vytisknout velikost písma Jak snadno vyčistit koberec ve třech krocích? Pomocí sněhu!

Starožitné a ručně tkané koberce jsou úchvatné. Mají krásné barvy i strukturu, ale právě proto může být jejich čištění obtížné. Zapomeňte na chemické čisticí prostředky a použijte čistě přírodní způsob – čerstvě napadlý sníh. Pomocí něj vyčistíte i obyčejný běhoun z Ikey.

Ideální je prašan

Krásný koberec může být hlavním designovým prvkem v místnosti, zejména když je starožitný nebo ručně tkaný. Aby ale zůstal ve špičkovém stavu, potřebuje pravidelné čištění. Zajímá vás, jak čistit koberce přírodní cestou? V zimě – pomocí sněhu.

Letošní zima sněhu přeje, sněží poměrně často a alespoň pár centimetrů se několikrát objevilo i v nížinách. A víc ani není třeba. Kromě sněhu je důležitá i teplota, která by se měla pohybovat lehce pod nulou – zhruba kolem –4 až –6 stupňů Celsia. Nejlepších výsledků dosáhnete na suchém, prachovém sněhu. Položte koberec do čerstvě napadlého sněhu. Pár centimetrů lehce udusaného sněhu funguje nejlépe, zejména když leží na tvrdém či udusaném podkladu. Pokud je sníh příliš hluboký nebo příliš zledovatělý, čištění bude obtížné, či dokonce neúčinné.

Čištění sněhem se nejvíc doporučuje pro menší koberce. Mohou být vlněné, ručně vyráběné, ale i moderní, na které je možné použít mokré čištění. Údržba velkých koberců je tímto způsobem též možná, ale bude potřeba více lidí, protože manipulace s takovým kusem je náročná. Nezkoušejte tuto techniku na žádném koberci, který je určen pouze na suché čištění.

Vybíráme nový koberec. 35 trendy kousků, které budou slušet každému bytu

Vybíráme nový koberec. 35 trendy kousků, které budou slušet každému bytu

Postup krok za krokem

Začněte hned po ránu. Koberec dobře vysajte z obou stran. Nepoužívejte rotační kartáč, ale nástavec na podlahu. Pokud nemáte po ruce vysavač, koberec dobře vyklepejte, aby se uvolnil veškerý prach a nečistoty. Postavte ho venku a nechte alespoň půl hodiny až hodinu aklimatizovat, tedy vymrznout. 

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Položte koberec na sníh a lopatou či koštětem na něj naházejte lehoučkou vrstvičku sněhu. Nechte 15 minut působit. Sníh se pak pokuste dostat do vláken koberce, ať už budete po koberci pořádně dupat, nebo si na pomoc vezmete koště či klepač na koberce. Do jedné strany koberce budete „vtloukat“, z druhé strany vyklepáte nečistoty. Opakujte, dokud pod kobercem nebude zůstávat čistý sníh, u hodně znečištěných koberců to může být i pětkrát z každé strany.

Jak vybrat sněhovou frézu: Správně zvolené nářadí lehce zatočí s přívaly sněhu

Jak vybrat sněhovou frézu: Správně zvolené nářadí lehce zatočí s přívaly sněhu

Nakonec setřeste přebytečný sníh a pověste koberec přes zábradlí, plot nebo prádelní šňůru. Nechte viset alespoň půl hodiny, aby zbytkový sníh vysublimoval, tedy změnil své skupenství na plynné, aniž by koberec promáčel. Nepokládejte mokrý koberec na podlahu. Pokud koberec nestihne venku vyschnout kvůli vysoké vlhkosti vzduchu, nechte ještě proschnout v interiéru, třeba přehozený přes židle. Jen pozor, aby židle nebyly dřevěné bez laku, aby vlhkost nepoškodila povrch dřeva.

Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika