vytisknout velikost písma Jak se tvoří ikebana

Ikebana, v doslovném překladu oživené květiny, je aranžování květin ve stylu starého japonského umění. Zdánlivě jednoduchá úprava květin není vůbec snadná, proto se budeme věnovat praktickým radám, jak ji zvládnout.

Co je třeba, abyste stvořili dobrou ikebanu neboli kadó? Především dostatek času a trpělivosti.

Je nutné na chvíli se zamyslet nad prostorem, do něhož chcete květiny umístit, neboť podle něj pak volíte výšku a velikost ikebany. Stejně uvažujte nad tvarem vázy, barvou a sladěním rostlinného materiálu, který máte či chcete použít. 

Klepněte pro větší obrázek
Popusťte uzdu své fantazii; k aranžování květin se hodí téměř jakýkoli materiál i tvar. Měly by se však vždy doplňovat a vzájemně ladit 

K práci budete nezbytně potřebovat malé zahradnické nůžky na stříhání stonků, dále klasický kenzan, těžkou kovovou bodlinovou podložku, do níž květiny upevňujete při aranžování do plochých nádob, a misku se studenou vodou. 

Květiny a listy je totiž lépe upravovat vždy pod vodou, neboť tak při sestřihu vodu hned nasají a déle vydrží. Užitečnou pomůckou je rozprašovač. Používá se na osvěžení květů, aby aranžmá zůstalo dlouho pěkné.

Stonky květin nestříhejte šikmo, ale rovně a opakuji – vždy pod vodou. Velmi mnoho rostlin má stonky příliš tenké či křehké, takže v kenzanu nedrží. Pomoci si můžete tím, že stonek obalíte měkkým papírem či k jeho konci přivážete kus pevné větvičky a teprve pak jej vložíte mezi bodliny kenzanu.

Chcete-li použít větší množství malých jemných květin (například fialek nebo hrachorů), svažte je nití do malých svazků, obalte jejich stonky tenkým papírem a pak teprve svazečky umístěte, kam patří.  

Váza být vázou nemusí

I když v ikebaně platí několik pravidel, jedno z nich je zcela benevolentní. K aranžování můžete použít nádoby nejrůznějších typů: vysoké, štíhlé i bachraté, nízké, středně vysoké i docela ploché jako talíře.

Nejlepší jsou vázy zcela prosté, keramické, moderního tvaru. Nemusí být nijak nákladné. S jejich barevností buďte velmi zdrženliví, neboť je velmi obtížné volit do pestré vázy vhodnou barevnou kombinaci květin.

Klepněte pro větší obrázek
Barvy jsou stejně důležité jako tvar a pomáhají vytvářet harmonický dojem. Ikebana ze sněhobílých kal a listů dracény v lahvově zelené váze vynikne před tmavým pozadím nebo v koutě 

Podle názoru moderních škol japonské ikebany je možno květiny upravovat prakticky do všeho. Popusťte tedy uzdu své fantazii a upravujte je i do nádob a předmětů, jež nebyly nikdy jako vázy myšleny. Zkuste sami vymýšlet nové možnosti, je to zajímavé – a stejně zajímavě a nezvykle pak vypadá i vaše ikebana.  

Aranžovací materiál je všude kolem vás

Máte-li k dispozici kořeny, nechte je nejdříve dobře vyschnout. Pečlivě je očistěte a odstraňte všechny zetlelé části. Použijete je pak v plochých vázách, kde mohou hrát roli skalky či kořene na okraji vodní plochy.  

Klepněte pro větší obrázek
Vedle květin, listů a větví se při úpravě ikebany používá i různých kořenů, šlahounů, kmenů či kůry 

O barvě květin uvažujte vzhledem k barvě vázy a k barvě pozadí. Bílé květiny proti bílé zdi se nevyjímají tak pěkně jako proti zdi tmavšího odstínu. Barvy jsou stejně důležité jako tvar a pomáhají k dosažení harmonického dojmu.

Květiny můžete použít opravdu jakékoli, ale čím víc jich je, tím je aranžování obtížnější. Pro začátek je nejlépe začínat od dvou, nejvýše tří druhů, přitom kombinovat květiny a větve. Ty totiž obvykle mají daleko rozmanitější tvary než jednotlivé květiny, proto pomohou dodat ikebaně na zajímavosti.  

Klepněte pro větší obrázek
Některé trvanlivé větve (například borovice) vydrží velice dlouho; můžete je mít ve váze i několik týdnů a měnit pouze květy 

Proporce a umístění květin do vázy má svá pravidla

Při úpravě ikebany se snažte alespoň zhruba zachovávat pravidla vzájemných proporcí a úhlů, které jednotlivé stonky mezi sebou svírají. Podle výšky a velikosti ikebany japonští mistři volí i vzájemné proporce jednotlivých linií: hlavní nejdelší, střední a nejkratší linii. 

 Klepněte pro větší obrázek
Tyto tři stonky bývají nakloněny obvykle v jistých úhlech. Libovolně ovšem můžete obměňovat vzájemnou polohu tří hlavních stonků, to znamená, že si sami určíte, který z nich umístíte napravo a který nalevo

Pravidla ikebany určují délku hlavního stonku, který bývá buď součtem výšky a průměru vázy, popřípadě součtem násobeným jedenapůlkrát. Délka středního stonku dosahuje tří čtvrtin stonku hlavního a délka nejkratšího stonku tří čtvrtin stonku středního.  

Všechna čísla však mají být pomůckou a nikoli dogmatem, proto se řiďte víc citem a nebojte se experimentovat. Vždyť nesoutěžíte v umění pravé japonské ikebany, ale aranžujete si květiny pro radost.  

Moribana je styl ikebany, který každý zvládne

Většina ikeban má tři hlavní linie, ale jejich pojmenování, respektive styly, se od sebe výrazně liší. Úpravu květin do mělkých nádob nazývají Japonci stylem moribana. V takovém případě je pak nejkratší stonek jen z poloviny tak dlouhý jako stonek střední.

Kenzan pokud možno neumísťujte do středu nádoby. Ve čtvercové či obdélníkové se dává do jednoho ze čtyř rohů, v nádobě oválné či kulaté k jejímu okraji. Po konečné úpravě nemá být kenzan vůbec vidět.

Buď se zakrývá listy či květy nebo, je-li nádoba zcela plochá a budete se dívat na ikebanu shora, můžete si pomoci několika pěknými kameny či pískem. Nerozpakujte se vrátit do dětských let, a až na příštím výletě uvidíte hezký kámen či oblázek, shýbněte se a strčte jej do kapsy. Při úpravě moribany vám může přijít vhod. 

Klepněte pro větší obrázek
Japonci volí rostlinný materiál pro svou ikebanu s oblibou tak, aby vyjadřovala a zdůrazňovala ráz příslušného ročního období. Na podzim zazáří ve vázách styl Oshibana – žloutnoucí a rudnoucí listí stromů, bobule jeřabin, suché obilné klasy, traviny či rákosí 

Obměnou v úpravě moribany je způsob, při němž použijete v ploché nádobě dvou kenzanů, takže vzniknou dvě centra, z nichž květiny vycházejí. Ve všech případech je vždy jedno z nich vyšší a druhé nižší.

Jeden z kenzanů zpravidla umístíte dozadu (pro aranžmá vyšších květin) a druhý mimo střed dopředu pro nižší květiny nebo jeden velký dominantní květ.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

včera |
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.

6.  6.  2018 |
Samosběr jahod 2018: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod 2018: Kde si nasbírat jahody a…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody.

2.  6.  2018 |
Mšice a boj proti nim

Mšice a boj proti nim

Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh. Překvapit vás mohou nejen na zahradě, ale i v bytě. Z rostlin sají šťávu, tím je připravují o živiny a oslabují je, navíc se velmi rychle množí. Když už se na rostlinách objeví, je proto nutné urychleně zakročit. Jak je poznáte a jak s nimi bojovat?

19.  6.  2018 |
Jak pěstovat rakytník řešetlákový, aby plodil co nejvíc?

Jak pěstovat rakytník řešetlákový, aby plodil…

O rakytníku je známo, že jeho plody mají obrovské množství vitaminu C, je velmi přizpůsobivý a snese téměř jakékoliv podmínky. Přesto se některým pěstitelům nedaří donutit keř k tomu, aby plodil pravidelně a vydatně. Co za tímto neúspěchem může stát a jak pěstovat rakytník tak, aby byla sklizeň vydatná?

13.  6.  2018 |