vytisknout velikost písma Jak se postarat o rostliny, když budeme na dovolené?

Opustit domácnost na delší čas (nejen o dovolené) přináší otázku co s kytičkami, zvláště když nechcete obtěžovat sousedy. Pokojové rostliny se však o sebe mohou postarat samy – poradíme, jak jim to ulehčit.

Jak spolehlivě rostliny zahubit

Zásadní otázkou bytí a nebytí pokojových květin je přiměřená zálivka. Lidé to většinou řeší umístěním květináčů do hlubší nádoby s vodou, kterou v místnosti postaví tam, kam naplno nesvítí slunce, a klidně odjedou.

Tento standardní postup má však pro květiny k ideálním podmínkám daleko. Jeho výsledkem bývá uhnívání kořenů, ulehlý a zkyslý substrát, což rostlinám samozřejmě neprospěje. Je zajímavé, že většina pokojových rostlin spíše snese sucho než přemokření kořenového balu.

Klepněte pro větší obrázek
Classio set zajistí, že rostliny vaši absenci přežijí; foto: www.e-inspiro.cz

Tady je pomoc daleko snazší. Deficit závlahy se vyrovná jednoduchým úkonem – žíznivé kytičky stačí přes noc namočit až „po krk“ do vody i s květináčem.

Hydroponie vyřeší starosti se zálivkou jednou provždy

Nejjednodušší péči o pokojové květiny mají majitelé hydroponických nádob. Před odjezdem podle ukazatele pouze zkontrolují stav hladiny, případně do zásobní nádoby dolijí vodu, která rostlině vydrží dva až tři týdny.

Pokud odjíždíte na delší dobu, přidejte do vody speciální hnojivo, jež zajistí potřebnou výživu. V každém případě nezapomeňte rostliny umístit na stinné místo – a to vždy, nejen při hydroponickém pěstování.

Klepněte pro větší obrázek
Samozavlažovací květináč Classico; foto: www.e-inspiro.cz

Samozavlažovací nádoby se vyrábějí v mnoha provedeních, barvách i velikostech jak do interiéru, tak i pro balkonové rostliny. Součástí balení je obal, vložka, samozavlažovací set a substrát.

Jediným záporem těchto nádob je vyšší cena, ale pro rostliny představuje hydroponický způsob pěstování nejoptimálnější řešení, i když odjedete na delší dobu a nemůžete se o ně starat – vždy mají pravidelný přísun živin a přiměřenou dávku vláhy.

Starý dobrý knot

Než se na trhu objevily samozavlažovací květináče a různé typy závlah, používal se pro zálivku pokojových rostlin jednoduchý, ale účinný způsob. Lněný knot, který dobře saje vodu.

Jeden konec se zapustil do květináče nebo položil na povrch a druhý se vložil do nádoby s vodou umístěné výše než květináč. Jindy se knot protáhl skrz drenážní otvor, což bylo výhodnější pro rostliny náročnější na zálivku – vláha pronikla přímo ke kořenům, aniž by došlo k přemokření substrátu.

Tento postup je možné s úspěchem aplikovat i dnes. Výhodou je nízká pořizovací cena a možnost použít počet knotů dle aktuální potřeby. Záporem knotové metody je nepřesný odhad, kolik vody rostlina spotřebuje a jak velkou nádobu použít.

Podcenit zásobu vody se totiž v horkých dnech nebo při delší nepřítomnosti může vymstít. Vystihnout kolik vody a nádob můžete vyzkoušet ještě před dovolenou. Ušetříte si práci, kytičky vydrží a vy v klidu můžete odcestovat.

Klepněte pro větší obrázek
Chcete-li zvolit moderní metody, bude se vám hodit třeba produkt Cerano; foto: www.e-inspiro.cz

Nemáte čas instalovat složité závlahové systémy?

Vyřešte závlahu pokojových rostlin jako profesionální zahradníci, kteří používají vysoce nasákavé, kapilárně vzlínavé textilie. Hydrofolie Plantex Hydromax absorbuje až tři a půl litru vody na čtvereční metr.

Plynule uvolňuje vlhkost a umožňuje transport vlhkosti z přilehlé nádoby až do výše sedmi centimetrů nad hladinu vody, což je pro menší velikost květináčů dostačující množství.

Pokud se vám nepodaří hydrofolii na trhu objevit, nezoufejte. Na letošním stavebním veletrhu, který proběhl koncem dubna na brněnském Výstavišti, se objevila novinka, jež zahrádkářům ušetří spoustu času i práce.

Klepněte pro větší obrázek
Zavlažovací textilie AquaSorb se o rostliny během vaší nepřítomnosti dobře postará; foto: www.fibertex.cz

Nová řada netkaných textilií Fibertex Quality Gardening zahrnuje zavlažovací textilii AquaSorb stejných vlastností. Pro zájemce je k dispozici eshop.fibertex.cz, kde si o ní můžete přečíst podrobné informace, v klidu domova si vybrat a přes internet objednat. Zboží dostanete na dobírku a k němu i podrobný návod k použití.

Jak vyřešit závlahu na poslední chvíli

Zapomenout, nestihnout nebo zaspat – všechno se může stát, ale přesto lze zvládnout „automatickou“ zálivku během pár minut. PET láhev doma určitě objevíte; odřízněte dno a v uzávěru vyrobte několik otvorů (vrtačkou, obyčejnou vývrtkou nebo zahřátou jehlicí).

Láhev uzávěrem zapíchněte do květináče a naplňte vodou - vláha bude postupně prosakovat. Stejným způsobem vyřešíte i zálivku u velkých rostlin v nádobách, které se těžko přemisťují nebo u osázených balkonových truhlíků.

Kapka ke kapce

Investice do závlahy řízené počítačem nebo zavlažovacími hodinami se vyplatí, pěstujete-li vzácnější nebo exotické druhy květin či opouštíte-li domácnost často na delší dobu. Systémy kapkové závlahy si své příznivce již dávno našly u známé značky zavlažovacích systémů Gardena.

Klepněte pro větší obrázek
Gardena set; foto: www.egardena.cz

Tyto systémy umožňují nastavit intenzitu, dobu i přesné množství závlahy podle nároků i počtu rostlin. Řada doplňků, jako jsou vlhkostní čidla, programovatelné časové spínače, senzory a řídící jednotky, umožní každému přizpůsobit zavlažovací systém přesně na míru bez nutnosti zruinovat rodinný rozpočet.

Pro začátek si pořiďte startovací sadu a další příslušenství kupujte postupně. Kapkovou závlahu můžete mít i pro balkonové rostliny v levnějším provedení typu micro-drip – sestavíte ho za pár minut a podle potřeby kdykoli rozšíříte o další moduly.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé části kapkové závlahy; foto: www.fortel-katalog.cz

Název závlahy Typ/Rozměr Kontakt na prodejce Cena včetně DPH
Automatické zavlažování
Sada Gardena se zavlažovacími hodinami www.egardena.cz 2 232 Kč (bez hodin 1188 Kč)
Plnoautomatické zavlažování květinových truhlíků www.egardena.cz 2 555 Kč
Hydroponie
Samozavlažovací květináč Classico 43 × 40 cm www.e-inspiro.cz 1 700 Kč
Samozavlažovací květináč Quadro 35 × 35 × 33 cm www.e-inspiro.cz 1 250 Kč
Samozavlažovací květináč Mini Cubi 9 × 9 × 18 cm www.e-inspiro.cz 285 Kč
Samozavlažovací květináč Maxi Cubi 14 × 14 × 26 cm www.e-inspiro.cz 550 Kč
Hydrotextilie
Plantex Hydromax 0,6 × 2,4 m www.dahlia.cz 522 Kč
AquaSorb 0,5 × 2,5 m www.eshop.fibertex.cz 136 Kč
Kapková závlaha
Sada k zavlažování květináčů pro pokojové květiny www.fortel-katalog.cz 285 Kč
Sada Gardena pro pokojové květiny a balkonové truhlíky www.egardena.cz 803 Kč

 


 

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbír…

Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.

19.  3.  2019 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

10.  4.  2019 | | 3 N/A
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

19.  4.  2019 |