vytisknout velikost písma Jak se obléci na práci na chatě? Spolehlivě vám poradí těchto několik tipů

Chataření je společně s pejskařstvím oblíbená česká aktivita, jež jinde ve světě nemá v takovém rozsahu obdoby. Na chatě se ovšem nevyhnete pravidelnému zvelebování a údržbě, což se neobejde bez patřičného pracovního oděvu a pomůcek.
Jak se obléci na práci na chatě? Spolehlivě vám poradí těchto několik tipů

Být na chatě a sednout si v podvečer k ohýnku s pivem v ruce a opékat vuřty – to je skvělá vize, jak trávit víkendy. Abyste si ale takové chvíle vychutnali na maximum, k tomu je třeba mít vše na chatě ve funkčním stavu a samozřejmě řádně poklizeno. A každý chatař ví, že pro takový ideální stav je třeba pravidelná údržba.

A pravidelná údržba si žádá správné pracovní oděvy. Je jasné, že pokud půjdete nasekat dříví či malovat poličky, tak si na sebe nevezmete pěkné a kvalitní oblečení, ve kterém přes týden chodíte do práce. Na druhou stranu: obléci si na sebe děravé triko, ošoupané boty a ignorovat další doplňky, například rukavice či pásek, to může vést k fatálním důsledkům.

Na lehčí práce se není třeba nějak zvlášť vybavovat

Pokud máte v plánu vykonávat lehčí práce, jako je plení, zastřihávání větviček u keřů či malování truhlíků, oblékněte se ideálně do lehčího a prodyšného oblečení, aby větralo a na kůži se vám neusazoval pot. Propocená pokožka je totiž nejen nepříjemná, ale může nést i jistá rizika: například že kvůli přílišné vlhkosti uklouznete, učiníte nekoordinovaný pohyb či vám vypadne nějaký předmět z rukou – ideálně na vaše prsty na nohou. Od prvních dvou potenciálních problémů vás ochrání právě prodyšné oblečení, posledně zmíněnou komplikaci vyřešíte kvalitními rukavicemi, ideálně látkovými s protiskluzovou vrstvou nebo rukavicemi, u nichž je spodní část kožená a vrchní ze vzdušné textilie.

Klepněte pro větší obrázek

Při práci s chemikáliemi nepodceňujte výběr pracovního oděvu

U náročnějších údržbových či stavebních aktivit, jako jsou činnosti v dílně či výkopové práce, je již třeba vybavit se důkladněji. Správná pracovní výstroj začíná u bot: ideální je kožená a vyšší obuv, ideálně s ocelovými výztužemi a ocelovou špičkou, která ochrání vaše prsty v případě, že vám třeba spadne kus kovu na chodidlo.

Ocelové výztuže na podrážce vás zase ochrání před ostrými předměty na zemi. Podrážku vždy volte hrubou: funguje jako prevence před uklouznutím a zároveň je praktická v situacích, kdy se potřebujete při práci zapřít.

Kalhoty, trika, vesty a zástěry zase vybírejte z pevných textilních materiálů nebo kůže, které jsou odolné a ochrání tak vaši pokožku před odlétávajícími pilinami, barvivy či jinými chemikáliemi.

Ochranné pomůcky nejsou jen pracovní oblečení

Nezapomínejte ovšem ani na ochranu sluchu a zraku – což je typ resistence, který se v našich končinách obecně dost opomíjí: při práci s pilou, cirkulárkou či třeba soustruhem si vezměte bezpečností sluchátka či špunty do uší a ochranné brýle. Tyto pomůcky pořídíte například v e-shopu ARDON a nestojí ani mnoho peněz, zatímco jejich kladný vliv na vaše zdraví je značný.

V případě, že pracujete s ředidly, barvivy či jinými chemikáliemi, nezapomínejte zase na ochranu nosu: vždy si navlékněte kuklu, respirátor či pracovní masku. Při práci s toxickými materiály ovšem nejde jen o ochranu nosu – respektive obličeje – ale musíte váš ouftit změnit celkově: své vrchní i spodní oblečení ještě pojistěte pláštěm, ruce si kryjte rukavicemi z PVC či latexu a koženou obuv vyměňte za holínky.

Klepněte pro větší obrázek

Když jdete na dřevo

Práce s dřevem většinou zahrnuje dva typy úkonů: kácení či údržba dřevin na zahradě nebo rozřezávání a rozsekávání klád na špalky. Pokud jde standardní údržbu porostů, tak není třeba se nějak zvlášť vybavovat – bohatě vám postačí pomůcky zmíněné pod odrážkou o lehkých pracích.

Jestliže ovšem budete od stromu odsekávat či odřezávat větší a silnější větve či dokonce kácet nebo budete klasicky řezat či sekat dříví, tak v takových případech je již třeba vybavit se důkladněji. Základem jsou opět pevné pracovní boty. Oděvy volte pouze ze speciálních materiálů, které se nedají snadno přeříznout, a zvláštní pozornost věnujte bundě, která by měla být prodyšná a zároveň udržet vaše záda v teple.

Nezapomeňte na kvalitní rukavice (třeba celokožené) a pokud pracujete s pilou, použijte ochranné brýle a případně i špunty do uší či sluchátka. Při kácení se raději ještě pojistěte přilbou.

Pravidelná údržba se vyplatí

Mít na chatě vše v pořádku, uklizeno a ještě třeba disponovat příjemnou zásobou nasekaného dříví není vždy jednoduché a někdy to vyžaduje větší úsilí. Ať už ale budete vykonávat jakoukoliv pracovní činnost, nezapomeňte se vždy pečlivě chránit, protože zdraví máte jen jedno.      

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbír…

Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.

19.  3.  2019 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

10.  4.  2019 | | 3 N/A
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikon…

Chcete přivolat jaro a vnést domů velikonoční atmosféru? Pak se pusťte do výroby těchto roztomilých zajíčků z bambulek. A zapojte do toho i děti. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

17.  4.  2019 |