vytisknout velikost písma Jak si vypěstovat vlastní ovoce ze zimní zahrady

Pro každý typ zimní zahrady se hodí jiné druhy rostlin. Poradíme vám, kterým druhům rostlin se v zimní zahradě daří.

Naučte se znát požadavky rostlin

Abychom mohli pěstovat tropické druhy v obytné zimní zahradě, mělo by být alfou a omegou vyrovnané mikroklima prostoru. Pro jejich úspěšné pěstování potřebujeme znát botanické a biologické vlastnosti rostlin a jejich požadavky na světlo, vlhkost, teplo a vlastnosti půdy.

Nejvhodnější jsou letní teploty od 24 do 26 °C a ani v zimě by neměla teplota výrazně klesnout pod tyto hodnoty. Mezi typické zástupce tropů patří nejrůznější byliny a dřeviny, z nichž se můžeme těšit jak z květů, omamných vůní, ale i plodů. Tato skupina zahrnuje všechny druhy citrusů, granátové jablko, kávovník, ananas, mišpule, avokádo, citrusy, čajovník a na výběr je mnoho nízkých i velmi vzrůstných květin, keřů, kapradin i palem.

Aktuálně: Co v zimě ohrožuje zimované rostliny

Aktuálně: Co v zimě ohrožuje zimované rostliny

Exotika v nevytápěné zimní zahradě

V nevytápěných zimních zahradách bývá teplota v zimních měsících jen několik stupňů nad nulou, ale nikdy by neměla klesnout pod 5 stupňů. Optimální hodnoty jsou v zimě v noci 8 až 10 oC, v létě 10 až 18 oC a přes den 18 až 25 oC. Chladno vyhovuje citroníku, granátovníku, olivovníku a dobře je snáší i „dračí ovoce“ – Pittaya .

Zimní zahrady 5: jak vybrat vhodné rostliny

Zimní zahrady 5: jak vybrat vhodné rostliny

Dary tropů

Při stálých teplotních podmínkách (18 až 25 °C) se bude dařit banánovníku, datlovníku, ananasovníku, všem druhům fíkovníku, ale i pomerančovníku, kumkvátu a popínavým mučenkám a rajčenkám. U některých teplomilných rostlin se však plodů nikdy nedočkáme, i když mangovník, kokosovník nebo avokádo v tropickém prostředí rostou poměrně rychle.

Přesto se jejich pěstování nevzdávejte. Stejně jako orchideje, teplomilné kaktusy a kapradiny vytvoří v zimní zahradě idylu subtropické nebo tropické přírody, tak i tropické dřeviny do „pralesa“ určitě patří.

Tropická zahrada v Čechách? Jde to!

Tropická zahrada v Čechách? Jde to!

Rostliny  mohou být v zimní zahradě umístěny různým způsobem. Řešením je například vyvýšený záhon vyzděný z přírodních kamenů. Ten pak může být osázen přímo nebo lze květináče postavit na štěrkové podloží. K doplnění a využití prostoru se využívají závěsné police a visuté nádoby, odkud se z nich po stěnách vine například mučenka (Passiflora caerulea).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování