vytisknout velikost písma Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci. Plus tipy na správné skladování

Pokud se poohlížíte po nějakém přírodním produktu na podporu imunity, je šípek tou pravou trefou do černého, protože obsahuje obrovské množství blahodárných látek. Poradíme vám, jak šípky správně sušit, ať už v sušičce, v troubě, nebo na slunci, a jak je uchovávat, aby vydržely co nejdéle.

Pokud jste zaznamenali první ohlasy podzimu, přichází mimo jiné období sběru šípků – a to si určitě nenechte ujít. V této době je totiž více než kdy jindy důležité budovat silnou obranyschopnost proti chřipce a nachlazení a šípek, tento malý přírodní zázrak, nám s tím rád pomůže – obsahuje totiž více vitaminu C než citron. Kromě toho šípky mají detoxikační účinek, zlepšují krvetvorbu, podporují správný růst kostí a působí proti problémům s trávením. 

Kdy a jak sbírat šípky

Šípkové růže nepatří k oblíbeným zahradním keřům pro jejich divokost a nepříjemné trny. Kam a kdy se tedy pro šípky vydat? Najdete je například na okraji lesa, na stráních nebo v příkopech podél silnic. Vyrazit bychom měli někdy v období od konce září do poloviny října. Sbíráme plody, které jsou tvrdé a plně dozrálé, ty měkké, nebo dokonce nahnědlé vynecháme. Sklizeň bychom měli ideálně stihnout do prvních mrazů – plody přešlé mrazem totiž ztrácejí vitaminy. Šípky je dobré natrhat do látkového sáčku, ve kterém se nezapaří.

Recept na šípkovou marmeládu: Zjednodušte si postup nebo naopak experimentujte

Recept na šípkovou marmeládu: Zjednodušte si postup nebo naopak experimentujte

Sušení šípků: Jakou zvolit teplotu a jak postupovat

Nasbírané plody doma přebereme, umyjeme a následně usušíme utěrkou. Měli bychom je také zbavit zbytků stopek a okvětí. Pokud máme šípky připravené, můžeme přejít k samotnému procesu sušení.

Sušička

Pokud jste majitelem sušičky, je to úplně jednoduché. Očištěné plody nasypeme do sušičky a sušíme do ztvrdnutí. A při jaké teplotě? Ideálně 60–70 °C, určitě ne více než 80 °C. Dobře usušený šípek nesmí být měkký a uvnitř vlhký, ale naopak by se měl při stisku rozpadat.

Trouba

Jedná se o nejrychlejší způsob sušení, ale dávejte pozor, abyste šípky nespálili. Troubu předehřejte na 60–70 °C a šípky vysypte na plech vyložený pečicím papírem nebo na mřížku. Při tomto procesu je důležité mít po dobu sušení zapnutý větrák v troubě nebo nechat mírně pootevřená dvířka, aby se plody nespálily (třeba do dvířek vložit z boku vařečku). Šípky jsou usušené ve chvíli, kdy mají tmavě červenou barvu, jsou tvrdé a drolí se.

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Sušení na slunci: Postup podle našich babiček

Pokud jste zastáncem přirozeného procesu sušení, můžete zkusit šípky nechat postupně vysychat na sluníčku, jak to dělávaly naše babičky. Jedná se také o nejekonomičtější metodu. Šípky můžeme rozprostřít na plechu vyloženém pečicím papírem, stejně jako bychom je chtěli dát do trouby, ale místo toho je necháme volně schnout na nějakém slunečném místě. A jak dlouho šípky na slunci sušit? Opět dokud plody nebudou dostatečně tvrdé. Při tomto procesu je také potřeba plody pravidelně kontrolovat, zda nenavlhly a neplesniví. Na noc je raději uklízíme do suchého prostoru.

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Šípkový sirup za studena, s medem i klasicky. Vyberte si ze tří receptů

Jak skladovat usušené plody

Dostatečně usušené šípky skladujeme nejlépe v uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Nevhodný je například igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně plesnivět. Uchováváme je maximálně jeden rok.

Jak připravit čaj ze sušených šípků

Pravděpodobně nejoblíbenější použití sušených šípků je šípkový čaj. Šípky rozdrtíme například v hmoždíři nebo kuchyňským válečkem a necháme několik hodin, klidně i přes noc odstát ve studené vodě. Dáváme asi jednu polévkovou lžíci drcených plodů na ½ litru vody. Těsně před konzumací zahřejeme na teplotu těsně pod bodem varu, poté odstavíme a přelijeme přes velmi hrubé síto nebo cedník vyložený filtrem. Necháme chvilku odstát a poté se může hotový čaj podávat. Kromě čaje můžete ze sušených šípků připravit také výborné šípkové víno. 

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

Jak vyrobit domácí šípkové víno bez přidaných kvasinek

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby