Jak si vyrobit měsíčkovou mast a tinkturu | iStock

iStock

Jak si vyrobit měsíčkovou mast a tinkturu

Měsíček je další z téměř zázračných rostlin, jejichž léčivé účinky hojně využívaly už naše babičky. A můžete i vy. Výroba domácí masti nebo tinktury je opravdu snadná.

Letnička pocházející z jižní Evropy a Orientu se na našich zahradách vyskytuje už po staletí. Naše babičky na ni nedaly dopustit. Její léčivé účinky však využívaly už lékaři ve starém Římě, Egyptě nebo třeba Persii.

Nezastupitelné místo má i v kosmetickém průmyslu. Přidává se především do pleťové a tělové kosmetiky, balzámů na rty, krémů na ruce a nohy, dětských krémů proti opruzeninám. Zjemňuje a zvláčňuje pokožku, má protizánětlivé a hojící vlastnosti.

A uplatnění našla tato bylina dokonce i na poli gastronomie. Je levnější náhradou šafránu. Díky vysokému obsahu karotenoidů v zářivě oranžových květech totiž výrazně barví. Dekorativní čerstvé květy měsíčku, které jsou samozřejmě jedlé, se používají na dozdobení moučníků, salátů a polévek před servírováním.

Máloco se vyrovná tomu, když se po náročném dni naložíte do horké, voňavé, barevné vody. Pokud si i vy potrpíte na relaxování ve vaně, máme pro vás video-návod, jak si snadno a za zlomek ceny doma vyrobit populární koupelové bomby:

Pokračování 2 / 5

Kdy a co sbírat

Květy i s kalichem se sbírají během celého období květu rostliny, tedy od června až do pozdního podzimu. Vždy jen za suchého a slunného počasí. Nejvhodnějším časem je desátá až jedenáctá hodina dopoledne, když už jsou suché po ranní rose či mlze. Sbírají se pouze čerstvé květy, a to každý třetí den.

Sušit se musí jen v nízkých vrstvách, ideálně na sítech, mají totiž tendenci plesnivět. Síta umístěte někam na temné místo, UV záření léčivé účinky měsíčku podstatně snižuje. Pokud sušíte v troubě, nenastavujte teplotu na víc než 50 °C. Usušené květy uschovávejte v hermeticky uzavřených dózách v temnu. Do roka je spotřebujte.

Pokračování 3 / 5

Je libo čaj, mast, či tinkturu?

Způsobů, jak co nejlépe využít úžasné účinky měsíčku na naše zdraví, je mnoho. Z čerstvých i sušených květů si můžete připravit osvěžující čaj. Má jemnou chuť, přesto obsahuje velké množství léčivých silic a přirozených barviv. Má výrazně čistící, dezinfekční a hojící účinky. Používá se při průjmech, zvracení, zánětech střev, žaludečních vředech, příznivě působí na trávení a játra. Na organismus má očisťující účinek, napomáhá i při léčbě kožních onemocnění, problémech s pletí.

Měsíčková mast je pak skvělá na veškeré kožní choroby, jako jsou ekzémy, lupénka, ale i akné. Oceníte ji, pokud vás trápí rozpraskané paty, suchá kůže na kolenou a loktech, rozpraskané rty a koutky. Zklidňuje a uzdravuje popálenou kůži, hojí drobné rány i proleženiny. Účinná je ale i v boji s plísněmi a mykózami. Blahodárné účinky lze využít i při zánětech žil, křečových žilách, hemoroidech. Zlepšuje totiž pevnost cév. Užívání tinktury upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, snižuje krevní tlak, čistí krev.

Pokračování 4 / 5

Recept na měsíčkovou mast

Budete potřebovat:

  • 100 ml čerstvého vepřového sádla
  • hrst čerstvých květů nebo 25 g sušených

Postup:

Sádlo opatrně rozpusťte ve vodní lázni a přidejte do něj čerstvé nebo sušené květy. Asi pět až deset minut provařte, ale pozor sádlo musí jen bublat, nesmí se škvařit. Pak odstavte a nechte do druhého dne odležet. Poté směs znovu rozehřejte a přeceďte ji pomocí sítka do připravených kelímků. Mast uchovávejte v chladu, nejlépe v lednici, vydrží vám déle než rok.

Pokračování 5 / 5

Recept na tinkturu z měsíčku

Budete potřebovat:

  • hrst květů měsíčku lékařského
  • vysokoprocentní alkohol nebo lékařský líh

Postup:

Květy nasypte do uzavíratelné sklenice a zalijte alkoholem či lihem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenici uzavřete a obsah nechte měsíc macerovat na temném místě. Každý den protřepte. Nakonec přes sítko slijte a užívejte dle potřeby zevně nebo vnitřně.

Doporučujeme

Články odjinud