Jak ušetřit sílu při odklízení sněhu aneb Vyberte si sněhovou frézu

Jak ušetřit sílu při odklízení sněhu aneb Vyberte si sněhovou frézu

Dlouho jsme čekali na sníh a najednou nevíme, co s ním. Kolik práce na to budeme muset vynaložit, nezáleží jen na množství sněhu, ale také na využití vhodných pomůcek.

Ruční nářadí na odklízení sněhu

Sníh nám padá ze střechy na hlavu, brání při vstupu do garáže a cestu k domu zavál úplně. Asi k nejjednodušším pomůckám patří škrabka, široká lopata a hrablo. Jenže všechny tyto pomůcky vyžadují sílu. V hypermarketech můžeme pořídit plastové hrábě na sníh, které jsou o něco lehčí a kvůli lepší manipulaci jsou vybaveny horní rukojetí ve tvaru velkého D. Pro snazší odstraňování vrstvy ztuhlého sněhu je spodní hrana opatřena lištou z hliníku nebo nerezového kovu. Šířka záběru se pohybuje mezi 270 až 500 cm.

Prašan jednoduše odfoukněte

Prvním motorovým pomocníkem při odklízení sněhu se může stát zahradní vysavač. Jak už sám název napovídá, slouží převážně k odsávání spadaného listí a dalšího drobného zahradního odpadu, stejně dobře se však dá využít jako pneumatický smeták. Proto ho často seženeme i pod společným jménem vysavač – foukač. Většina přístrojů je vybavena funkcí "turbo", která umožňuje regulaci sacího i vanoucího výkonu.

Vzhledem k tomu, že si tyto motorové pomocníky nebudeme kupovat pouze na odfukování sněhu, měli bychom se při jejich výběru řídit kromě výkonu a rychlosti vyfukovaného vzduchu i jinými parametry. Je to především velikost koše a komprese nasátého materiálu, které využijeme především na podzim při likvidaci spadaného listí. Zahradní vysavače se dají zakoupit prakticky ve všech specializovaných hypermarketech.

Elektrické sněhové lopaty

Jedná se o relativně jednoduché, ale důmyslné zařízení, jehož hlavním subjektem je pryžový rotor upevněný na trubkové násadě a chráněný dopředu otevřeným, nálevkovitým, rozšiřujícím se krytem. Jak již vyplývá z názvu, toto zařízení je poháněno elektromotorem, jehož příkon se pohybuje od 300 do 500 wattů.

Tento přístroj není vhodný k likvidaci větších závějí nebo zmrzlého a pošlapaného sněhu. Je však ideálním pomocníkem při odstraňování sněhu z chodníků, přístupových cest, dvorů i zahrad. Malá hmotnost okolo 5 kg nám umožňuje snadné přemisťování i manipulaci při práci. Stačí ho jemně tlačit našikmo proti vrstvě čerstvého sněhu, který rotující bubínek vymetá obloukem dopředu a odhazuje až na vzdálenost 2 metrů.

Sněhové motorové frézy

Odklízení sněhu z větších objektů, ale i chodníků, přístupových cest a okolí chat už dnes patří k pracím, které klademe výhradně na bedra těžší techniky. Jsou to převážně sněžné frézy poháněné benzínovým, většinou čtyřtaktním motorem. Hlavní práci zde vykonává ocelový nebo pryžový rotor, který ukusuje vrstvu sněhu a pomocí postranních trysek ho odhazuje 2 i více metrů daleko.

Podle nároků a cenové dostupnosti si můžeme vybrat i způsob pohonu. K nejjednodušším typům patří ruční, který však není zdaleka tak fyzicky náročný, jak se na první pohled zdá. Funkci motorového pohonu zde do značné míry přebírá šnek, který při nabírání sněhu současně tlačí stroj dopředu, takže stačí jen jemně nadzvednout držadlo a stroj se na vzorovaných kolečkách sám pohybuje asi poloviční rychlostí chůze. Navzdory poměrně malému motoru s výkonem od 6 do 12 kW dokáže během hodiny uklidit prostor okolo chaty nebo menšího domu.

Frézy s motorovým pohonem se přemísťují obvykle pomocí pryžových pásů, které se dají na luxusnějších výrobcích dokonce řídit. K dalším vymoženostem dražších výrobků patří například regulace výkonu a pracovního záběru, elektrostartér nebo hydraulická převodovka. Všechna vylepšení jsou samozřejmě promítnuta do ceny, ale připlatit si za zdravá záda určitě není k zahození.

Doporučujeme

Články odjinud