Poslední pozdní odrůdy jablek už jsou sklizeny – úroda byla tento rok opravdu bohatá. Pokud chcete, aby vám jablka vydržela v dobrém stavu až do jara, stačí dodržet několik pravidel, s nimiž vás seznámíme.
Jablka nesklízejte ze stromu všechna najednou, ale probírejte je postupně od nejlépe vybarvených, tedy nejvyzrálejších. Jak je poznáte?
Je to snadné: najdete je po obvodu koruny, zatímco jablka uvnitř mají do sklizně ještě tak týden dva čas. Nejvhodnější k jejich trhání jsou rána či podvečery (v tu dobu je nižší teplota).
Začněte u spodních větví a berte jen takové plody, které vám samy „skočí do dlaně“ – stopka jablka jde lehce oddělit od plodonoše. Češte opatrně, poškozená jablka se k uskladnění hodit nebudou!
Necháváte sklizeň jablek na jeden den? Změňte svůj návyk, není dobrý. Jablíčka probírejte postupně
Na žebříku pozor – pantofle, dřeváky a podobné obutí je pro lezení do výšek naprosto nevhodné. O sklizni i odrůdách jablek k uskladnění se dozvíte v článcích Sklízíme jablka a hrušky a Aby ovoce vydrželo co nejdéle.
S plody zacházejte jemně, nesmí být natlučené
Troška chemie neuškodí
Předpokladem pro uchování ovoce je čistota skladovacích prostor. Každoročně před sklizní sklep vyčistěte (nejen od pavučin), prohlédněte regály a lísky na uskladnění. Sklep je potřeba vysířit, poslouží vám k tomu sirné knoty, jež koupíte téměř v každé drogerii.
Na metr krychlový prostoru budete potřebovat asi osm až deset gramů síry, v balení bývá buď dvě stě gramů za necelých čtyřicet korun, nebo dvojnásobné množství v ceně asi sedmdesáti korun. Na větší prostory je možné použít i sirné svíce, jedna váží osm set gramů a dostanete ji už od osmdesáti korun za kus.
Při síření by neměla teplota ve sklepě klesnout pod dvanáct stupňů, proces trvá dvě hodiny. Sklep řádně vyvětrejte, poté můžete stěny i podlahu vybílit vápenným mlékem s přídavkem tří až čtyř procent modré skalice.
Sklep je vhodným místem
Obvykle je ve sklepě optimální vzdušná vlhkost (kolem devadesáti procent), pokud zjistíte nižší, umístěte do skladovacího prostoru nádobu s vodou. A jak postupovat v opačném případě?
Strom zplodil krásná jablka; to, zda vydrží kvalitní, záleží na vás
S příliš vysokou vlhkostí vzduchu pomůže kbelík s páleným vápnem či suchý mech – přebytečnou vlhkost umí vstřebat. Sklep by měl být pokud možno tmavý se stálou teplotou v zimě od dvou do čtyř stupňů. Teploty kolem nuly jablka poškozují.
Triky pro uskladnění
V teplém podzimu snižte teplotu ve sklepě poléváním podlahy vodou a větráním brzy po ránu, případně přes noc. V každém případě byste měli mít ve sklepě jak teploměr, tak i vlhkoměr – usnadní vám rozhodování. Jablka se silnější a drsnou slupkou vyžadují vyšší relativní vlhkost vzduchu, ostatním odrůdám neuškodí ani vlhkost kolem osmdesáti procent.
Vzduch zvlhčíte jak poléváním podlahy, tak tím, že na ni nakladete mech, jehož vlhkost udržujete poléváním. Někdy postačí i jutové pytle, které kropíte podle potřeby.
Barevní nepřátelé jablek
Radost z krásné úrody dovedou pořádně pokazit skládkové choroby jablek, s nimiž jste se jistě také setkali.
- Moniliová hniloba – nejčastější a patrně nejznámější choroba jablek. Napadá plody už na stromě, pokud jsou poškozeny hmyzem či ptactvem. Před sklizní a těsně po uskladnění se objeví hnědě zbarvená hniloba se soustřednými kruhy výtrusnic. Později při uskladnění jablek se projeví jako černá hniloba, která zachvátí postupně celé plody. Při včasném odstranění napadených jablek se zabrání šíření nákazy, bohužel se nedá choroba objevit včas, protože vzniká i na nepatrných mikroskopických poraněních slupky.
- Modrá hniloba – objevuje se na plodech až ke konci skladovacího období. Více jí trpí jablka napadená strupovitostí a plody i neznatelně poškozené. Na slupce se objeví žlutavé a hnědé skvrny s postupně propadajícím středem. Jak choroba proniká hlouběji, dužnina kašovatí a na povrchu slupky se vytvoří modrozelený nálet spor houby. Nákaza se šíří dotykem s napadenými plody.
Ovoce (na stromech či ve sklepě) pravidelně kontrolujte
- Kruhová hniloba – se do plodů dostává už na stromě z poškozených větví a pahýlů, kde přežívá. Při deštích proniká do zeslabených částí jablečné slupky a tam zůstává do pozdějšího období skladování. Na slupce jablka vznikají hnědé kruhové skvrny, plody moučnatí a hořknou. Kruhová hniloba postupuje rychle, nákaza se přenáší dotykem napadených plodů se zdravými.
- Šedá hniloba – je způsobena plísněmi, nejčastěji bývá napadána poškozená stopka či kalich jablka. Zdrojem infekce je odumřelá organická hmota (zelené hnojení, mulč, plevel), a proto jsou jí nejvíce ohroženy plody na spodních větvích. Obvykle propukne po uskladnění v pozdější době, příliš vysoká vlhkost vzduchu ji probouzí k aktivitě.
Oči na stopkách
Jablka uskladňujte přehledně, nejlépe v jedné vrstvě, v lískách nebo přímo v regálech. Nemíchejte odrůdy, každá má poněkud jinou dobu skladovatelnosti a zbytečně byste si přidělali práci s jejich prohlídkou.
Otrhané plody uložte do sklepních prostor co nejdříve
Každý týden (nejdéle po čtrnácti dnech) zkontrolujte stav uskladněných jablek, napadená odstraňte a zralá vezměte ke spotřebě. Pečlivá kontrola se vám vyplatí, uchováte jablka až do jara.
Nevíte, co s jablky?
Říká se, že když je něčeho moc, je toho příliš… Jablka ovšem nemusíte jen uložit do sklepa! Zkuste si nasušit křížaly (mlsat je místo slaných brambůrků bude mnohem zdravější), nakrouhat jablka do sklenic a zavařit (na štrúdl budou při ruce), uvařte si z nich kompot (dětem chutná i jako malá svačina) a hlavně nezapomeňte sníst alespoň jedno čerstvé jablko denně pro zdraví.