Rybenky odpuzuje vůně levandule a vanilky. Foto: iStockphoto.com

Rybenky odpuzuje vůně levandule a vanilky. | Foto: iStockphoto.com

Rády si pochutnají i na papíru nebo starých fotografiích. Foto: iStockphoto.com

Rády si pochutnají i na papíru nebo starých fotografiích. | Foto: iStockphoto.com

Tělo mají pokryto stříbrnými šupinkami. Foto: iStockphoto.com

Tělo mají pokryto stříbrnými šupinkami. | Foto: iStockphoto.com

Bez potravy vydrží velmi dlouho. Foto: iStockphoto.com

Bez potravy vydrží velmi dlouho. | Foto: iStockphoto.com

Jsou hodně malé, ale viditelné pouhým okem. Foto: iStockphoto.com

Jsou hodně malé, ale viditelné pouhým okem. | Foto: iStockphoto.com

Detail rybenky domácí. Foto: iStockphoto.com

Detail rybenky domácí. | Foto: iStockphoto.com

Rády si pochutnají i na papíru nebo starých fotografiích. Foto: iStockphoto.com
Tělo mají pokryto stříbrnými šupinkami. Foto: iStockphoto.com
Bez potravy vydrží velmi dlouho. Foto: iStockphoto.com
Jsou hodně malé, ale viditelné pouhým okem. Foto: iStockphoto.com
6
Fotogalerie

Máte doma rybenky? Jak se jich zbavit rychle a účinně

Malé stříbřité potvůrky připomínající sardinky milují vlhkost. I proto je v našich bytech nejčastěji najdeme v koupelně. Nepatří však, jako žádný hmyz, mezi vítané hosty. Proto pro vás máme pár tipů, jak se jich zbavit.

rybenkami se můžete setkat v domácnostech a hotelech po celém světě. Nepřenáší žádné choroby, neštípou ani lidem nějak jinak výrazně neškodí. Naopak. Dokážou zlikvidovat všudypřítomné roztoče. Přesto nejsme příliš rádi, pokud na ně doma narazíme.

Rybenky žijí nejčastěji v koupelně a na WC

Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je bezkřídlý hmyz, jehož pojmenování vychází z podobnosti jeho těla s rybami: připomíná je nejen  tvarem, ale i povrchem, který pokrývají stříbřité šupinky. Rybenky žijí tři roky a za tu dobu samičky nakladou okolo stovky vajíček. Vyhovuje jim tma, teplota pohybující se mezi 22–27 °C a vysoká vzdušná vlhkost. Ideální podmínky k životu tak mají právě v koupelně, na toaletě, ale třeba i ve spíži, komoře nebo na chodbě. Přímé světlo jim vadí, proto okamžitě po rozsvícení prchají do úkrytu.

Hromadí se vám doma igelitky a sáčky, které je vám líto vyhodit? Podívejte se na jednoduchý trik, jak je skladovat tak, aby byly vždycky po ruce a zabíraly minimum místa:

Čím se živí

Konzumují převážně zbytky jakýchkoliv sacharidů a škrobů. V jejich jídelníčku tak najdete třeba papír, různé drobečky, mouku, kobercové lepidlo a podobné věci. Bez potravy ale vydrží i několik měsíců. Pozor, pokud se přemnoží, mohou poškodit třeba starší nepoužívané knihy, uložené fotografie, ale i koberce, záclony, bavlněné a vlněné oblečení, naškrobené ložní prádlo nebo kožené výrobky.

Zaměřte se na úklid

Pokud se teď ohradíte, že doma denně vytíráte, určitě máte pravdu. Možná právě v tom je ale ten problém. Stačí totiž, že podlahu nevytřete úplně do sucha a necháte například vodu v rozích. Aby se u vás rybenkám nelíbilo, je nutné udržovat celou domácnost nejen v čistotě, ale především v suchu. Důležité je proto i pravidelně větrat. Problémem mohou být i koupelnové předložky. Ty je třeba vždy nechat úplně vyschnout. Dalším problematickým místem jsou i poškozené tapety, různé praskliny, mezery u podlahových lišt, chybějící cement ve spárách dlažby a obkladů. Všechny takové otvory a škvíry dobře utěsněte tmelem nebo silikonem.

Babské rady: Levandule, vanilka i bramborová past

Na rozdíl od nás rybenky nemají rády příjemný odér levandule. Pořiďte si proto pár svazečků nebo látkových pytlíčků naplněných usušenými květy levandule a rozmístěte je po místnosti, kde hmyz přebývá. Pokud ji neseženete, nahraďte ji éterickým levandulovým olejem. Pár kapek obden nakapejte do každého rohu. Nepříjemná je tomuto hmyzu i vůně pravé vanilky. Různé náhražky typu čajových svíček s vanilkovým aroma, deodoračních sprejů ani vanilinový cukr skutečně nefungují. Je třeba použít skutečný vanilkový lusk, rozříznout ho podélně, jednotlivé půlky případně ještě rozkrojit a rozložit v místnosti.

Dalším osvědčeným trikem je i bramborová past. Její výroba je snadná. Stačí nastrouhat syrovou bramboru a umístit ji večer na nějakou podložku tam, kde se rybenky vyskytují nejčastěji. Ráno pak jen past seberete a obsah spolu s lapeným hmyzem vyhodíte. Podobně údajně funguje i starý vlhký hadřík, který poprášíte obyčejnou sádrou a položíte ho na zem. Ráno ho pak jen propláchnete horkou vodou.

Chemická past na rybenky

Pokud se vám předchozí rady přeci jen neosvědčily nebo zkrátka jen nevěříte babským radám, použijte osvědčené chemické přípravky. Ve větších drogeriích nebo v různých hobby marketech zakoupíte speciální pasti, dýmovnice a další přípravky určené přímo pro hubení rybenek. Jde například o prostředky Formitox, Pyramid, Biolit, Liquid Gel Fortox, Atak Fumigator nebo univerzální insekticid Biotoll.

Doporučujeme

Články odjinud