S blížící se zimou je na čase udělat si pořádek v zahradním nářadí. Jenže jak ho uklidit, aby nezabíralo moc místa? Nechte se inspirovat nápady z Pinterestu, díky nimž zorganizujete své zahradní nářadí už jednou provždy.
Ať žije recyklace! Menší druhy nářadí, které na zahradě potřebujete téměř pokaždé, můžete pověsit na kovový či dřevěný věšák. Jak ho získat? Snadno, tuto roli zastanou vyřazené hrábě.
Pokračování 2 / 30
Stejnou službu vám udělá i kari síť opatřená háčky. Že už v ní pár ok chybí a není kompletní? To vůbec nevadí.
Pokračování 3 / 30
Až budete příště otvírat plechovku, vzpomeňte si, že by byla škoda ji vyhodit. Stačí ji přišroubovat třeba na dveře zahradního domku a hned máte prostor k uložení nejrůznějších nůžek, nožíků apod.
Pokračování 4 / 30
Ruční nářadí opatřené kovovými noži byste měli po sezoně vyčistit a do doby, než je znovu začnete používat, ochránit před rzí. Dobrým řešením je zapíchnout je až po rukojeť do směsi, kterou vytvoříte ze suchého písku a mazacího oleje (písek by měl být nasáklým olejem vlhký). Dobrý je lněný olej nebo WD-40, naopak nevhodný je olej motorový, jímž byste znečistili půdu, a stejně tak i rostlinný, který žlukne. Hrnec nebo kbelík se směsí a nářadím uložte na chladné, suché místo. Aby byly na novou sezonu připraveny i dřevěné rukojeti, vetřete do nich lněný nebo minerální olej. Nářadí na jaře ze směsi vyndejte a čepele otřete kusem pytloviny nebo nějakou hrubou látkou. Pokud upřednostňujete mít nářadí zavěšené, párkrát za zimu mu takovouto udržovací kúru alespoň dopřejte.
Pokračování 5 / 30
Využijte, co máte po ruce. Velký hrnec, klidně i zavařovací, kýbl... a do něj umístěte menší věci. Nebude-li se hadice povalovat na zemi, ušetříte spoustu prostoru.
Pokračování 6 / 30
Ještě jednou totéž, ale vytuněno: Deskou uprostřed vytvoříte poličku navíc.
Pokračování 7 / 30
Žádný volný hrnec zrovna nemáte? A co nepotřebné kolo od auta? Pokud chcete, můžete je i natřít a pomalovat.
Pokračování 8 / 30
Vůbec platí, že cokoliv umístíte na zeď, nebude překážet na zemi: Větší kusy zahradního nářadí nasaďte na držáky v podobě hřebíků, které zatlučete do dřevěné desky přidělané ke zdi.
Pokračování 9 / 30
Detailnější pohled, jak na to. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme neskládat více kusů nářadí na sebe.
Pokračování 10 / 30
Výsledek může vypadat třeba i takhle.
Pokračování 11 / 30
Nebo takto? Možností je spousta.
Pokračování 12 / 30
V případě, že nechcete vrtat do zdi, vyrobte si dřevěný stojan.
Pokračování 13 / 30
Máte doma nevyužité palety nebo je můžete snadno získat? Pracujte s nimi!
Pokračování 14 / 30
K uložení nářadí se dá použít i přední strana paletového boxu.
Pokračování 15 / 30
Inspirujte se propracovanější variantou. Úložný box je na kolečkách, takže ho můžete použít i přímo při zahradních pracích. Pokud vám to tedy terén zahrady umožňuje.
Pokračování 16 / 30
Kdo nemáte palety, nezoufejte. Není to přece jediné řešení. Co takhle kus nábytku, který byste jinak vyhodili? Toto bývala skříňka.
Pokračování 17 / 30
Ze dřeva se dá snadno vytvořit i stojánek na pily.
Pokračování 18 / 30
Jestliže vám zbude kus gumové hadice nebo plastové trubky, můžete je použít jako kryty na ostré hrany.
Pokračování 19 / 30
Tento nápad se nám opravdu líbí. Ani prasklé dno není důvodem, proč kyblík vyhodit. Stačí jej přišroubovat ke stěně, aby nářadí nemohlo popadat, a druhý kýbl, tentokrát i se dnem, umístit dolů a držák je připraven k použití.
Pokračování 20 / 30
Podobně poslouží papírové silnostěnné dutinky od nejrůznějších fólií a textilií, které si můžete koupit za pár korun coby odpadní materiál. Ke zdi je přiděláte fixačním úchytem, stahovací objímkou apod.
Pokračování 21 / 30
Stejně tak i plastové trubky. V tomto případě jsou přišroubované k dřevěnému základu.
Pokračování 22 / 30
Máte-li jich jen zbytkové množství, dá se to bez problémů vyřešit třeba takto.
Pokračování 23 / 30
Vyhovuje-li vám více vertikální umístění, vyrobte si podobný stojan.
Pokračování 24 / 30
Plastové trubky poslouží i jinak, například jako držáky kabelů.
Pokračování 25 / 30
Kdo má volný plastový sud včetně víka, může do něj vyvrtat otvory a do nich umístit jednotlivé kousky nářadí. Aby byl sud stabilní, je třeba nasypat na dno oblázky či podobný materiál, který ho dostatečně zatíží.
Pokračování 26 / 30
Sud můžete doplnit kolečky, aby byla manipulace s ním jednodušší. Vždy si však ověřte bezpečnost vzniklého díla. Nechcete, aby sud i s nářadím spadl na vás nebo vaše děti.
Pokračování 27 / 30
A co se žebříkem? Na stropě vám zavazet určitě nebude.
Pokračování 28 / 30
Umístit se dá i na zeď.
Pokračování 29 / 30
Dost místa zabere i kolečko. Alespoň kousek ho ale ušetříte, když kolečko postavíte přímo ke zdi. Aby nespadlo, zajistěte je upínací gumou.
Pokračování 30 / 30
Použít se ale dá i dveřní západka.