Jak úspěšně pěstovat banánovník?

Jak úspěšně pěstovat banánovník?

Banánovník je velice zajímavá a krásná rostlina. Jenže každému se nemusí dařit jeho pěstování, protože má značně specifické nároky na vlhkost a živiny. Jak si ho tedy udržet?

Narozen v tropech  

Banánovník, solitérně rostoucí strom dosahující výšky pěti a více metrů, pochází z tropických ostrovů jižní a jihovýchodní Asie. Postupně se díky svému dekorativnímu vzhledu začal pěstovat i v bytech a rodinných domech.

Pro takové pěstování se nejvíce hodí zakrslé formy známé jako Musa ‘Dwarf Cavendish‘. Rod Musa zahrnuje v současnosti více než dvanáct set druhů a různých barevných odrůd, my se však z logických důvodů zaměříme přímo na jmenované formy ‘Cavendish‘. 

Pokračování 2 / 7

Vlhkost jako v domovině

Aby se banánovníku dařilo, potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu od dvaceti do pětadvaceti stupňů Celsia. Nižší vlhkost vzduchu můžete nahrazovat pravidelným rosením listů. Rostlina vyžaduje častou a vydatnou zálivku, ale pozor, abyste ji nepřelili. Důsledkem by bylo uhnívání kořenů a její úhyn.

A co když jí naopak vodu nedopřejete? Poznáte to snadno, známkou nedostatečné zálivky je totiž vybledlé zbarvení listů. Banánovníky jsou žíznivé obzvlášť v teplých měsících, kdy při zálivce vyžadují přes litr vody a současně i hnojení plnými hnojivy s vyšším obsahem draslíku a dusíku. 

Pokračování 3 / 7

Bez světla to nepůjde

Banánovník musí také mít dostatek světla: dejte jej co nejblíže k oknu, ale ne na severní stranu. Kvete nejčastěji třetím rokem a v tomto období zvláště nesnáší jakékoliv přesouvání a stěhování. K vyzrání plodů vyžaduje alespoň tři a půl měsíce v teplém prostředí. Aby vám rostl rovnoměrně, otáčejte jej za sluncem, samozřejmě kromě doby květu.

Pokračování 4 / 7

Stále nová zrození  

Po odplození mateřská rostlina uhyne, nevěšte však hlavu, od jejího kořenového balu porostou nové rostlinky. Pokud by začaly růst ještě při tvorbě plodů, je dobré je vylámat, aby plodící rostlinu zbytečně neoslabily.

Nové přírůstky oddělte a můžete je pěstovat dál. Důležité je, aby měl květináč průměr alespoň půl metru a aby v zimním období teplota neklesla pod sedmnáct stupňů, jedině tak dosáhnete úspěchu.

Pokračování 5 / 7

Škůdců není mnoho 

V případě škůdců nejčastěji narazíte na jednoho, a tím je známá sviluška. Poškozuje listy, které začnou odshora odumírat. V případě napadení je nutný opakovaný chemický postřik přípravky Talstar nebo Omite.

Pokračování 6 / 7

Klenoty do bytu  

K bytovému pěstování se hodí jen několik odrůd banánovníku – tedy těch s nízkým vzrůstem. Nejoblíbenějším a současně v prodejnách nejčastějším je ‘Dwarf Cavendish‘ s kompaktní výškou do sto osmdesáti centimetrů.

Vyskytuje se i v dalších odrůdách. Jednou z nich je i ‘Super Dwarf Cavendish‘ dorůstající metru a deseti centimetrů. Podobným banánovníkem je i až dvoumetrový ‘Mahoi‘ s výbornými sladkými plody. Do bytů se hodí také Musa acuminata ‘Sumatrana‘ s výškou jeden a půl metru a spodní stranou listů zbarvenou do červena nebo metr a půl dorůstající Musa velutina s dekorativním růžovým květenstvím.

Pokračování 7 / 7

Kdo odolá i mrazu  

V poslední době se převážně v nabídce internetových obchodů objevují také banánovníky mrazuvzdorné, jež snesou teplotu až minus pět stupňů. Přes léto se pěstují stejně jako klasický banánovník, před zimou se jim však odřežou listy a okolo rostlin se vytvoří zábal ze suchého listí či slámy a podobných materiálů.

Takový banánovník přečká bez problémů celou zimu až do jara. Výhodou je opět jeho rychlé vegetativní množení odnožemi. Velmi známým mrazuvzdorným banánovníkem je Musa basjoo, jenž dorůstá výšky okolo čtyř metrů a má až dvoumetrové listy. Při teplotě nad patnáct stupňů vyroste až patnáct centimetrů za týden.

Doporučujeme

Články odjinud