vytisknout velikost písma Pozor na štěnice, chytnout je můžete i v hotelu nebo veřejné dopravě

Probudili jste se a na těle si objevili svědivou vyrážku či pupínky, které připomínají komáří štípance nebo kopřivku, ale jste si vcelku jistí, že ani jedno to není? Možná máte doma štěnice domácí. Je neuvěřitelně snadné je chytit! Přečtěte si, jak se to může stát, jak štěnice poznat, kde se skrývají a hlavně jak se štěnic zbavit.

Ještě nedávno jsme o štěnicích mohli nejčastěji slyšet od cestovatelů, kteří se vrátili třeba z Ameriky či Velké Británie. V posledních letech ale tenhle parazit zamořil i zbytek Evropy a bohužel se dostal i do Česka. Myslíte si, že štěnice se týkají jen sociálně slabších rodin a těch, kteří příliš nedbají na čistotu a úklid domácnosti? Velký omyl! Můžete si je přinést z hotelu, sedadla v městské dopravě či kině nebo ze staršího nábytku.

Nechcete si domácnost zamořovat chemickými prostředky? 10 tipů, jak při úklidu využít citron, najdete ZDE!

Hromadný výskyt štěnice domácí, jinak také nazývané štěnice postelní, podle místa, kde ji můžete najít nejčastěji, totiž hygienici museli řešit už v několika krajích, například Ústeckém, Libereckém, na Plzeňsku, v Českých Budějovicích nebo třeba v Brně. Parazit tam zamořil nejen ubytovny či například dům s pečovatelskou službou, ale dokonce celá sídliště.

Jak se zbavit rybenek rychle a účinně

Jak se zbavit rybenek rychle a účinně

Jak se štěnice dostanou do bytu?

Nemusíte být špindíra, aby se problém s tímto parazitem začal týkat i vás. Prevence v tomto případě téměř neexistuje. Přivézt si ho můžete například v kufru i z toho nejluxusnějšího hotelu, přinesete si ho na oblečení z prostředku městské hromadné dopravy, dostane se k vám stoupačkami od sousedů bydlících několik pater od vás. Bez potravy totiž obávaný parazit přežije i několik měsíců.

Dalším způsobem, jak se štěnice šíří, je starší nábytek a bytové doplňky, které pořídíte třeba v bazaru nebo na inzerát. Nebezpečí však hrozí i v případě starých obrazů, ať už jsou koupené na aukci starožitností, nebo na bleším trhu. Malí broučci se totiž rádi ukrývají i ve skulinách rámů. Stačí jediný jedinec, ale i pouhé vajíčko a máte zaděláno na obrovský problém. Pozor si dejte, i pokud kupujete oblečení či hračky z druhé ruky.

Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Jak se štěnice poznají?

Dospělí jedinci měří v průměru okolo čtyř až pěti milimetrů. Mají ploché oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo s třemi páry nohou, na hlavě tykadla. Po nasátí krve se tělíčko zaoblí, barva je červená, později, když krev stráví, pak úplně dočerna.

Štěnice, která žije v průměru jeden až jeden a půl roku, má několik vývojových stadií, od vajíčka přes nymfu až po dospělce. Vajíčka jsou bílé podlouhlé útvary, které na délku měří jen necelý milimetr. Nymfy jsou  slámově zbarvené o velikosti asi 1,3 milimetru.

Protože jde o brouky z podřádu ploštic, můžete je poznat i podle typického nepříjemného zápachu, který vám po jejich rozmáčknutí zůstane na rukou. Pro ujištění se, že jde skutečně o štěnice, stačí rozemnout i prázdnou svlečku, kterou jste někde pod postelí objevili.

Kdy a jakou pomoc od nás potřebují ježci při zazimování

Kdy a jakou pomoc od nás potřebují ježci při zazimování

Trus štěnice bývá pod postelí

Pokud se vy nebo některý z členů rodiny probouzíte s červenými pupínky, které během dne začnou nesnesitelně svědit, měli byste se v první řadě podívat pod a za postel. I když na první pohled zřejmě žádné broučky neuvidíte, najdete tam pravděpodobně shluky nedefinovatelných černých teček. Především v rozích postele, ale mohou být i jinde. Jde o výkaly štěnic.

Kromě výkalů tam budou i průsvitné svlečky různých velikostí, které zůstávají po štěnicích vždy při přechodu na další vývojová stadia. Samotné štěnice začnou své kolonie opouštět nejčastěji při vyrušení, jako jsou otřesy, ostřejší světlo nebo třeba aplikace insekticidů.

Tito parazité, kteří se živí jen a pouze lidskou krví, ve dne jinak obvykle zůstávají zalezlí v úkrytu. Vylézají až v noci. Bodají hlavně na odhalených, nepřikrytých částech těla. Podle vývojového stadia, v němž se štěnice zrovna nacházejí, trvá sání krve pět až dvacet minut.

Ty nejlepší vychytávky z palet! Inspiraci najdete v galerii

Ty nejlepší vychytávky z palet! Inspiraci najdete v galerii

Jak se pozná kousnutí štěnice?

O samotném kousnutí a hodování nebudete mít ani ponětí, při vpichu totiž tihle nevítaní spolubydlící vstříknou do rány anestetikum, takže žádnou bolest neucítíte. Zarudnutí a svědivost se objeví až o několik hodin později, v případě prvního pokousání to může být dokonce až za týden. Pupínky připomínají komáří štípance. Štěnice ale zpravidla saje v řadě nebo trojúhelníku po třech a více štípancích.

Věděli jste, že štěnice přenášejí třeba také chřipku a mohou způsobit i poškození mozku? O tom, jaké další nemoci štěnice přenášejí, se dočtete ZDE.

Poštípání se ale často neprojeví pouhými pupínky. Sliny štěnic, které při sání vypouštějí, totiž u mnoha jedinců vyvolávají poměrně výrazné kožní reakce a vznik celých ložisek vodou vyplněných větších a menších puchýřků, které připomínají kopřivku.

Právě proto bývá toto pokousání velmi často praktickými lékaři zaměňováno za reakci na kyselé potraviny a podobné vyrážky, a pravý původ tak zůstává dlouho neodhalen. Po rozškrábání, případně po opakovaném pobodání, mohou štípance dosáhnout průměru až dvaceti centimetrů a mohou mít podobu velkých puchýřů naplněných hnisem.

Jak uložit kolo v bytě? Inspirujte se nápady z celého světa

Jak uložit kolo v bytě? Inspirujte se nápady z celého světa

Jak se štěnic zbavit?

Poměrně malý brouček vypadá neškodně, kdo s ním ale někdy měl co do činění, ten ví, že zbavit se ho je téměř nadlidský úkon. Nejúčinnější je samozřejmě prevence. Při příjezdu z dovolené tedy hned vyperte všechno prádlo na šedesát stupňů. Teprve při této teplotě totiž zahubíte všechna vývojová stadia. Pokud kupujete starší nábytek nebo ho třeba zdědíte, dobře ho prohlédněte, především zespodu, zda někde neobjevíte černé štěničí výkaly.

Někdy ale ani prevence nepomůže. V takovém případě hlavně dlouho neotálejte. Je důležité jednat včas, dokud se štěnice příliš nerozmnoží. Dospělá samička totiž naklade i pět vajíček denně. Jejich počet pak narůstá geometrickou řadou.

Ověřit si, že se vám doma skutečně zabydlely štěnice, můžete tak, že okolo postele nastražíte plastovou ampulku s feromony, která má štěnice přilákat, a lepicí kartonky, na nichž parazité uváznou. Pokud na nich během několika týdnů štěnici objevíte, zahoďte stud a pozvěte si rovnou odbornou firmu. Šance na jejich vyhubení svépomocí jsou totiž téměř nulové. Vůči běžným insekticidům a volně prodávaným přípravkům jsou totiž imunní.

Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Na likvidaci si pozvěte odborníky

Deratizátoři mají k dispozici speciální profesionální insekticidy s vysokou koncentrací účinných látek a další prostředky, které nejsou běžně prodejné. Při jejich koupi je totiž nutné prokázat se certifikátem uděleným městskou či krajskou hygienickou stanicí, který opravňuje k výkonu speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Ten si nechte ukázat i vy, abyste měli jistotu, že u vás zasahuje skutečně odborník.

A připravte se předem na to, že jedna návštěva stačit nebude. Aplikaci postřiku je totiž nutné nejméně dvakrát i vícekrát zopakovat v několikadenních až několikatýdenních intervalech. Celková cena za zásah odborné firmy se pohybuje většinou od dvou do šesti tisíc korun. Záleží jen na tom, kolikrát budou muset přijet, jak daleko to k vám mají a také kolik přípravků, případně speciálních dýmovnic, nakonec spotřebují.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt