vytisknout velikost písma Jak se postarat o skalku v zimě

Skalka má v zimě těžké období. Protože se u nás od listopadu střídávají poměrně teplé deštivé týdny s týdny holomrazů, po nichž přijde opět teplejší období, nemají skalničky pravý klid pro bezpečné zimování.

Na Sibiři, nebo na Kavkaze?

Jakmile začne mrznout, stěžujeme si, že máme zimu jak na Sibiři. Přitom našemu klimatu se nejvíce podobá podnebí Kavkazu. Proto u nás dobře přezimují skalničky původem z této oblasti, například skalkové orlíčky, zvonky, čemeřice, nízké kosatce, rozchodníky či netřesky, hořce i prvosenky a v neposlední řadě pěnišníky.

Je dobré znát původ skalniček pěstovaných v zahradě, protože bezpečně zimovzdorné jsou u nás rostliny pocházející z nadmořských výšek kolem dvou tisíc metrů, kde jsou podmínky velice podobné vnitrozemskému podnebí.

Klepněte pro větší obrázek
Cibuloviny snáší naše zimy bez problémů a nepřekvapí je ani sněhová nadílka uprostřed kvetení

Nezapomněli jste na přikrývku?

Ve vyšších a vysokých polohách (myslím tím v původní domovině) mají skalničky v zimním období úkryt pod silnou sněhovou pokrývkou. Náhradou za nedostatek sněhu je příkrov z chvojí.  

Nejlépe se hodí čerstvá smrková chvoj, ta vydrží ve skalce do jara. Borové chvojí můžete pro zakrytí skalky použít také, ale zjara se dlouhé opadané jehličí mezi rašícími rostlinami hůře odstraňuje. 

Listím můžete zakrývat pouze taková místa, na nichž máte vysazené cibuloviny, případně rostliny, o nichž bezpečně víte, že jsou to skalničky hajní – tedy z míst, kde v přírodě rostou pod listnatými stromy. Proč?  

Pod souvislou přikrývkou z listí se často usídlí myši a hraboši, za vlhkého a teplého počasí se daří plísním, slehlá a mokrá vrstva je neprodyšná a dusí rostliny. Občas proto v bezmrazých dnech místa přikrytá listím načechrejte hráběmi, ke kořenům skalniček se tak dostane potřebný vzduch.  

Vlhko škodí víc než mráz

Pěstujete na skalce rostliny s výjimečně krásnými květy – skalkové bramboříky, lewisie, dvojostice, zvonečníky nebo venkovní opuncie (nopály)? Pak byste měli vědět, že nadměrné vlhko v zimě těmto skalničkám škodí.  

Prospějete jim zhotovením stříšky ze skla nebo pevné fólie, kterou položíte na kameny či kolíčky, aby rostliny přezimovaly v suchu (nepokládejte kryt přímo na rostliny – musí mít vzduch).  

Klepněte pro větší obrázek
Starší rostliny si se sněhem poradí, ty mladé raději zkontrolujte

Obložit kořenový krček těchto skalniček drobnými oblázky je k dobru věci, drenáž zamezí jejich podehnívání. Na podzim zasazené exempláře nejsou ještě pořádně prokořenělé, mráz je povytahuje ze země a často se stane, že zmrznou. I tady pomůže „zatížení“ skalniček oblázky v úrovni kořenového krčku.  

Bílé nadělení

Už několikacentimetrová vrstva sněhu ochrání skalničky před mrazem. Pokud máte vysazeny zatím ještě malé skalkové pěnišníky či jiné keříky, udělejte jim stříšky z chvojí, aby na nich sníh neležel plnou vahou. 

Sníh taje na slunku i při teplotách kolem nuly, ztěžkne a mohl by malé keříky polámat. Pozor dávejte při odklízení sněhu – mokrý a těžký sníh do skalky nepatří, dusil by rostliny. 

Až se přiblíží předjaří

Už v únoru bývají některé dny plné slunka, ale pospíchat kvůli tomu s odkrytím skalky není dobré. Počkejte si na stálejší počasí bez výkyvů teplot, a pokud vám to nedá (a máte-li skalku u domu), můžete zatím odstranit slehlé listí z rašících jarních cibulovin.  

Klepněte pro větší obrázek
Talovíny budou první, které uvidíte po odstranění chvoje ze skalky

Chvoj neodvážejte, vrtkavé počasí může přinést nové mrazy bez sněhu a vy budete potřebovat rostliny znovu zakrýt. Ve skalce na chalupě či na chatě, kam jedete za zimu výjimečně, už vůbec nepospíchejte s odkrýváním.  

Počkejte na jarní den se zataženou oblohou a pak odstraňte chvoj i listí (za slunečného dne by mohlo prudké slunko skalničky popálit). Prohlédněte všechny rostliny, a ty, které povytáhl mráz, pečlivě přimáčkněte, aby neuschly. Usaďte také kameny uvolněné mrazem. 

Hosté vítaní a nevítaní

Skalka poskytuje úkryt nejen hmyzu, ale i drobným živočichům. Milým hostem, jenž se vám v ní může už brzy zjara objevit, je ještěrka, rád se vyhřívající na prohřátých kamenech. Kromě toho, že vaši skalku oživí, vysbírá spoustu hmyzu.  

Klepněte pro větší obrázek
Mladé ještěrky se vylíhnou v nejteplejším místě skalky. Spolehlivě se postarají o každodenní úklid ve skalce  

Včely a motýli potřebují rostliny k opylování. Vy se můžete obdivovat jejich barevné kráse a křehkosti. Užitečné jsou ve skalce i žáby (hlavně ropucha), které se živí slimáky a hmyzem. Ježek se o vaši skalku postará důkladně – vychytá brouky, chrousty i malé hraboše.  

Zpěvné ptactvo je navýsost užitečné v ovocné zahradě, ale ve skalce někdy dokáže udělat pěknou paseku! Kosové a drozdi s oblibou vyštipují poupata rašících keřů, vytahují mladé a nezakořenělé rostlinky, uklovají poupata krokusů nebo tulipánů, hrabou jak slepice v polštářových trvalkách… to vše při shánění potravy.  

Ani krtek na zahradě není důvodem k veselí, a dostane-li se do skalky, je to opravdu k pláči. Podtuneluje skalničky (ty pak usychají), jiné zas zasype důkladně krtinami, dokáže pohnout i pěkně těžkými kameny. Za pár dní udělá ve skalce neuvěřitelnou spoušť.  

Hraboši jsou aktivní po celou zimu. Pod sněhem nebo pod chvojím si pochutnávají na cibulích tulipánů a krokusů, ožírají hvozdíky, koniklece a spoustu dalších druhů skalniček.

Klepněte pro větší obrázek
Snažte se kontrolovat, zda se pod ochrannou vrstvou jehličí neskrývají hraboši; prozradí je spletité cestičky patrné ve sněhu kolem

Procházejte zahradu i v zimě

Proti zimním škůdcům ochráníte skalničky jedině důslednou kontrolou. Síť hraboších cest a chodeb objevíte celkem snadno. Pak stačí nastražit pastičky či do děr nasypat návnadu (pozor na ptáky a drobná domácí zvířata). Kočka si s hraboši poradí také, a jakmile se probudí ježci, pustí se i do hrabošů.  

S blížícím se jarem myslete na to, že vaši skalku budou ohrožovat také slimáci, hlemýždi a plži. Mezi kameny a pod polštáři skalniček mají dostatek denních úkrytů, v noci dokáží zlikvidovat či poškodit rostliny ve značné míře.  

Pokud nejste odpůrcem chemického boje, pak spolehlivě ničí všechny žravé „slizáky“ granule, které jim nasypete na několik míst ve skalce, a tuto návnadu budete pravidelně obnovovat.  

Klepněte pro větší obrázek
Několik hlemýžďů dokáže udělat z netřesků holožír. Když není nic jiného, spasou, co je ve skalce na dosah, a nezbude ani lísteček  

Nevěšte hlavu

Nepřátel, kteří ohrožují vaši skalku, je sice dost, ale do jara můžete promyslet strategii boje. Štěstí přeje připraveným, říká přísloví. Až budete po zimě odkrývat a čistit skalku, určitě budete mít jasno, jak ji uchránit a dále zvelebovat.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

27.  1.  2018 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že vzhledem k suchému létu a dlouhodobě nadprůměrným teplotám už letos houby možná vůbec neporostou? Pak asi budete překvapeni. V posledních dnech nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké.

12.  10.  2018 |
Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo nebo zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad.

5.  9.  2018 |
Jak pěstovat vřes na zahradě i v truhlíku na balkoně?

Jak pěstovat vřes na zahradě i v truhlíku na …

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

28.  8.  2018 |
Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořech…

Skladování vyloupaných vlašských ořechů má své nesporné výhody, ale i nevýhody. Mají totiž tendenci brzy žluknout, rychle chytají plíseň a chutnají molům. Prozradíme vám proto, jak a kam je uložit, aby vydržely jako čerstvé až do příští sezóny.

19.  9.  2018 |