vytisknout velikost písma Jak správně ošetřit kožené boty po zimě

Zima je snad už definitivně za námi. Nejvíc dostaly zabrat naše boty. Všechna ta vlhkost, mráz a především posypová sůl si vybraly svoji daň. Přesto se dá na první pohled zničená obuv ještě zachránit. Máme pro vás praktické tipy, jak boty ošetřit a vrátit jim původní vzhled.

I v péči o boty platí, že nejdůležitější je prevence. Pokud jste tedy něco nezanedbali a nové boty před zimou důkladně naimpregnovali a starali se o ně i průběžně, eliminovali jste jejich trvalé poškození. Přesto je třeba jim před uložením věnovat náležitou péči, aby vám příští sezonu ještě posloužily a také dobře vypadaly.

Odstraňte zbytky soli

Pokud na obuvi zůstaly bílé mapy, které způsobuje posypová sůl, odstraňte je. Obvykle stačí jen vlhký, důkladně vyždímaný hadřík. Když jsou mapy stále viditelné, vezměte si na pomoc octovou vodu. Tu získáte smícháním obyčejného kuchyňského octa a vody v poměru 1:1. Roztokem pak povrch opatrně vydrhněte. Dalších třicet osvědčených tipů, jak ocet v domácnosti využít, najdete ZDE.

Zapamatujte si, že čím déle necháte zbytky soli na botách, tím víc se do nich zažere, její odstraňování bude těžší a navíc může povrch trvale poškodit.

V případě, že ani to nepomůže, nechte boty uschnout a přeleštěte je měkkým hadříkem navlhčeným ricinovým olejem. Ten by měl odstranit i poslední zbytky soli. Ze semišových bot odstraníte mapy pomocí mýdlového roztoku a hadříku nebo speciálního gumového či krepového kartáčku, které semiš neodřou. Seženete je v každém větším obchodě s botami.

Nejnápaditější botníky z celého světa. Ty musíte vidět!

Nejnápaditější botníky z celého světa. Ty musíte vidět!

Nechte boty správně vyschnout a důkladně je očistěte

Veškerou obuv před uložením a ošetřením důkladně vysušte. Nikdy ale kožené boty nedávejte blízko k topení nebo jinému přímému zdroji tepla. Kůži totiž vysoké teploty nesvědčí, mohla by ztvrdnout, zkroutit se, zkrabatit. Raději je nechte pomalu vyschnout při pokojové teplotě. Boty také můžete vycpat novinami, které vstřebají i veškerou vlhkost zevnitř.

Zajímá vás, jaké boty by měla mít doma každá žena? Praktického průvodce, díky kterému budete připraveni na každou situaci, najdete ZDE.

Z bot odstraňte všechny hrubé nečistoty, jako jsou kamínky, prach a zaschlé bahno. Na pomoc si vezměte hadřík, houbičku a kartáč na boty se středně tvrdými štětinami. 10 tipů, co dělat, aby kožené boty vypadaly jako nové i několik let, najdete ZDE.

Jarní úklid: Jak správně uložit zimní výbavu, lyže i snowboard

Jarní úklid: Jak správně uložit zimní výbavu, lyže i snowboard

Nezapomeňte kůži ošetřit

I když se vám může zdát zbytečné používat speciální přípravky na obuv, kterou půl roku nebudete nosit, opak je pravdou. Kůže má totiž tendenci vysychat, proto je péče o ní důležitá i v době, kdy jsou boty uložené v botníku nebo nějaké bedně. Na boty z hladké kůže použijte nejlépe krém či balzám se včelím voskem. Ten totiž prodlužuje životnost materiálů, povrch krásně vyleští, oživí barvu a účinně zabraňuje například tvorbě skvrn a usazování nečistot. Semišové boty ošetřete impregnačním sprejem.

Ještě jednou obuv ošetřete i na podzim, až boty vytáhnete a budete v nich chtít vyrazit ven. Při běžném nošení pak pravidelně impregnujte každé čtyři až šest týdnů. Jen tak zabráníte tomu, aby se vám zničily, a zajistíte si také jejich vyšší odolnost vůči vodě. Na správně ošetřovaném povrchu se navíc méně usazují nečistoty a ty, které tam přeci jen zůstanou, můžete snadno setřít. Správně provedenou impregnací také předejdete vzniku solných map.

Jak vyčistit kůži a správně o ni pečovat

Jak vyčistit kůži a správně o ni pečovat

Jak vyčistit ucpaný odpad: Jde to i bez chemie a zásahu profesionála

Jak vyčistit ucpaný odpad: Jde to i bez chemie a zásahu profesionála

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování