sobě, pokud jse tak ještě neučinili, aby je nepolámal a nerozvalil těžký sníh.
  • Pečujte o stálezelené dřeviny a pravidelně je zavlažujte, aby přes zimu neuschly.
Klepněte pro větší obrázek
Zahynou-li přes zimu jehličnany zasazené ve volné půdě či v květináčích, bývá to většinou z nedostatku vody, nikoliv mrazem      
  • Zkontrolujte panašované dřeviny. Objevíte-li v nich jednobarevné výhony, odstraňte je.
  • Nezapomínejte ani na uložené cibulky a hlízy; ty, které jsou plesnivé či nahnilé, okamžitě spalte.

Užitková zahrada

  • Máte-li v pařeništi stále zeleninu jako například kozlíček polníček, musíte při teplotách nad nulou často větrat.
  • Aby kadeřávek vlivem ostrých východních větrů nezhnědnul, poskytněte mu vzdušnou nastýlku v podobě smrkového chvojí či netkané textilie.
  • Prohlížejte jednou týdně uloženou zeleninu i ovoce a prostory, v nichž se nachází, pravidelně větrejte.
  • Vlašské ořechy skladujte v chladném prostoru, který se pravidelně větrá. Vyskládejte je v tenké vrstvě a během prvních týdnů po sklizni denně obracejte. Uložíte-li ořechy do teplé místnosti, zhořknou.
Klepněte pro větší obrázek
Vlašské ořechy najdou své uplatnění především při přípravě vánočního cukroví 
  • Pokud jste v měsíci říjnu upevnili na kmeny ovocných stromů lepové pásy, nyní je nahraďte novými. Staré spalte – mohou se na nich vyskytovat škůdci. Ti mohou být i na kmeni pod původním pásem – zničte je, jinak se budou dále rozmnožovat.
  • Dřeviny, které už nejsou obaleny závojem listů, jsou průhlednější. Na jejich větvích lze rozpoznat mumifikované plody a hnízda housenek, kterých je třeba se zbavit.
  • Dokud neuhodí mráz, můžete stále vysazovat nové stromky.

Pokojové a balkonové rostliny

  • Čtvrtého prosince si ustřihněte z libovolného keře pár větviček, abyste si připomněli památku svaté Barbory a Vánoce uvítali barevnými květy.
  • Lepší službu než omýváním listů uděláte pokojovým rostlinám jejich kropením a mlžením.
  • V blízkosti pokojových druhů, které kvetou, a řezaných rostlin nenechávejte ovoce. Zralé plody totiž vylučují do ovzduší etylen, který způsobí, že květy rostlin předčasně uvadnou a opadají. Tato rada samozřejmě platí nejen v prosinci.
Klepněte pro větší obrázek
 Kytici a ovoce držte co nejdál od sebe 
  • Na zimovaných rostlinách hledejte škůdce, abyste mohli v případě napadení co nejrychleji zareagovat. Nic nezkazíte ani preventivním postřikem.
  • Při větrání pokoje dávejte pozor, aby rostliny nestály u otevřeného okna. Při průvanu jejich listy razantně žloutnou a opadávají.

Foto: Profimedia

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika