vytisknout velikost písma Jak si vybrat sedací soupravu

Pořizujete si sedací soupravu? A víte, jak si ji správně vybrat? Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Jak si vybrat sedací soupravu

Důležitým kritériem při výběru sedacích souprav není jen jejich vzhled, alepředevším jejich materiál a konstrukce. Sedací soupravy mohou být rozkládací, nerozkládací, látkové, kožené, rustikální i ultramoderní. Mohou být rohové, mohou se skládat z rozdílného počtu jednotlivých prvků. Na prvním místě je třeba se zabývat konstrukcí sedací soupravy. Ta sice není vidět, ale je nesmírně důležitá z hlediska trvanlivosti sedací soupravy. Taková konstrukce může být dřevěná, vyrobená z dřevotřísky nebo dokonce ocelová. Právě ocel je tím nejtrvanlivějším materiálem.

Ocel přečkala věky

Chromovaná ocel byla oblíbeným materiálem modernistického nábytku dob první republiky. Konstrukce nebyla popřena, naopak sehrávala estetickou funkci. Nábytek z chromové oceli se nezřídka dochoval dodnes a po repasování se jeho ceny v renomovaných prodejnách pohybují i v desítkách tisíc korun.

Elegantní kůže

Neméně důležitým kritériem při výběru je i materiál, ze kterého je vyrobeno čalounění. Materiál by měl být trvanlivý, snadno udržovatelný, ale zároveň i estetický. Takovým materiálem může být kůže. Nepodléhá tak snadno zkáze, neprošoupává se tak lehce jako látka a dá se i snadno omýt a vyčistit. Stačí ji obvykle pouze otřít suchou či navlhčenou utěrkou. Záleží však také na barvě. Tmavá kůže se jen tak snadno nezašpiní, světlá, nebo dokonce bílá barva bude naopak snadno podléhat špíně.

Kůže však má i celou řadu nevýhod. V létě může způsobit problémy její zdánlivá neprodyšnost, v zimě pro změnu její hladký studený povrch, který nezahřeje. Příjemná nemusí být na rozdíl od látky každému ani na dotyk, a v neposlední řadě může vzbuzovat odpor ochránců zvířat. Další nevýhodou kožených sedacích souprav je skutečnost, že kůže trpí pod náporem slunečních paprsků. Neníproto vhodné ji umísťovat příliš blízko okna.

Luxus něco stojí

Kožené soupravy jsou symbolem elegance a luxusu. Mohou se stát dominantním kusem nábytku ve vašem pokoji, který bude předmětem obdivu každého, kdo k vám zavítá. Rozhodnete-li se pro koženou soupravu, bude to investice na dlouhá léta. Za tím vším se však skrývá ještě jedna nevýhoda. Kožené sedací soupravy nepatří k nejlevnějším, oproti koupi látkové soupravy vyžadují daleko větší investici. Na druhou stranu se vám tato investice vrátí v tom, že soupravu nebudete muset jen tak měnit za novou. Kožená sedací souprava je totiž čtyřikrát trvanlivější než látková.Možná tak nakonec na její koupi vyděláte.

Když je na povrchu látka

Domácnostem však přece jen častěji dominují sedací soupravy látkové. Důvodem je již zmíněný fakt, že jsou oproti koženým podstatně levnější. Cenu však neocení jen ti, kteří si drahý nábytek nemohou dovolit, ale také ti z vás, kteří chtějí zařízení bytu přizpůsobovat aktuálním módním trendům a tudíž častěji měnit.

Příjemné na dotek

Vedle příznivé ceny jsou i další kritéria, kvůli kterým je látkový potah oblíben. Jsou to přesně ty vlastnosti, které kožené sedací soupravy nemají. Látka je mnohem příjemnější na dotek, v létě saje pot, v zimě hřeje. K oblíbeným materiálům patří žinylka, žakár nebo mikroplyš.

Snadno se špiní

Sedací soupravy však mají nejen samé výhody, ale také řadu nevýhod. Patří k nim především skutečnost, že se snadno špiní a špína a skvrny nejdou tak snadno odstranit jako u potahů kožených. Labutí písní všech látkových sedacích souprav se pak často stává to, že se prodřou nebo ošoupou, náchylné jsou především na ohybu područek a sedáků. Snadno se mohou také protrhnout.

Souprava nemusí být vždy levná

Ani látková sedací souprava však nemusí být vždy levná. Záleží na provedení, na použitém materiálu a v neposlední řadě na výrobci. Cena se také podstatně liší podle toho, jedná-li se o nábytek určený pro sériovou výrobu, nebo o nábytek vyrobený na zakázku. Cena druhého je podstatně vyšší. Na druhou stranu vám však zaručí, že budete mít nábytek šitý vašemu pokoji přímo na míru.

A co třeba ratan?

Do obývacího pokoje si však nemusíte dát jen klasickou koženou nebo látkovou soupravu. Můžete zvolit i něco exotičtějšího, například ratan. Nábytek z této exotické dřeviny se na našem trhu objevil zhruba před dvaceti lety.Původně si našel cestu především do zimních zahrad. Dnes se s ním můžeme setkat i v obývacích pokojích. Na sedadla a opěrky se používají kvalitní textilie, případně i kůže. Vlastní kostra sedačky tvořená ohýbaným či vyplétaným ratanem je rovnocenným partnerempohodlnému čalounění.

Aby lahodily oku

Důležitým kritériem při výběru nové sedací soupravy je samozřejmě i otázka vzhledu. Sedací souprava by vždy měla ladit s ostatním zařízením místnosti. Vedle moderníobývací stěny se sotva bude vyjímat těžký kožený nábytek v historizujícím slohu, vedle starožitné dřevěné skříně se naopak těžko uplatní lehký nábytek z ocelových trubek.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už je sezóna hub za námi? Pak budete překvapeni. Z některých lokalit nosí houbaři domů stále plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky z října 2019.

17.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsí…

Máte pocit, že váš domov přetéká věcmi? Seberte odvahu a začněte vyhazovat. Tak jako já. Žiju se svou rodinou na padesáti metrech čtverečních a v jednu chvíli jsem si řekla dost. Jak mi šlo zbavit se osobních pokladů a co bylo nejtěžší?

6.  10.  2019 |
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžet…

Začínající podzim s sebou přináší sklizeň plodové zeleniny. Rajčata zrají, ale ne všechna stihnou dozrát venku – co s nimi? Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali.

1.  10.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |