vytisknout velikost písma Jak se starat o odkvetlou vánoční hvězdu a jak ji příští rok znovu rozkvést?

Kvetoucí vánoční hvězda je krásný symbol Vánoc. Hodně lidí ale tuto rostlinu chápe jako jednorázovou záležitost a po odkvětu ji někdy v únoru vyhodí. To je ale škoda! Naučte se pěstovat vánoční hvězdu tak, abyste se z ní mohli těšit i příští Vánoce. Uvidíte, že podle našeho návodu to zvládnete!

Pokud jste si před letošními Vánocemi vybrali pěknou vánoční hvězdu, která měla nevyvinutá, ještě zelená poupata, můžete předpokládat, že pokvete nejméně dva až tři měsíce, tedy do února. A stejně tak dlouho si podrží barvu listů. Jak se o ni ale starat po odkvětu?

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Co dělat s odkvetlou vánoční hvězdou?

Vánoční hvězdu nevyhazujte, můžete se totiž pokusit o její další pěstování. Hluboce ji seřízněte asi na deset centimetrů, mléčně bílou vytékající šťávu zastavte namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem zápalky či svíčky. Pozor – šťáva je jedovatá, pečlivě si po ošetření rostliny umyjte ruce! Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezte zálivku.

Po zmrzlých ji můžete vynést ven a pěstovat ji až do podzimu na zahradě nebo na balkonu, kde po otužení snáší dobře plné slunce. Pravidelně kontrolujte kořenový bal – nesmí být přemokřený ani přesušený, jinak rostlina shazuje listy a vysoký holý stonek s chocholkou listů jí na kráse nepřidá.

Nejúžasnější adventní kalendáře: Který z nich si vyrobíte?

Nejúžasnější adventní kalendáře: Který z nich si vyrobíte?

Každých čtrnáct dnů rostlinu přihnojte plným hnojivem. Preventivně ji můžete ošetřit vhodným postřikem proti mšicím a roztočům, a to dříve, než ji s podzimem přestěhujete dovnitř.

S příchodem chladných podzimních dnů přeneste rostlinu dovnitř. Dařit se jí bude na západním okně při teplotě kolem dvaadvaceti stupňů. Nedávejte ji do blízkosti sálavého tepla nebo radiátorů a občas jí suchý pokojový vzduch zvlhčete rosením.

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Jak udělat, aby vánoční hvězda rozkvetla?

Čtyři týdny před Vánocemi nastává nejdůležitější období pěstitelského snažení. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne, to znamená, že pokvete a barevné listeny vytvoří jen tehdy, bude-li mít den „dlouhý“ jen osm až devět hodin.

NÁŠ TIP: Nevíte, co napsat přátelům a známým na Vánoce? Tady najdete tipy na vánoční přání!

Musíte jí proto počet hodin denního světla omezit tím, že ji v pozdním odpoledni zakryjete (stačí k tomu kornout z dvojitého novinového papíru nebo vhodná krabice) a necháte do rána v plné tmě. Nejlepší doba pro temnění rostliny je mezi pátou hodinou odpolední a osmou ranní.

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nemáte-li možnost se postarat ráno o odkrytí, zakryjte ji odpoledne o něco dříve, a než půjdete spát, kryt odstraňte. Rostlině vadí i případné světlo od pouličních nebo pokojových lamp; sice by bujněji vyrostla, ale vybarvení by bylo méně intenzivní nebo skoro žádné.

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Po třech týdnech se můžete těšit

Nebojte se toho, zakrývání vám moc času nezabere a výsledek vás určitě překvapí a potěší. Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů. Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.

Jestli si svátky neumíte představit bez nákupu nové vánoční hvězdy, pak ani ta loňská nemusí stát někde v koutku. Načasujte si její kvetení třeba na pozdější dobu – záleží jen na dodržení krátkého dne po dobu čtyř týdnů. Uvidíte, že se vám ji podaří vypěstovat bez obtíží vlastními silami.

Jak vybrat vánoční hvězdu v obchodě? Mrkněte na video: 

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci