Hydroponické pěstování znali už staří Egypťané
Hydroponii vynalezli už staří Egypťané, nejde tedy o žádný moderní výmysl. Tento způsob pěstování má své nesporné výhody. Rostliny lépe a rychleji rostou, jsou méně náchylné k chorobám a déle vydrží. Přitom dají méně práce než při klasickém pěstování v půdě. Tato metoda se dá využít i při pěstování cibulovin jen v nádobě s vodou. Jde vlastně o nejjednodušší formu hydroponie.
Díky ní vlastně tak trochu oklamete přírodu a přinutíte květiny, aby vykvetly v jinou dobu, než je pro ně přirozené. Předčasného kvetení rostlin dosáhnete tak, že jim uměle vytvoříte optimální teplotní podmínky pro růst a kvetení. Už v únoru tak můžete mít doma jaro. Potřebujete jen speciální skleněné nádoby s vodou, které seženete ve větších květinářstvích nebo hobby marketech.
Pozor si ale dejte, aby hladina vody dosahovala jen ke kořenům, v opačném případě by vám totiž cibule dříve či později uhnily. Musíte také počítat s tím, že při tomto způsobu pěstování nemá rostlina žádný přísun živin, takže jsou cibule po odkvětu natolik vysílené, že se nehodí k dalšímu pěstování a vám nezbude nic jiného, než je vyhodit.
Jaké cibuloviny se hodí do hydroponie?
K tomuto způsobu rychlení jsou nejvhodnější především hyacinty, tulipány a narcisy. Vždy vybírejte cibule větší velikosti, aby měly dostatek zásobních látek. U tulipánů a narcisů takové, které mají alespoň tři centimetry, u hyacintů pět. Sehnat se dají i cibule „preparované“, které jsou speciálně na rychlení připraveny.
Jarní květiny s drobnějšími cibulkami, jako jsou krokusy, modřence, ladoňky, bledule a sněženky, můžete pěstovat v mechu, který si přinesete z parku nebo z procházky v lese. Dejte si ale pozor, aby vám nevyschl, musí být stále dostatečně vlhký. A pokud speciální nádobu neseženete, dají se využít i kamínky. Tipy, jak cibuloviny bez hlíny naaranžovat, najdete v naší velké fotogalerii.