vytisknout velikost písma Jak si vytvořit útulnou zahradu v devíti jednoduchých krocích

Bez ohledu na velikost mají terasy, dvorky a zahrady jedno společné – jsou naším útočištěm a místem, kde můžete relaxovat. Jak to udělat, aby nám bylo venku ještě lépe?

Léto se blíží. Možná to tak ještě při pohledu z okna nevypadá, ale za pár týdnů už se posadíme na zahradě a budeme relaxovat v teple slunečních paprsků. Času, který letos strávíme na terase a zahradě, bude zřejmě víc než v jiných letech, a tak je třeba prostor zařídit tak, aby nám na něm bylo dobře. Mnohdy stačí málo a zahrada se promění k nepoznání. Co tedy udělat? 

Nejdřív ukliďte

Je to tak – chaos kolem vytváří chaos v duši. Abyste si odpočinuli, musíte k tomu mít vhodné prostředí. A přeplněná zahrada i dvorek prostě nevypadají dobře. Takže se dobře rozhlédněte a vše, co překáží, ukliďte. A to, co nepotřebujete, někomu darujte, nebo rovnou vyhoďte. Zbavte se starých dětských hraček i rozbitého nářadí.

Tip na jarní úklid: Jak být šetrný k přírodě i k sobě?

Tip na jarní úklid: Jak být šetrný k přírodě i k sobě?

Pak prořezejte přerostlé stromy a živé ploty, vyhrabete suché listí i trávu a zastřihněte vše suché, co na zahradě najdete. Upravte záhony i cestičky a nakonec se zamyslete nad tím, co na zahradě chcete dělat, a vytvořte svým plánům dostatek místa. 

Mít si kde sednout

Venkovní sestavy, křesla, lehátka, lavičky, doma vyrobená sedátka - mají jedno společné, bez nich se prostě útulná zahrada zařídit nedá. Posezení na dece má své kouzlo, ale delší čas na ní vydrží jen děti, dospělí potřebují své bolavé tělo vypodložit nějakými polštáři a pohodlně se opřít.

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Při pořizování sezení do zahrady berte v potaz nejen svůj vkus, ale také užitkové vlastnosti. Zamyslete se nad tím, kolik míst potřebujete a zda se chcete natáhnout, nebo se spíš pohodlně usadit u kávy a vína. Možná chcete na zahradě či terase i jíst a v tom případě raději nejdřív vyberte odpovídající stůl a potom i nějaké židle, lavice či křesla.

Kvalitní venkovní nábytek si můžete sami vyrobit nebo vybrat v široké nabídce hobbymarketů a na internetu.

Zhoupněte se

Jestli si chcete na zahradě skutečně odpočinout, pořiďte si houpací síť, hamaku či závěsné křeslo. Pohupování připomíná pobyt v matčině děloze, kde bylo bezpečí, a tak má přirozeně zklidňující účinky na rozbouřenou mysl. Uvidíte, že se zde bude líbit dětem i dospělým a brzy budete pořizovat další.

Zahradní houpačky klasické i designové: Ukážeme vám ty nejhezčí

Zahradní houpačky klasické i designové: Ukážeme vám ty nejhezčí

Nezapomeňte na stín

Slunce je fajn, ale pokud je ho moc, může být i nebezpečné. Aby byl odpočinek dokonalý, budete potřebovat kousek stínu. Základem je kvalitní slunečník, který připomene dovolenou u moře, ale pro větší posezení nebude dostatečný. Využijte proto přírodní stín poskytovaný stromem, ale i různé altánky či pergoly, markýzy a pnoucí rostliny.

Instalujte vodní prvek

Voda je element, který by na zahradě neměl chybět, a pokud nemáte to štěstí, že vám zahradou protéká potůček a nemáte ani koupací jezírko, investujte aspoň do malé fontánky, kašny či ptačího pítka. Pohled na vodu a její zurčení má totiž uklidňující a regenerující účinky, voda ochlazuje i vzduch ve svém okolí.

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Zahrada má zelenou

Každý z nás sní o zahradě, která by vypadala jako z katalogu či mu připomínala pobyt na tropickém ostrově. Klíčem je vybrat takové rostliny, které nejen budou vypadat dobře, ale také se přizpůsobí prostředí. Umírající tropické rostliny vám tropy nepřipomenou.

Základem zahrady by měly být rostliny, které jsou pro místní podnebí typické, kombinovat je můžete s těmi, které se přizpůsobily místnímu klimatu. Exotické rostliny konzultujte s odborníky, kteří zároveň poradí, jak se o ně správně starat.

Vytvořte si kout na snídani

Pokud vás neláká velké sezení, pořiďte aspoň malý stůl a dvě židle a postavte je na balkon nebo v blízkost dveří na zahradu. Můžete tak ranní šálek kávy a jogurt vychutnat na čerstvém vzduchu. Pohled do zeleně a sluneční paprsky – to je ten nejlepší způsob, jak začít den.

Osvětlení vytváří atmosféru

Ostrůvek světla uprostřed temnoty působí příjemně a útulně, vyvolává pocit bezpečí. Je to poměrně jednoduchý způsob, jak si na zahradě udělat pohodové posezení. Nejlevnější a nejsnazší variantou jsou lucerny a svíčky, hned za nimi následují solární svítidla.

Pokud však máte možnost, natáhněte na zahradu nějaký prodlužovací kabel a zapojte pár světelných řetězů. Atmosféra, kterou takto vytvoříte, bude doslova magická.

Romantické osvětlení na zahradu a terasu. Podívejte se, kde ho koupit a za kolik

Romantické osvětlení na zahradu a terasu. Podívejte se, kde ho koupit a za kolik

Nezapomeňte na soukromí

Soukromí by mělo být nedílnou součástí venkovní relaxace. Určitě si neodpočinete, když vás budou pořád dokola okukovat sousedi. Vsaďte na přírodu, tam kde to jde, využijte živé ploty, vzrostlé ploty a popínavé rostliny, ale když nestačí, pomohou zástěny, paravány a plné ploty.

Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. Jak ji pěstovat?

Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |