vytisknout velikost písma Jak se vyhnout problémům s plísněmi na zaskleném balkóně?

Zejména v zimě na zasklených balkónech a lodžiích dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a také k rosení skel. To všechno logicky podporuje vznik plísní. Jak se tomu vyhnout a jak s vlhkostí bojovat?

Proč se na balkoně či lodžii tvoří plíseň?

Důvodem orosení jsou výrazně rozdílné teploty na vnitřní a vnější straně skel, ale i další faktory, které přispívají k tvorbě plísní na zasklených balkónech a lodžiích. Například sušení prádla, které zvyšuje vlhkost vzduchu. V některých případech se plíseň objeví nejen na rámu, ale také i na omítce, nejčastěji v rozích stěn a stropu. Tehdy jsou příčinou plesnivění tepelné mosty, kdy chybí zateplení stěn nebo je nevhodně či neodborně provedeno.

Rovněž samotné provedení zasklení balkónu má svá pravidla. Základem jsou kvalitní okna s kvalitním zasklením, která budou zároveň i odborně nainstalována. Pokud se i přesto kondenzace objeví, musíte zjistit příčinu.  

Vyberte si správné zasklení nových oken

Vyberte si správné zasklení nových oken

Který systém zasklení je lepší – bezrámový, nebo s rámem?

Každý z nich má své výhody i nedostatky. Jedno však mají společné – pokud není v prostoru zasklení lodžie zajištěno dostatečné křížové větrání, objeví se plíseň.

Rámové systémy mají mezi tabulemi těsnicí kartáčky, ale postačí nechat mezi křídly milimetrovou mezeru. Při úplném zavření se větrání omezí, avšak minimální odvětrání dále funguje. Vzduch proudí mezi křídlem a kolejnicí a skrz odvodňovací kanálky.

U bezrámových systémů je mezi jednotlivými okny několikamilimetrová mezera. Některé firmy však nabízejí jako doplněk krycí lišty, překrývající svislou ventilační mezeru mezi skleněnými tabulemi, které plní izolační funkci zejména v zimním období. To však zvyšuje možnost zarosení skel v hermeticky uzavřené lodžii.

Pokud tento způsob utěsnění skel využijete, je nutné dokonale větrat. To znamená, že nestačí otevřít jen skla na balkóně, ale je třeba otevřít současně okno v přilehlé místnosti. Pokud průvanu nedocílíte, vznikne takzvaný skleníkový efekt, kdy je v bytě vyšší teplota než venku. Výsledkem je vysrážená voda na sklech a stěnách, které pak začnou plesnivět.

Větrání interiérů

Větrání interiérů

Větrat, větrat a větrat

Ať už se rozhodnete pro ten či onen zasklívací systém, pohlídejte si vlhkost v interiéru a pravidelně a v dostatečné míře větrejte po celý rok. Užitečným pomocníkem je také pohlcovač vlhkosti, který by měl vlhkost trochu snížit.

Když už vám plíseň na balkóně vznikla, můžete na její likvidaci použít chemické přípravky proti plísni, které ale řeší jen povrchovou plíseň a ne důvod, proč vzniká. Další variantou jsou ekologické prostředky, které však nejsou tak účinné. Ať už si vyberete ten či onen, v první řadě použijte přípravek a nikdy plíseň mechanicky neodstraňujte, jinak se dostane do vzduchu a bude se šířit.

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Plíseň v bytě – jak se jí zbavit a proč je nebezpečná

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek