vytisknout velikost písma Jak se obléci na práci na chatě? Spolehlivě vám poradí těchto několik tipů

Chataření je společně s pejskařstvím oblíbená česká aktivita, jež jinde ve světě nemá v takovém rozsahu obdoby. Na chatě se ovšem nevyhnete pravidelnému zvelebování a údržbě, což se neobejde bez patřičného pracovního oděvu a pomůcek.
Jak se obléci na práci na chatě? Spolehlivě vám poradí těchto několik tipů

Být na chatě a sednout si v podvečer k ohýnku s pivem v ruce a opékat vuřty – to je skvělá vize, jak trávit víkendy. Abyste si ale takové chvíle vychutnali na maximum, k tomu je třeba mít vše na chatě ve funkčním stavu a samozřejmě řádně poklizeno. A každý chatař ví, že pro takový ideální stav je třeba pravidelná údržba.

A pravidelná údržba si žádá správné pracovní oděvy. Je jasné, že pokud půjdete nasekat dříví či malovat poličky, tak si na sebe nevezmete pěkné a kvalitní oblečení, ve kterém přes týden chodíte do práce. Na druhou stranu: obléci si na sebe děravé triko, ošoupané boty a ignorovat další doplňky, například rukavice či pásek, to může vést k fatálním důsledkům.

Na lehčí práce se není třeba nějak zvlášť vybavovat

Pokud máte v plánu vykonávat lehčí práce, jako je plení, zastřihávání větviček u keřů či malování truhlíků, oblékněte se ideálně do lehčího a prodyšného oblečení, aby větralo a na kůži se vám neusazoval pot. Propocená pokožka je totiž nejen nepříjemná, ale může nést i jistá rizika: například že kvůli přílišné vlhkosti uklouznete, učiníte nekoordinovaný pohyb či vám vypadne nějaký předmět z rukou – ideálně na vaše prsty na nohou. Od prvních dvou potenciálních problémů vás ochrání právě prodyšné oblečení, posledně zmíněnou komplikaci vyřešíte kvalitními rukavicemi, ideálně látkovými s protiskluzovou vrstvou nebo rukavicemi, u nichž je spodní část kožená a vrchní ze vzdušné textilie.

Klepněte pro větší obrázek

Při práci s chemikáliemi nepodceňujte výběr pracovního oděvu

U náročnějších údržbových či stavebních aktivit, jako jsou činnosti v dílně či výkopové práce, je již třeba vybavit se důkladněji. Správná pracovní výstroj začíná u bot: ideální je kožená a vyšší obuv, ideálně s ocelovými výztužemi a ocelovou špičkou, která ochrání vaše prsty v případě, že vám třeba spadne kus kovu na chodidlo.

Ocelové výztuže na podrážce vás zase ochrání před ostrými předměty na zemi. Podrážku vždy volte hrubou: funguje jako prevence před uklouznutím a zároveň je praktická v situacích, kdy se potřebujete při práci zapřít.

Kalhoty, trika, vesty a zástěry zase vybírejte z pevných textilních materiálů nebo kůže, které jsou odolné a ochrání tak vaši pokožku před odlétávajícími pilinami, barvivy či jinými chemikáliemi.

Ochranné pomůcky nejsou jen pracovní oblečení

Nezapomínejte ovšem ani na ochranu sluchu a zraku – což je typ resistence, který se v našich končinách obecně dost opomíjí: při práci s pilou, cirkulárkou či třeba soustruhem si vezměte bezpečností sluchátka či špunty do uší a ochranné brýle. Tyto pomůcky pořídíte například v e-shopu ARDON a nestojí ani mnoho peněz, zatímco jejich kladný vliv na vaše zdraví je značný.

V případě, že pracujete s ředidly, barvivy či jinými chemikáliemi, nezapomínejte zase na ochranu nosu: vždy si navlékněte kuklu, respirátor či pracovní masku. Při práci s toxickými materiály ovšem nejde jen o ochranu nosu – respektive obličeje – ale musíte váš ouftit změnit celkově: své vrchní i spodní oblečení ještě pojistěte pláštěm, ruce si kryjte rukavicemi z PVC či latexu a koženou obuv vyměňte za holínky.

Klepněte pro větší obrázek

Když jdete na dřevo

Práce s dřevem většinou zahrnuje dva typy úkonů: kácení či údržba dřevin na zahradě nebo rozřezávání a rozsekávání klád na špalky. Pokud jde standardní údržbu porostů, tak není třeba se nějak zvlášť vybavovat – bohatě vám postačí pomůcky zmíněné pod odrážkou o lehkých pracích.

Jestliže ovšem budete od stromu odsekávat či odřezávat větší a silnější větve či dokonce kácet nebo budete klasicky řezat či sekat dříví, tak v takových případech je již třeba vybavit se důkladněji. Základem jsou opět pevné pracovní boty. Oděvy volte pouze ze speciálních materiálů, které se nedají snadno přeříznout, a zvláštní pozornost věnujte bundě, která by měla být prodyšná a zároveň udržet vaše záda v teple.

Nezapomeňte na kvalitní rukavice (třeba celokožené) a pokud pracujete s pilou, použijte ochranné brýle a případně i špunty do uší či sluchátka. Při kácení se raději ještě pojistěte přilbou.

Pravidelná údržba se vyplatí

Mít na chatě vše v pořádku, uklizeno a ještě třeba disponovat příjemnou zásobou nasekaného dříví není vždy jednoduché a někdy to vyžaduje větší úsilí. Ať už ale budete vykonávat jakoukoliv pracovní činnost, nezapomeňte se vždy pečlivě chránit, protože zdraví máte jen jedno.      

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

21.  8.  2019 |
Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co zasít v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

11.  8.  2019 |
Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Jak zpracovat a uchovat cukety na zimu

Také máte cuket, že nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste snad už všechny způsoby úpravy a oblíbená zelenina vám už, jak se lidově říká, leze krkem? Uchovejte si je na zimu, kdy se vám po jejich chuti bude stýskat. Způsobů je hned několik.

24.  7.  2019 |