vytisknout velikost písma Jak se vybavit na práci se dřevem: Od nástrojů po bezpečnostní pomůcky

Ať už se chystáte kácet nebo řezat či jen zaštipovat, vždy je potřeba dodržovat bezpečnost práce. Proto si při práci se dřevem nezapomeňte obléct kožené pracovní rukavice a oči si chránit brýlemi.
Jak se vybavit na práci se dřevem: Od nástrojů po bezpečnostní pomůcky

Pokáceli jste starý strom, ale se zpracováním dřeva se nechcete příliš nadřít? Nebo potřebujete naštípat jen pár špalků na grilování? Poradíme vám, kdy sáhnout po pile, kdy vzít do ruky sekeru – a jak se na takovou práci obléci a jaké si opatřit bezpečnostní pomůcky.

Stará dobrá sekera

Sekera je starou dobrou klasikou, která by měla být nepostradatelným vybavením každého kutila. V dílně své místo může mít sekera kempinková, univerzální nebo štípací.

 • Kempinková je nejmenší, takže ji snadno přibalíte k věcem na vandr. Hodí se pro štípání drobných třísek na podpal nebo na čištění kmenů od větví.
 • Univerzální sekery mají větší rozměry a užijete je pro odvětvování stromů, na tesařské nebo nejrůznější stavební práce kolem domu.
 • Největší jsou sekery štípací, které se hodí pro přípravu palivového dříví a sekání velkých špalků.

Když potřebujete nařezat větší kusy

Rychle a jednoduše dřevo zpracujete motorovou pilou. Motorovkou nařežete jak dříví palivové, tak bez problémů pokácíte i vzrostlý strom. Dobrým pomocníkem je i při odřezávání silnějších suchých větví. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro benzínovou nebo elektrickou variantu.

 • Elektrická pila je při práci tišší, ale omezuje vás délka kabelu. Pro prořezávání stromů daleko na zahradě proto zřejmě nebude nejlepší volbou. Jistě si ji však oblíbíte třeba při práci na stavbě nebo v okolí domu.
 • S benzínovou pilou je váš pohyb neomezený. Můžete s ní tedy klidně běhat po lese nebo daleko na zahradě. Pyšní se vyšším výkonem, takže zpracuje i vzrostlé stromy se širokým kmenem.

Pokud potřebujete nařezat silnější kmeny nebo větve, sáhněte po cirkulárce. Práce na moderních kolébkových pilách je komfortní a hlavně bezpečná.

Kdy sáhnout po drtiči

Hobby zahrádkáři si čím dál častěji pořizují drtiče a štěpkovače. Těmito stroji efektivně zpracujete zelený odpad, který můžete dále využít na kompost nebo k dekoraci.

 • Drtičem dřevní hmotu rozbijete na nepravidelné kousky různé velikosti. Hodí se pro zpracování větví, listí a dalších zbytků, které vzniknou při péči o zahradu. Hmotu pak můžete uložit na kompost.
 • Štěpkovačem zpracujete zbytky dřevní hmoty, keřů a stromů na velikost, kterou si sami určíte. Štěpkou pak můžete topit nebo ji využít k dekorování letních záhonů. Výsledkem je totiž směs podobná mulčovací kůře.

Bezpečné sekání dřeva

I se sebekvalitnější pilou nebo sekerou si při špatné manipulaci můžete ublížit. Jak se při práci se dřevem chovat a co si obléct?

 • Při řezání se neobejdete bez obličejového štítu nebo brýlí, které zabezpečí vaše oči před odlétávajícími pilinami.
 • Dbejte na kvalitní pracovní obuv, například si pořiďte boty s ochrannou špicí, které ochrání vaše prsty na nohou v případě, kdy vám na chodidlo spadne kus dřeva. 
 • Při práci se dřevem si vezměte dlouhé kalhoty, jež vás zabezpečí před odletujícími kusy dřeva.
 • Nezapomeňte si vzít speciální rukavice na práci se dřevem, které ochrání vaše prsty na rukou. Najdete je například na e-shopu společnosti ARDON, kde jsou k sehnání i další bezpečnostní pomůcky.
 • Mějte kolem sebe dostatek prostoru, nikdy nevíte, kam dřevo odletí.
 • Při práci se sekerou polena či třísky sekejte na pevném podkladku. Nikdy ne na zemi nebo kamenech. Zbytečně byste si ztupili nebo jinak poškodili čepel.
 • Před řezáním motorovou pilou si dobře prohlédněte řetěz. I drobná prasklina může způsobit nepěkné následky.
 • Nářadí udržujte v perfektním stavu a skladujte jej na suchých místech. Prodloužíte tím jejich životnost.

Usnadněte si práci se dřevem. Stačí se jen zamyslet nad tím, jaký typ dřeva budete zpracovávat a k čemu jej chcete využít.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

11.  8.  2019 |
Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Také máte cuket, že nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste snad už všechny způsoby úpravy a oblíbená zelenina vám už, jak se lidově říká, leze krkem? Uchovejte si je na zimu, kdy se vám po jejich chuti bude stýskat. Způsobů je hned několik.

24.  7.  2019 |
10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i …

Bojíte se, že se vám zahrada promění v poušť, na níž nevydrží nic živého? V tropických letních dnech by se to snadno mohlo stát. Anebo na vedro vyzrajte a vsaďte na rostliny, které u nás nejsou doma, ale horké a suché léto doslova milují.

7.  7.  2019 |