vytisknout velikost písma Jak správně a rychle množit mečíky

Od druhé poloviny března a během dubna je nejvhodnější doba k vypěstování nového sadbového materiálu mečíků. K tomuto účelu se používají bruty neboli korále; množení bruty je velmi rychlé a zároveň levné. Rozhodně je vyzkoušejte!

Bruty jsou jakési malé kulaté korále, které získáte jako vedlejší produkt během čištění hlíz. Umožňují snadný způsob množení. Jeho výhodou je i fakt, že většinou za poměrně nízkou cenu (dle odrůdy) získáte větší množství sadby.  

Klepněte pro větší obrázek
Úseky s vysetými bruty nezapomeňte označit jmenovkami s názvem kultivaru  

Bruty ošetřete a vysaďte  

Ať již jste brut získali ze svých vlastních mečíků, nebo zakoupili u profesionálů, s výsevem začněte co nejdříve. Brutům totiž nevadí ani poklesy teplot k nule. Mnohdy se dokonce stane, že přežijí zimu a zjara pak raší, ovšem podzimní výsev nelze doporučit z důvodu velkého množství ztrát.  

Klepněte pro větší obrázek
Brut nevysévejte příliš hustě, ideálně tak jako na obrázku  

Mnozí mečíkáři praktikují takzvané teplovodní ošetření, které spočívá v tom, že se bruty před výsevem namočí do vlažné vody na jeden až dva dny, následně dosuší a opět namočí – tentokrát do fungicidní lázně.  

Osobně však, z důvodu velkého počtu odrůd a z důvodu časové úspory, vysévám brut přímo do volné půdy bez namáčení ve vodě. Bruty pouze ošetřím obvyklými fungicidy určenými k moření hlíz a nechám hodinu oschnout (nemáte-li problémy s houbovými chorobami, mořit nemusíte).  

Klepněte pro větší obrázek
Ze staré záclony můžete snadno ušít vhodný sáček k moření brutu; vyplatí se označit jej štítkem s názvem odrůdy  

Přibližně dva týdny před výsevem uložte bruty do místnosti s teplotou nad dvacet pět stupňů Celsia. Vyšší teplota způsobí jejich „nastartování“ a následné lepší vzcházení.  

Byť ojediněle, ale stane se, že i přes veškerou správnou péči brut nevzejde. Obvykle je to typická vlastnost dané odrůdy, která se obtížněji množí, a tak brut vzchází buď špatně, nebo nevyrovnaně.  

Kam a jak bruty vysévat  

Pozemek pro brut zvolte velmi dobře osluněný, půdu nejlépe lehčí, záhřevnou, ale mečíkům bude vyhovovat i středně těžká, hlinitá. Pozor však na prudké západní větry! Na urovnaný pozemek vytyčte dva (nebo tři) řádky, které budou od sebe navzájem vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů. Po každém druhém (či třetím) řádku vynechte šedesáticentimetrový pás – poslouží vám jako cestička.  

Klepněte pro větší obrázek
Napněte si provázek pro dosažení linie výsevu  

Již lehce oschlé, namořené bruty vysejte asi tři až pět centimetrů pod povrch půdy (podobně jako hrách). Obáváte-li se výskytu drátovců, nasypte ještě před tím do brázd osvědčený přípravek Dursban.  

Klepněte pro větší obrázek
Insekticid proti drátovcům lehce vsypte ještě před výsevem brutu do vyryté brázdy  

Po výsevu bruty zahrňte a zeminu utužte hráběmi, aby byla s bruty v co největším kontaktu, a řádně zalijte. Výsadbě dopřejte vody dostatek. Jedná se o jednorázovou zálivku, ale o to důkladnější musí být. Další zálivka je vhodná, když bruty vzcházejí (obvykle za měsíc). 

Ačkoliv se vám zpočátku může zdát pěstování brutů náročné, takový způsob množení rozhodně doporučuji. Takto vypěstované rostliny jsou nově namnožené, tudíž produkují více brutu. Už v roce výsevu mnohdy vykvetou!  

Květenství sice nejsou tak ohromná jako z dospělých hlíz, ale do menších váz se uplatní o to lépe. Za další rok až dva, podle nárůstu, se tyto hlízy dopěstují do obvyklé velikosti.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby