Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme

Ceny za energie a tedy i vytápění dramaticky vzrostly. Často ale zbytečně platíme víc, než musíme. Tentokrát vám proto poradíme, jak ušetřit za topení. Vyvarujte se chyb, které obvykle děláme.

Hlídejte si teplotu v interiéru

Provedené průzkumy jasně prokázaly, že ve většině českých domácností máme přetopeno. Rtuť teploměru se často vyšplhá ke dvaceti třem až  pětadvaceti stupňům Celsi. Zkuste změřit teplotu i u sebe doma. Pokud teploměr nemáte, určitě si ho pořiďte. Tato minimální investice vám totiž v budoucnu ušetří za topnou sezónu i tisíce korun. Vyšší teplota totiž znamená vyšší spotřebu, a tím i vyšší výdaje. Zapamatujte si, že teplota obytných místností, ve kterých se běžně pohybujeme, by se měla pohybovat okolo 20–21 °C , v ložnici dokonce jen kolem 17–18 °C.  Při nižší teplotě se vám bude nejen lépe spát, ale navíc je i zdravější pro organismus. 

Věděli jste, že snížením teploty v interiéru o pouhý jeden stupeň snížíte spotřebu energie o neuvěřitelných šest procent?

Pokračování 2 / 6

Pozor na zbytečné úniky tepla

Největším problémem bytů a domků jsou špatně těsnící okna a dveře. Těmi nejenže dovnitř vniká chladný vzduch z venku, ale teplo samozřejmě také uniká ven. Zkontrolujte proto, zda to není i váš případ. Poznáte to tak, že když rukou obkroužíte kolem okna, ucítíte v netěsnících místech závan chladného vzduchu. Stejně tak překontrolujte i vchodové dveře. Pokud takový únik zjistíte, nemusíte hned okna či dveře měnit. Stačí, když nalepíte nové těsnění, které koupíte v každém větším hobby marketu. Pokud vzduch proudí pode dveřmi, pořiďte si vyšší práh nebo se prodávají i izolační pruhy se štětinkami, které se lepí dolů na dveře. 

Pokračování 3 / 6

Pusťte teplo do místnosti

Máte radiátory překryté záclonami nebo závěsy? Pak se zákonitě všechno teplo z nich sálající do místnosti nedostane. Pořiďte si proto raději záclony kratší a závěsy nezatahujte. Alespoň přes den. Na radiátorech také nesušte prádlo a sušák s ním nestavte před topení.

Pořiďte si odrazovou hliníkovou fólii, která se lepí na zeď za radiátor. Nebudete zbytečně vytápět stěnu a veškeré teplo se přes ní odrazí do místnosti.

Pokračování 4 / 6

Nenechávejte dlouho otevřená okna

Větrat samozřejmě musíme i v zimě. Mráz, nemráz. Naší přítomností totiž v místnosti stoupá množství oxidu uhličitého, který nejenže způsobuje naši únavu a ospalost, ale zvyšuje také relativní vlhkost vzduchu. Ta má za důsledek známé "pocení" oken a následnou tvorbu plísní. Pokud ale topíte, zapomeňte na stále otevřenou větračku. Několikrát za den proto otevřete okna dokořán a vytvořte průvan, aby se vzduch v bytě rychle vyměnil. Po chvilce je pak ale zase zavřete, aby se zbytečně neochladily stěny a vybavení bytu.

Pokračování 5 / 6

Pořiďte si termostat

Pokud trávíte celý den v práci a děti ve škole, je zbytečné vytápět prázdný byt. Začněte proto používat termostat. Ten nastavte tak, aby teplotu v místnosti udržoval po dobu vaší nepřítomnosti na 16 °C a výkon topení zvýšil třeba až hodinu před vaším předpokládaným návratem. Pozor, snižovat teplotu pod 16 °C nemá v zimě, kdy mrzne, smysl, ani když jedete na dovolenou. Je pak mnohem dražší dům nebo byt opět vytopit, než když ho budete temperovat na 16 °C.

Stejně je ale úplně zbytečné vytápět v noci celý byt. I to správně nastavený termostat ohlídá a ráno sepne ještě dřív, než vám zazvoní budík, abyste vstali do vyhřátého bytu. Jestli termostat nemáte, určitě si ho pořiďte. Tato investice se vám mnohonásobně vrátí v částce ušetřené za topení.

Pokračování 6 / 6

Seřiďte si kotel, pořiďte kondenzační

Nezapomeňte každý rok nechat seřídit kotel, i tak můžete ušetřit za topení. Také zvažte, zda si nepořídíte nový. Zejména u kotlů na plyn je velký rozdíl mezi klasickým a kondenzačním, který díky účinnosti až téměř 98 % dokáže ušetřit nemalé peníze. 

Doporučujeme

Články odjinud