vytisknout velikost písma Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Mladým rostlinkám mráz nesvědčí. Aby mohly začít dřív růst, je třeba je před mrazem ochránit. K tomu slouží pařník, v němž lze mladé rostliny předpěstovat a zahájit tak zahradnickou sezonu již v únoru či březnu.

Máte-li vlastní zahradu, je fajn, když zeleninu z ní můžete sklízet co nejdříve. Pařník vaši zahradnickou sezónu prodlouží, protože umožní jednotlivé rostlinky předpěstovat brzy z jara, dříve tak dozrají a skončí na talíři.

Pařník neboli pařeniště vybudujte nejlépe ve slunné části zahrady. Směřujte jej tak, aby nižší strana sešikmeného rámu mířila na jih. První sluneční paprsky tak pařeniště rychleji vyhřejí a umožní nám vysít již brzy na jaře ředkvičky či raný salát.

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Potřebujete dřevěná prkna a sklo

Při stavbě pařeniště můžete klidně použít stará zasklená okna, která vám zbyla po rekonstrukci chalupy. Pokud budete recyklovat, přizpůsobte velikosti oken i zbytek pařeniště.

Budete-li ale budovat vše nově, obstarejte si nejlépe silná borovicová či smrková prkna a také čtyři dřevěné čtyřhranné tyče. Pokud chcete mít pařeniště stále na stejném místě, zatlučete tyče do země, pokud chcete pařník přenosný, použijete tyče ke zpevnění rámu.

Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Dřevěný rám jednoduchého pařeniště může být například 150 centimetrů široký, 100 centimetrů  dlouhý a vysoký 35 centimetrů vepředu a 50 centimetrů vzadu. Pokud nemáte sklo, můžete ho nahradit i silnou fólií. 

Na vybraném prostoru vytyčíme obdélník potřebné velikosti, z celé plochy odstraníme drny a vyryjeme zeminou asi do 40 centimetrové hloubky. Pokud zahradničíte v lokalitách, kde jsou přemnožení hraboši, vyplatí se vám dát na dno pařeniště chovatelské pletivo, které zamezí odhryzávání zeleniny ještě v záhonech.

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Plníme pařeniště

Jámu naplníme koňským hnojem, který dobře upěchujeme a důkladně zalijeme. Hnůj si sežeňte kvalitní, nejlépe od biozemědělců. Na hnůj přijde asi pěticentimetrová vrstva listí. Třetí vrstvu tvoří zemina, které by mělo být zhruba 20 až 50 centimetrů. Vše opět důkladně zalijte vodou a nechte několik dní odpočívat, aby se mikroorganismy z hnoje mohly naplno pustit do práce a začít vyrábět teplo, které vysazeným rostlinkám bude zahřívat kořeny.

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Přes den nechte pařník větrat, k čemuž vám poslouží stabilní dřevěný hranol, kterým podepřete skleněný kryt. Větráním se mladé rostliny pomalu otužují a zabráníte tomu, aby silné sluneční světlo způsobilo přehřátí. Je-li oslunění příliš silné, je třeba zakrýt okolní tabule, aby slunce nespálilo křehké lístky rostlin. Za chladných nocí byste pařník měli dostatečně chránit zakrýváním, dodatečnou izolaci zajistí bublinková fólie, rákosové či slaměné rohože nebo juta.

Co do pařeniště vysít

Pařeniště máme hotové, tak co do něj zasít? Výborně se hodí ředkvičky, raný salát, řeřicha, mrkev, jarní cibulky, polníček. Všechny tyto plodiny můžete po vypěstování rovnou konzumovat.

Pařeniště lze využít i k předpěstování pórku, celeru, kedluben, květáku, kapusty, zelí, rajčat, paprik či cuket. Zasadit sem můžete i letničky, třeba astry či afrikány, které tak připravíte na letní sezonu. Mimo jarní sezonu zde můžete množit listnaté stromy a připravovat dvouleté rostliny.

V zimním období lze pařeniště využít ke skladování kořenové zeleniny. Košťáloviny, pórek, čekanku a štěrbák do něj přesadíte i s kořeny. To znamená, že ze záhonu zeleninu vyrýpnete i s kořenovým balem a usadíte ji natěsno do pařníku. Na ochranu před mrazem je dobré pařeniště zakrýt třeba bublinkovou fólií. A během zimy si můžete chodit pro čerstvou zeleninu. 

Hydroponické pěstování rajčat: Podrobný návod pro začátečníky

Hydroponické pěstování rajčat: Podrobný návod pro začátečníky

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny