vytisknout velikost písma Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Sklidili jste ořechy, sušíte je a uvažujete, jaká forma skladování bude nejlepší? Pokud ořechy nechcete hned loupat, zkuste je uložit tak, jak to dělaly naše babičky. Jejich metody na skladování vlašských ořechů ve skořápce jsou ověřené, ořechy neplesniví ani nežluknou a chutnají pořád jako čerstvé.

Vlašské ořechy jsou nejen chutné, ale i zdravé. Obsahují prospěšné nenasycené tuky, bílkoviny a jsou bohatým zdrojem vitaminů B a E, zinku a hořčíku. Díky vysokému obsahu vitaminu E mají také silně antioxidační účinky. Nejlepší jsou samozřejmě ty čerstvé, pokud je ale správně uložíte, můžete si je vychutnávat klidně ještě příští léto.

NÁŠ TIP: Podívejte se na následující video. Dozvíte se, kdy je správný čas na sklízení ořechů, jak na to a jakými způsoby ořechy uchovávat.

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Ne všechny ořechy je vhodné skladovat. Které je lepší raději sníst co nejdřív?

Řada lidí vlašské ořechy skladuje vyloupané. Ať už kvůli nedostatku místa, nebo relativně obtížnému louskání. Při špatném skladování vám však kvůli vysokému obsahu tuků mohou poměrně brzy zhořknout a žluknout. Lepší je proto skladovat je ve skořápce. Důležité je, aby byly skutečně zralé. Nikdy neskladujte ořechy sklepnuté, vždy jen ty řádné vyzrálé, které ze stromu samy spadají na zem.

Důležité také je, aby měly neporušenou skořápku, ta totiž k jádru nepropustí vzduch a pomáhá regulovat vlhkost a teplotu uvnitř. Pozor, aby na skořápce nebyly žádné viditelné stopy po plísni, jakékoliv skvrny nebo nepřirozené zbarvení. Předčasně sklizené plody nechte k přímé konzumaci.

Ořechy určené ke skladování musí být důkladně usušené. Na cca 5–6 týdnů je proto rozložte na plata nebo na dno přepravek a umístěte do suché místnosti. Důležité však je, aby byly pouze v jedné vrstvě. Uspíšit sušení můžete také na topení nebo v troubě vyhřáté na 40 až 50 stupňů.

Vybíráme a pěstujeme ořešák královský

Vybíráme a pěstujeme ořešák královský

Jak na skladování nevyloupaných ořechů: Dobře jim bude na půdě, ve spíži nebo v soli

Způsobů, jak ořechy ve skořápce uložit, je hned několik. Tím nejjednodušším je důkladně prosušené plody nasypat do síťovaných prodyšných pytlů a ty zavěsit nejlépe na suché, dobře větrané půdě.

Další možností je nasypat je do papírových pytlů nebo větších pytlíků a uložit je na tmavé, suché a chladné místo, například do spíže. Pravidelně však kontrolujte, zda nenavlhly, jádra nezačala plesnivět nebo si na nich nepochutnávají larvy molů či jiní potravinoví škůdci.

Poměrně neznámé je pak skladování celých ořechů v soli. Plody se ve vrstvách skládají do hliněné či kameninové nádoby, případně velké zavařovací sklenice, a každá vrstva se zasype směsí hrubozrnné soli a suchých hoblin z tvrdého dřeva nebo kokosového vlákna. Jednotlivé vrstvy vždy dobře upěchujte. Nakonec nádobu uzavřete a uložte na tmavém a chladném místě.

Vlašské a lískové ořechy v našem jídelníčku

Vlašské a lískové ořechy v našem jídelníčku

 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla