Jak se postarat o pokojové rostliny během dovolené

Chcete si ušetřit práci se zaléváním pokojových květin a nemáte nikoho, kdo by se o ně během dovolené postaral? Máme pro vás užitečné tipy, které vás zbaví starostí.

Bezstarostná hydroponie

Nejjednodušší to mají majitelé hydroponicky pěstovaných pokojových rostlin. Před odjezdem je však nutné dolít do zásobní nádoby vodu tak, aby ukazatel byl na maximu (zásoba vody vydrží rostlině asi 2–3 týdny). V případě, že je dovolená delší, je vhodné přidat do vody speciální hnojivo pro hydroponii.  Nesmíme také zapomenout, že všechny druhy pokojových rostlin by měly být po našem odchodu na dovolenou umístěny spíše na stinném místě bytu. Na slunci by se totiž zásoba vody poměrně rychle spotřebovala a odpařila.

Kdo často cestuje, a přitom se nechce vzdát blahodárně působící zeleně, určitě ocení i přednosti samozavlažovacích vegetačních nádob i v exteriéru, například na terase či na balkóně. V závislosti na konkrétním typu samozavlažovací nádoby vystačí zásoba vody od jednoho týdne do jednoho měsíce.

Pokračování 2 / 8

Dopřejte rostlinám letní byt

Nejideálnějším řešením je poskytnout pokojovým rostlinám pobyt na čerstvém vzduchu v polostínu zahrady, případně terasy. V tomto případě stačí rostliny v květináčích před odjezdem vydatně zalít a během nepřítomnosti se spolehnout na občasný déšť, v nejhorším případě na sousedy. Polostín je při tomto způsobu zabezpečení rostlin během naší nepřítomnosti nezbytný.

Pokud jsou rostliny pěstované v hliněném květináči, je dobré zapustit je i s květináčem přímo do půdy na záhoně. Voda se pak ke kořenům rostlin dostane přes porézní stěny květináče. Půda, ve které jsou květináče zapuštěné, by se samozřejmě měla před odjezdem na dovolenou vydatně zavlažit. Stín stromů je však v tomto případě jistotou, že zemina v květináči tak rychle nevyschne. Důležité je samozřejmě závětří.

 

Pokračování 3 / 8

Podložky, které zalévají samy

Jedním z osvědčených způsobů, jak rostlinám zajistit během dovolené potřebnou vláhu, jsou kapilární rohože. Jsou vyráběné z porézního materiálu a "pracují" na principu vzlínání. Manipulace je rychlá a jednoduchá – květináče (nejlépe hliněné) se postaví na pórovitou kapilární rohož, která přečnívá do další nádoby s vodou. Vláha se ke kořeům dostane odtokovými otvory. Jediné, na co je potřeba myslet, je dostatečná zásoba vody.

Pokračování 4 / 8

Zalít umí i obyčejná cihla

Větší pokojové rostliny je ideální položit v koupelně na hliněnou cihlu, která je do poloviny namočená ve vodě ve vaně. Vlhká cihla zajistí nejen zásobování kořenů vodou, ale má vliv i na zvyšování vzdušné vlhkosti v okolí rostliny během naší nepřítomnosti. Pokud chceme tímto způsobem zajistit více rostlin, je třeba přidat několik cihel, avšak čím více je vegetačních nádob s rostlinami, tím více vody musí být ve vaně.

Pokračování 5 / 8

Zavlažovací systém "za babku"

Mohutným a těžko přemístitelným rostlinným druhům zajistí potřebnou vlhkost i obyčejná PET láhev, která má odříznuté dno a perforovaný vrchní uzávěr. Takto upravenou láhev nebo několik lahví naplníme vodou a zasuneme perforovaným uzávěrem do zeminy v květináči. Voda postupně prosakuje do substrátu a rostlina si odebírá vláhy tolik, kolik potřebuje. Tato alternativa může sloužit jako poslední záchrana pro ty, co nestihli vyřešit samozavlažovací systém nebo kapkovou závlahu.

Pro ty, kteří si potrpí na design, jsou na trhu efektní plastové či keramické zásobníky na vodu, s různou kapacitou, v různých provedeních a v mnoha barvách. Ty se po naplnění vodou uzavřou hliněným kuželem a ten se následně zapíchne do substrátu. Voda z tohoto zásobníku pak postupně odtéká do substrátu a zásobuje rostlinu vláhou.

Pokračování 6 / 8

Řešení na týden – miniskleník

Praktický a pro pěstované rostliny zároveň blahodárný je způsob, při kterém využijeme průhledné plastové pytle. Pokojové rostliny je třeba nejprve dostatečně zalít, pak se vloží do plastového pytle, který uzavřeme provázkem nebo sponkovačkou. V "miniskleníku" se vytvoří dostatečné mikroklima a substrát si udrží potřebnou vlhkost. Avšak takový "miniskleník" nesmí být v bytě na slunném místě, protože by se vláha v substrátu v nádobách velmi rychle vyčerpala. Takto připravené rostliny vydrží přibližně týden bez jakékoliv péče, ovšem v žádném případě se to netýká kaktusů a sukulentů. Ty pár dní bez vláhy vydrží.

Pokračování 7 / 8

Kapka ke kapce

Výhodná (nejen během dovolených) je kapková závlaha. Základní set obsahuje trysky a plastové hadičky. Hadičky jsou zásobovány vodou z výše umístěné nádoby (v případě dlouhodobé nepřítomnosti může být ve vodě rozpuštěné i speciální vícesložkové hnojivo). Ventily přitom lze nastavit tak, aby voda kapala do květináčů v různé intenzitě. Rostliny tak vždy dostanou tolik vody, kolik potřebují. V závislosti na typu mohou takové zavlažovače průběžně zásobovat vodou i několik rostlin najednou. Je však praktické tento systém vyzkoušet ještě před odjezdem na dovolenou. Tak je totiž možné zjistit, kolik vody rostliny spotřebují za týden nebo dva.

V případě, že pěstujete větší množství rostlin (nebo dokonce vzácné druhy), vyplatí se investovat do počítačově řízené závlahy. Ta se připojí na vodovodní kohoutek a podle potřeby se naprogramuje. Voda se následně dávkuje rostlinám formou kapkové závlahy. Takové řešení je ideální nejen v případě interiérové ​​zeleně, ale i pro balkónové rostliny.

Pokračování 8 / 8

dovol_iStock-139259655.jpgdovol_iStock-646892316.jpg

Doporučujeme

Články odjinud