V koupelně je třeba pravidelně otírat všechny plochy, kde se může držet vlhko. Istockphoto.com

V koupelně je třeba pravidelně otírat všechny plochy, kde se může držet vlhko. | Istockphoto.com

Jak uklidit domov alergika. Jen vysát a vytřít nestačí

Plísně, roztoči i domácí mazlíčci jsou pro alergiky peklo. Jak tedy zbavit byt alergenů, aniž byste museli sahat po dryáčnické chemii.

Léto skončilo, rostliny přestaly kvést, déšť omezil prach v ovzduší a alergikům se venku hned lépe dýchá. Možná ani netuší, že doma mají vzduch mnohem znečištěnější než venku, v domácnostech, kde se málo větrá i uklízí, může být vzduch i pětkrát horší. Když chcete uklidit celý byt tak, aby se alergikovi skutečně ulevilo, jen vyluxovat a vytřít nestačí. Je třeba projít místnost po místnosti a problematická místa vyčistit. Při velkém úklidu ale zapomeňte na silné chemické prostředky, protože ty většinu alergií jen zhoršují.

V koupelně

Největším problémem v koupelně a na toaletě bývají plísně, kterým se daří ve vlhkém prostředí. Proto je třeba tyto místnosti větrat. Nemáte-li zde okno, pořiďte si větrák, který spustíte pokaždé, když si budete napouštět vanu či se sprchovat. Dveře do koupelny nechávejte otevřené, co nejvíc to půjde.

Plísni se nejvíc daří ve vlhkých rozích, takže jednou týdně vytřete do sucha místa kolem umyvadla, vany a WC. Zajistěte také, aby nekapaly kohoutky. Ve sprchovém koutě by neměly být žádné doplňky, na nichž se může uchytit plíseň. Ať už sprchový závěs, nebo podložka nesmí být z plastu. Z vinylových závěsů se uvolňují chemické látky, například ftaláty.

Ložnice

V pokoji, kde se spí, by měla být čistá zóna, tedy místo, kam nesmí domácí mazlíčci. Vědecká studie z roku 2011 zjistila, že majitelé koček, kteří zakázali svým šelmám vstup do ložnice, byli daleko méně ohroženi vznikem alergie než ti, jejichž kočka mohla do postele.

Postele obecně jsou plné roztočů, které patří mezi silné alergeny. Vyměňte péřové peřiny a polštáře za výrobky z mikrovlákna, povlečení měňte pravidelně každý týden a perte jej alespoň na 50 stupňů. Dětem pravidelně perte plyšáky, které jsou doslova lapači prachu.

Obývací pokoj

Prach se drží i v záclonách, které by měly z bytů alergiků zmizet. Nahradit je mohou žaluzie, které můžete otřít vlhkým hadrem nebo vyluxovat. Prach a roztoči se také drží v čalouněném gauči, který je třeba minimálně jednou týdně také vyluxovat. Ještě lepší však je vyměnit čalouněný gauč za kožený, protože kůže omezí výskyt alergenů.

Pro alergiky může být nebezpečné i akvárium. Rybičky samy jsou sice hypoalergenní, ale akvárium ve kterém žijí, je bohatým inkubátorem pro plísně. Čistěte nádrže a filtry alespoň jednou za měsíc.

Pozor dejte i na květiny. Některé sice snižují znečištění uvnitř bytů, obecně se ale na rostlinách drží prach, v jejich květináčích se může snadno utvořit plíseň. Květiny pravidelně omývejte, ale hlídejte je, aby nebyly přelité.

Kuchyně

Největší nebezpečí v kuchyni se skrývá v lednici, kde se může držet vlhkost a objevovat se plíseň, proto je třeba ji pravidelně kontrolovat. Zejména kolem těsnění dveří a různých zarážek. Potraviny je lepší skladovat v plastových a skleněných nádobách, aby se na ně nedostal hmyz. Každý zvířecí vetřelec přináší další alergeny. Nainstalujte odtahový ventilátor nad sporákem, který bude odvádět dráždivé výpary z vaření a sníží vlhkost v místnosti.

Nezapomínejte na pravidelný úklid

Kvalitní vysavač je nejlepší způsob, jak udržovat domácnost v čistotě. Přístroj by měl nejen kvalitně vysávat, ale též bránit v úniku zpět do vzduchu. Prach je třeba utírat alespoň jednou týdně. Lepší než obyčejný ručník či prachovka je hadřík z mikrovlákna, který opět zamezí víření prachu do ovzduší.

Zbavujte svou domácnost nepořádku, protože v něm se též drží prach, plísně a škůdci. Recyklujte staré noviny, časopisy, plechovky a pravidelně vyhazujte staré potraviny. Všechno ostatní uložte do plastových boxů, abyste minimalizovali nepořádek.

Doporučujeme

Články odjinud