Orchideje rodu Phalaenopsis vypadaly při nákupu zdravě a každá z nich měla po dvou kvetoucích stvolech.
Když se spojí funkce dekorační a praktická, je to paráda
Coby opory jim sloužily klasické dřevěné tyčky, které jsme vyměnili za umělohmotné tyčky Orchideco, jež do experimentu věnovala společně s ozdobnými klipsy firma ZC. Fotografie obou typů těchto pomůcek si můžete prohlédnout v článku Jak hnojíme orchideje: sledujte experiment.

Ozdobné klipsy a opory z umělé hmoty
Funkční rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že zatímco ke dřevěným oporám je zapotřebí kvetoucí stvoly něčím připevnit, typicky klipsem, případně tuhým drátem v bužírce, umělohmotné tyčky Orchideco mají na každé straně dva (celkem tedy čtyři) úchyty, které stvol snadno udrží.
Dekorativní barevné opory se spirálou či kuličkou nahoře vypadají dobře, a pokud je sladíte s barvou obalového květináče, výsledný efekt je zaručen. Přiznávám ovšem, že sama bych si je dřív nekoupila.
Jednak upřednostňuji přírodní materiály, druhak nemám ve zvyku měnit něco, co funguje. Díky experimentu jsem ale změnila názor. Při odstraňování původních tyček, respektive klipsů, jsem totiž zjistila, že květní stvoly byly poškozeny jejich hroty, což je zřetelně zachyceno na fotografiích.
Jak květní stvol postupně narůstá, pěstitel jej přichycuje k opoře a přidává jeden klips za druhým, aniž by později měnil jejich umístění, případně zkoumal, co se pod nimi děje. Zkontrolovala jsem všechny své orchideje. Výsledek? Nenašla jsem stvol, jenž by byl zcela bez poškození.

Květní stvol poškozený klipsem

Boční úchyty jsou dost široké, takže se do nich vejde i objemnější stvol, který zůstane nepoškozený
Zdá se, že orchidejím to ani nijak nevadí, léta prospívají a úžasně kvetou. Jenže vadí to mně – nechci je takto ničit, a proto klipsy v budoucnu použiji už jen jako dekoraci, kterou přidělám pouze na opěrné tyčky.
Jak si orchideje vedly přes léto
Od 20. června, kdy jsme o orchidejích psali naposledy (Experiment pokračuje: čím a jak orchideje hnojíme), došlo u všech během vegetační doby k nárůstu zelené hmoty (přitom poctivě kvetly).
Ačkoli jedna nebyla za celou dobu hnojená vůbec (fialový květináč), druhá výhradně klasickým tekutým hnojivem (růžový květináč) a třetí tyčinkami a postřikem listovou výživou (bílý květináč), na každé se objevily tři nové zdravé listy.

Nepřihnojovaná orchidej

Nepřihnojovaná orchidej: pohled na srdíčko

Orchidej hnojená tekutým hnojivem

Orchidej hnojená tekutým hnojivem: pohled na srdíčko

Orchidej hnojená tyčinkami a listovým hnojivem

Orchidej hnojená tyčinkami a listovým hnojivem: pohled na srdíčko
Rozdíl mezi nimi ale přece jen najdeme: zatímco poslední list je u orchideje v růžovém a fialovém květináči zatím maličký, u rostliny v bílém obalu už téměř dosahuje finálních rozměrů. Všem ale jejich kvalita nevydržela.
Objevil se problém
Orchidej v růžovém květináči se ze dne na den změnila – jedna z jejích stran náhle poklesla a při bližším ohledání je patrné poškození předposledního listu. Zatímco ještě před pár dny se kvůli nově rostoucímu listu nedalo rozpoznat, zda se dokonce nejedná o hnilobu srdíčka, nyní, když lístek povyrostl, je poškození lépe viditelné.

Poškození předposledního listu se dále nerozšiřuje

Nejnovější lísteček má jen drobnou deformaci
Srdíčko je v pořádku, zasažen byl pouze list. Dvě asi půlcentimetrové ranky ležící vedle sebe jsou místy vyplněny suchou, světle hnědavou, prosvítající blankou, částečně jsou děravé. Poškození probíhá téměř přes celou šířku listu, což způsobuje jeho poklesnutí.
Zasažená místa se nerozšiřují, nový lísteček má jen minimální deformaci a barevně se nijak neodlišuje, takže se dá předpokládat, že orchidej bude v pořádku. Na rozdíl od zbylých orchidejí u této můžeme v brzké době očekávat i další kvetení – z třetího očka starého květního stvolu vyrůstá nový (objevil se ještě před deformací listů).

Srdce rostliny je v pořádku a nad druhým listem vpravo (počítáno odspodu) se možná rodí nový květní stvol
Aby toho nebylo málo, mám pocit, že na jednom místě se začíná klubat zcela nový květní stvol a poblíž lze vidět zvláštní útvar připomínající ucho od džbánu– snad rostoucí kořen?

Zvláštní útvar na pravé straně: jedná se o kořen?
Co bude s orchidejemi dál? Rozhodněte o tom vy!
V původním plánu bylo počkat, až orchideje odkvetou, a poté je přesadit. Přece jen ve stávajícím substrátu jsou s největší pravděpodobností ještě obsažena nějaká hnojiva, která náš experiment ovlivňují. Co ale teď, když je jedna z orchidejí poškozena, zanedlouho pokvete a možná vytvořila zcela nový květní stvol?

Phalaenopsis zalévaný jen a pouze dešťovou vodou rozhodně nezaostává za ostatními

Z původního květního stvolu vyráží další

Postřiky listovou výživou nepředstavují pro rostliny nebezpečí, kapky do srdíčka vůbec nestékají
Vzhledem k tomu, že orchideje ještě svými kořeny zcela nezaplnily průhledné květináče, nechali bychom je v nich a změnili bychom pouze substrát. Máme ale přesazovat všechny? A máme je přesazovat teď? Coby zkušení orchidejáři rozhodněte o jejich budoucím osudu: pište nám své komentáře do diskuzního fóra.