vytisknout velikost písma Jak se v dubnu postarat o rostliny doma i na zahradě

Měsíc duben bývá pro zahrádkáře náročnější z časového hlediska, protože různých prací, které je během něj zapotřebí vykonat, je mnoho. V prvé řadě je potřeba v dubnu vysadit a vysít zeleninu i letničky.

Užitková zahrada

  • V polovině dubna přichází čas pro výsadbu raných brambor, a to jak předklíčených, tak i nepředklíčených. Brambory ukládáme do půdy vylepšené kompostem. Čím je hlíza větší, tím hlouběji ji sázíme. Vzdálenost mezi řádky se udává až sedmdesát centimetrů, mezi brambory v řádku pak čtyřicet.
  • Jestliže jste v minulém roce po sklizni neprořezali peckoviny, můžete vše dohnat právě teď. Vyšší teploty nejsou na závodu, ba naopak: Urychlují hojení ran a zabraňují klejotokové rakovině.
  • Okopávejte půdu pod korunami stromů, chcete-li si usnadnit práci, tak ji namulčujte. Zabráníte tak odpařování vody.
  • Ke konci měsíce můžete do skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Nejvhodnější dobou pro sázení veškeré zeleniny je večer.
  • V době plné mízy, tedy koncem měsíce, můžete začít s přeroubováním stromů za kůru. Nejlepší výsledky bývají v době kvetení stromů.
Výsev zeleniny na záhony má svá pravidla

Výsev zeleniny na záhony má svá pravidla

 

Okrasná zahrada

  • Duben představuje ideální dobu pro založení trávníku. Pečlivě připravte půdu, dodejte jí humus i živiny a zvolte travní směs vhodnou právě do vaší zahrady.
  • Pokud již trávník máte, postarejte se o něj. Odstraňujte pravidelně mechový porost, svědčící o nevyrovnaném hospodaření s vodou, živinami a vzduchem. Do půdy se dostává málo vzduchu a ta je potom kyselá. Trávníku pomůže pouze důkladné provzdušňování – rozpíchejte celou plochu speciálními hráběmi nebo vidlemi jednou napříč a jednou podélně, tuto činnost vždy po několika týdnech opakujte. Mech, který vyhrabete, můžete přidat do kompostu. Můžete si pořídit také vertikutátor
  • Zatravněné plochy je třeba posekat. Kdy přesně? Čas pro první sečení nastává, když kvetou zlatice. Sekejte hodně nízko, výška seče se má pohybovat kolem čtyř až pěti centimetrů. Po posečení je nutné trávník důkladně zavlažit a dodat mu živiny. Nejjednodušší je, použijete-li hnojivou závlahu.
  • Stále ještě můžete vysévat letničky. V případě otužilých rostlin i přímo na záhony. Poté, co vzejdou, je vyjednoťte.
  • Okrasné keře i trvalky přihnojte, dopřejte jim bohatou zálivku a plochu kolem nich nastelte mulčem.
  • Zakročte proti plevelům objevujícím se jak v záhoncích, tak i na pěšinkách.
  • Odstraňujte odkvetlé květy cibulovin dříve, než se začnou vytvářet semeníky. Listy na rostlině nechte, dokud nezežloutnou. Již odkvetlé rostliny podpořte hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
  • Pusťte se do jarního řezu růží. Odstraňte suché a poškozené výhony, potom zkraťte výhony silnější, a to na tři až pět oček. Čím slabší je výhon, tím silněji je třeba ho zkrátit. I růže je dobré přihnojit.
 

Pokojové a balkonové rostliny

  • Pokračujte v péči o rostliny, které byly přes zimu uloženy v místnostech s nižší teplotou. Po odstranění jejich odumřelých částí a po seřezání rostlin kontrolujte, zda se neobjeví škůdci. Pokud ano, zasáhněte proti nim co nejrychleji.
  • Právě nyní je ideální doba k přesazování rostlin balkonových i pokojových. Květináče, které jste již někdy použili, je třeba důkladně vydrhnout z vnější i vnitřní strany. Vyvarujte se však užití chemických čisticích prostředků!
  • Ihned po přesazení rostlinu dobře zalijte. Poté se zálivkou šetřete, jinak by onemocněly kořeny. Substrát stačí udržovat jen mírně vlhký, ale nesmí se nechat úplně vyschnout. Normálně zalévat začněte rostlinu teprve tehdy, až bude jasné, že se dobře ujala a pokračuje v růstu. První měsíc po přesazení ji nehnojte.
  • Postupně zvyšujte zálivku i mlžení pokojových rostlin, jež se probouzí. Nezapomínejte ani na dávku hnojiva.
  • Stříháte-li si do vázy tulipány, nechte na rostlině vždy minimálně dva velké listy, aby se mohly postarat o dodání odejmutých zásobních látek. Jen tak zajistíte, aby měly nově vytvořené cibulky dostatek sil ke květu.
  • Ačkoli je přes den teplo, noc může přinést i mráz. Buďte na tuto situaci připraveni a rostliny přeneste v případě nepříznivého počasí domů nebo je chraňte netkanou textilií.
  • Dubnové sluníčko může ohrozit rostliny v okně směrovaném na jih. Dopřejte jim stín, aby se hned ze začátku nespálily.
  • S vynesením nádobových přezimovaných rostlin počkejte nejlépe na delší deštivé období. Mladé listy jsou totiž citlivé na světlo a zatažená obloha jim zajistí ochranu před sluncem.
  • Hlízy jiřinek nechte narašit v bedýnkách s vlhkou zeminou, případně je vsaďte rovnou do květináčů. Uložte je na světlé a teplé místo, kde počkají až do půlky května na přestěhování ven.
  • Pusťte se do osazování venkovních truhlíků. 
Balkonové rostliny na kmínku

Balkonové rostliny na kmínku

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
 
 
 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada