Svými květy přitahuje opylovače. Foto: iStock

Svými květy přitahuje opylovače. | Foto: iStock

Jak se pěstuje gaura neboli svíčkovec: Prérijní rostlina, která kvete od půlky léta až do podzimu

Gaura je květina, která bude vaši zahradu zdobit svými květy od prvních červnových dní až do pozdního podzimu. Říká se jí také svíčkovec a právem patří v současnosti mezi nejoblíbenější trvalky.

Pokud na své zahradě dopřejete prostor svíčkovci, rozhodně nebudete litovat. Jde o bohatě kvetoucí trvalku, která působí díky svým kvítkům jemně, přitom udělá velkou parádu. Její bílé či růžové kvítky přitahují opylovače, a tak bude u vás na zahradě pořád živo.

Jak v říjnu pečovat o zahradu? Podívejte se na video:

Svíčkovce neboli gaury, jak se jim také říká, patří do čeledi onagraceae – pupalkovité. Pochází z prérií a borových lesů v Texasu. Řadí se ke krátkověkým trvalkám, které se dožívají asi tří let, rostou trsovitě, mají vzdušnou strukturu a na vyšších stoncích drobné kvítky. Výšku rostliny a barvu květů určuje odrůda, odstíny květů začínají u bílé, ale najdete i odrůdu s efektními sytě růžovými květy (kultivar „Gambit Variegata Rose“). Květy vykvétají na konci stonků, mají čtyři plátky, z jejich prostředků pak rostou tyčinky. 

Dalším zajímavým kultivarem je „Gambit Compact Pink“, který je určený k pěstování v květináčích. Má velké, světle růžové květy a vínově zbarvená poupata. O něco větší pak je kultivar „Siskiyou Pink“, který má bílé, růžově mramorované květy a dosahuje výšky 40 centimetrů. Určitě si všimněte i odrůdy „Whirling Butterflies“, která kvete bíle a dorůstá úctyhodné výšky 80 centimetrů. Ujít vaší pozornosti by rozhodně neměl ani kultivar „Freefolk Rosy“, který velmi dlouho kvete, má malé květy růžovo-bílé barvy a jeho listy po odkvětu nasazují podzimní odstíny. 

Jak svíčkovec pěstovat

Gauru neboli svíčkovec můžete pěstovat v záhoně i v nádobě, potřebuje ale stanoviště na plném slunci, hlinitopísčitou půdu, která nedrží vodu a je dobře zásobená živinami. Nevadí jí sucho, zato přílišná vlhkost a přemokřená půda může vést k uhnívání rostliny. Zalévejte proto podle počasí, když hodně prší, od zálivky upusťte. Chcete-li, aby svíčkovec dlouho a hojně kvetl, občas jej přihnojte běžným hnojivem pro kvetoucí rostliny.

Během sezóny není třeba rostlinu prořezávat, ale pokud chcete, aby měla pěkný, kompaktní tvar, udělat to můžete. Svíčkovec poté znovu obroste novými stvoly, které opět vykvetou. Pravidelný řez provádějte na jaře, kdy staré stvoly zkrátíme na 3–5 centimetrů.

Svíčkovec můžete pěstovat samostatně, nebo v kombinaci s dalšími trvalkami. Krásně vypadá v kombinaci s okrasnými travinami, levandulí, šalvějí a třapatkami a třapatkovkami. Hodí se do štěrkových záhonů, kde vynikne zasazený před keři.  

Množí se semeny, naopak dělení nesnese, odumřel by. Další možností je pomocí na jaře odebraných řízků.

V zimě má rostlina tendenci vymrzat, proto se vyplatí zakrýt ji chvojím nebo kompostem. Bílé kultivary se zelenými listy takovou péči nepotřebují, u těch s růžovým květem a panašovanými listy buďte obezřetnější.  

Doporučujeme

Články odjinud