vytisknout velikost písma Jak se vybavit na práci se dřevem: Od nástrojů po bezpečnostní pomůcky

Ať už se chystáte kácet nebo řezat či jen zaštipovat, vždy je potřeba dodržovat bezpečnost práce. Proto si při práci se dřevem nezapomeňte obléct kožené pracovní rukavice a oči si chránit brýlemi.
Jak se vybavit na práci se dřevem: Od nástrojů po bezpečnostní pomůcky

Pokáceli jste starý strom, ale se zpracováním dřeva se nechcete příliš nadřít? Nebo potřebujete naštípat jen pár špalků na grilování? Poradíme vám, kdy sáhnout po pile, kdy vzít do ruky sekeru – a jak se na takovou práci obléci a jaké si opatřit bezpečnostní pomůcky.

Stará dobrá sekera

Sekera je starou dobrou klasikou, která by měla být nepostradatelným vybavením každého kutila. V dílně své místo může mít sekera kempinková, univerzální nebo štípací.

 • Kempinková je nejmenší, takže ji snadno přibalíte k věcem na vandr. Hodí se pro štípání drobných třísek na podpal nebo na čištění kmenů od větví.
 • Univerzální sekery mají větší rozměry a užijete je pro odvětvování stromů, na tesařské nebo nejrůznější stavební práce kolem domu.
 • Největší jsou sekery štípací, které se hodí pro přípravu palivového dříví a sekání velkých špalků.

Když potřebujete nařezat větší kusy

Rychle a jednoduše dřevo zpracujete motorovou pilou. Motorovkou nařežete jak dříví palivové, tak bez problémů pokácíte i vzrostlý strom. Dobrým pomocníkem je i při odřezávání silnějších suchých větví. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro benzínovou nebo elektrickou variantu.

 • Elektrická pila je při práci tišší, ale omezuje vás délka kabelu. Pro prořezávání stromů daleko na zahradě proto zřejmě nebude nejlepší volbou. Jistě si ji však oblíbíte třeba při práci na stavbě nebo v okolí domu.
 • S benzínovou pilou je váš pohyb neomezený. Můžete s ní tedy klidně běhat po lese nebo daleko na zahradě. Pyšní se vyšším výkonem, takže zpracuje i vzrostlé stromy se širokým kmenem.

Pokud potřebujete nařezat silnější kmeny nebo větve, sáhněte po cirkulárce. Práce na moderních kolébkových pilách je komfortní a hlavně bezpečná.

Kdy sáhnout po drtiči

Hobby zahrádkáři si čím dál častěji pořizují drtiče a štěpkovače. Těmito stroji efektivně zpracujete zelený odpad, který můžete dále využít na kompost nebo k dekoraci.

 • Drtičem dřevní hmotu rozbijete na nepravidelné kousky různé velikosti. Hodí se pro zpracování větví, listí a dalších zbytků, které vzniknou při péči o zahradu. Hmotu pak můžete uložit na kompost.
 • Štěpkovačem zpracujete zbytky dřevní hmoty, keřů a stromů na velikost, kterou si sami určíte. Štěpkou pak můžete topit nebo ji využít k dekorování letních záhonů. Výsledkem je totiž směs podobná mulčovací kůře.

Bezpečné sekání dřeva

I se sebekvalitnější pilou nebo sekerou si při špatné manipulaci můžete ublížit. Jak se při práci se dřevem chovat a co si obléct?

 • Při řezání se neobejdete bez obličejového štítu nebo brýlí, které zabezpečí vaše oči před odlétávajícími pilinami.
 • Dbejte na kvalitní pracovní obuv, například si pořiďte boty s ochrannou špicí, které ochrání vaše prsty na nohou v případě, kdy vám na chodidlo spadne kus dřeva. 
 • Při práci se dřevem si vezměte dlouhé kalhoty, jež vás zabezpečí před odletujícími kusy dřeva.
 • Nezapomeňte si vzít speciální rukavice na práci se dřevem, které ochrání vaše prsty na rukou. Najdete je například na e-shopu společnosti ARDON, kde jsou k sehnání i další bezpečnostní pomůcky.
 • Mějte kolem sebe dostatek prostoru, nikdy nevíte, kam dřevo odletí.
 • Při práci se sekerou polena či třísky sekejte na pevném podkladku. Nikdy ne na zemi nebo kamenech. Zbytečně byste si ztupili nebo jinak poškodili čepel.
 • Před řezáním motorovou pilou si dobře prohlédněte řetěz. I drobná prasklina může způsobit nepěkné následky.
 • Nářadí udržujte v perfektním stavu a skladujte jej na suchých místech. Prodloužíte tím jejich životnost.

Usnadněte si práci se dřevem. Stačí se jen zamyslet nad tím, jaký typ dřeva budete zpracovávat a k čemu jej chcete využít.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

28.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii!

Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podív…

Chcete být "in" a zajímají vás aktuální trendy ve vánoční výzdobě? Letos jim vévodí bílá a fialová barva, ledové motivy, přírodní materiály i kreativní vánoční stromky. Pro inspiraci jsme pro vás vybrali sto fotografií dekorací v modních barvách a aktuálních stylech.

23.  11.  2019 |