vytisknout velikost písma Jak si vyrobit klimatizaci za pár stovek. Zabere vám to jen čtvrt hodiny

Nevíte už, jak se doma ochladit, ale na klimatizaci za desítky tisíc nemáte potřebné finance? Našli jsme pro vás jednoduchý návod, jak si takovou provizorní domácí klimatizaci vyrobit s minimálními náklady. Na nic tedy nečekejte a pusťte se do toho!

DIY: Vlastní klimatizace do bytu nebo do domu

Jestli je u vás doma vedro k zalknutí a v noci ani nemůžete spát, máte na výběr z několika možností. Buď musíte investovat do klasické nástěnné klimatizace, která ale i s instalací stojí přes 15 000 Kč. Navíc vlastní instalace je náročná a vyžaduje i drobné stavební úpravy. Další variantou je mobilní klimatizace. I ta vás ale vyjde minimálně na 7000 Kč, což není zrovna málo. Co byste ale řekli na funkční pokojovou klimatizaci, které vás nebude stát ani celou tisícovku? Musíte si ji sice vyrobit svépomocí, ale zvládne to každý. Proč byste to tedy nezkusili i vy?

Mobilní klimatizace, nebo ochlazovač vzduchu? Poradíme vám, co si vybrat

Mobilní klimatizace, nebo ochlazovač vzduchu? Poradíme vám, co si vybrat

Na klimatizaci budete potřebovat:

  • polystyrenovou krabici s víkem – najdete ji také pod názvem polystyrénový termobox. Musí být velký tak, aby se vám do něj vešly alespoň čtyři dvoulitrové PET láhve. Seženete jej na internetu, v gastro prodejnách a hobby marketech, klidně ale můžete použít starou nevyužívanou polystyrénovou chladicí tašku
     
  • pokud máte potřebné vybavení a jste zručný kutil, můžete místo polystyrénové krabice použít přenosný chladicí box na potraviny, jen bude větší oříšek do něj vyříznout díry
     
  • prázdné dvoulitrové PET láhve
     
  • malý ventilátor určený pro odvětrání toalet, koupelen a kuchyní (axiální ventilátor) – čím výkonnější, tím lepší
     
  • dostatečně dlouhý přívodní kabel
     
  • plastové koleno s úhlem 90 ° pro kruhová potrubí
     
  • ostrý řezací nůž
Jak vybrat ventilátor, který pomůže v boji s horkem. Kde ho koupit a za kolik

Jak vybrat ventilátor, který pomůže v boji s horkem. Kde ho koupit a za kolik

Postup:

1. V první řadě si pár hodin dopředu vodou naplňte tolik lahví, kolik se vám do krabice vejde, a dejte je do mrazáku.

2. Pak si do jednoho rohu víka vyřízněte dostatečně velký otvor na ventilátor, v protilehlém rohu pak díru na plastové koleno. Postupujte opatrně a neřezejte příliš u kraje, aby se vám polystyrén nezlomil.

3. Zapojte ventilátor podle přiloženého návodu k napájecímu přívodnímu kabelu. Tento úkon vám zabere nejvíc času.

4. Nyní do jednoho otvoru umístěte ventilátor, který bude teplý vzduch z místnosti vhánět dovnitř do krabice. Do druhého pak zasuňte plastové koleno. Důležité je, aby byly skutečně umístěny v protilehlých rozích, a vzduch uvnitř tak mohl dobře cirkulovat. Aby vše dobře těsnilo, můžete použít tavnou pistoli.

5. Nyní už jen naplňte bednu láhvemi se zmrzlou vodou, zavřete ji, šňůru od ventilátoru zastrčte do elektrické zásuvky a vychutnávejte si studený vzduch, který vám z klimatizace proudí. Ochlazený bude na krásných dvacet až dvaadvacet stupňů Celsia. Led v PET láhvích vydrží asi čtyři hodiny. Včas si proto dejte namrazit další.

A takto může vypadat podomácku vyrobená klimatizace. Ilustrační foto, víko krabice může být rovné:

Klepněte pro větší obrázek
Jak vybrat markýzu na terasu nebo balkon? Řešte UV filtr a impregnaci

Jak vybrat markýzu na terasu nebo balkon? Řešte UV filtr a impregnaci

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci