Naučte se znát požadavky rostlin
Abychom mohli pěstovat tropické druhy v obytné zimní zahradě, mělo by být alfou a omegou vyrovnané mikroklima prostoru. Pro jejich úspěšné pěstování potřebujeme znát botanické a biologické vlastnosti rostlin a jejich požadavky na světlo, vlhkost, teplo a vlastnosti půdy.
Nejvhodnější jsou letní teploty od 24 do 26 °C a ani v zimě by neměla teplota výrazně klesnout pod tyto hodnoty. Mezi typické zástupce tropů patří nejrůznější byliny a dřeviny, z nichž se můžeme těšit jak z květů, omamných vůní, ale i plodů. Tato skupina zahrnuje všechny druhy citrusů, granátové jablko, kávovník, ananas, mišpule, avokádo, citrusy, čajovník a na výběr je mnoho nízkých i velmi vzrůstných květin, keřů, kapradin i palem.
Exotika v nevytápěné zimní zahradě
V nevytápěných zimních zahradách bývá teplota v zimních měsících jen několik stupňů nad nulou, ale nikdy by neměla klesnout pod 5 stupňů. Optimální hodnoty jsou v zimě v noci 8 až 10 oC, v létě 10 až 18 oC a přes den 18 až 25 oC. Chladno vyhovuje citroníku, granátovníku, olivovníku a dobře je snáší i „dračí ovoce“ – Pittaya .
Dary tropů
Při stálých teplotních podmínkách (18 až 25 °C) se bude dařit banánovníku, datlovníku, ananasovníku, všem druhům fíkovníku, ale i pomerančovníku, kumkvátu a popínavým mučenkám a rajčenkám. U některých teplomilných rostlin se však plodů nikdy nedočkáme, i když mangovník, kokosovník nebo avokádo v tropickém prostředí rostou poměrně rychle.
Přesto se jejich pěstování nevzdávejte. Stejně jako orchideje, teplomilné kaktusy a kapradiny vytvoří v zimní zahradě idylu subtropické nebo tropické přírody, tak i tropické dřeviny do „pralesa“ určitě patří.
Rostliny mohou být v zimní zahradě umístěny různým způsobem. Řešením je například vyvýšený záhon vyzděný z přírodních kamenů. Ten pak může být osázen přímo nebo lze květináče postavit na štěrkové podloží. K doplnění a využití prostoru se využívají závěsné police a visuté nádoby, odkud se z nich po stěnách vine například mučenka (Passiflora caerulea).


