vytisknout velikost písma Jak se neseknout při výběru rotační sekačky

Nabídka těchto pomocníků je velmi rozmanitá. Občas se ale najde i takový případ, že si zahrádkář nevybere správný stroj a pak je buď nespokojen s výkony sekačky, nebo ji má vlivem nešetrného používání stále v servisu.

V tomto článku bych všem zahrádkářům rád poradil, jak správně vybrat, abyste byli se strojem co nejvíce spokojeni a sloužil vám bezproblémově po celou řadu let.

Rada první: Nakupujte u odborníků

Pokud jste se rozhodli koupit si rotační sekačku, důkladně zvažte, kde tak učiníte. Ze zcela praktických důvodů vám radím pořizovat si zahradní techniku ve specializovaných obchodech, v nichž pracují vyškolení odborníci, kteří vám rádi a velmi ochotně poradí při výběru správného stroje. Hypermarketům je lepší se vyhnout.

Nesmíte zapomenout, že se jedná o sekačky s motorem benzinovým (výjimkou je elektrická TDL 430 TR od Mountfieldu), tudíž by prodejce měl mít povinnost seznámit důkladně kupujícího jak s obsluhou sekačky i motoru, tak s bezpečností práce při manipulaci s palivem a mazacími prostředky. Nesprávnou manipulací můžete totiž své peněžence značně uškodit.

Rada druhá: Pečlivě vyplněné dokumenty o koupi

Při koupi dbejte na to, abyste měli od prodávajícího řádně vyplněné doklady o koupi a záruce na pořízený výrobek. Jedině s řádně vyplněnými doklady lze bez sebemenších problémů uspět při reklamaci.

Dbejte na to, že na záruční opravy se nevztahuje například poškození vzniklé nárazem nože na nepoddajný předmět, jako je pařez či kámen (většinou dojde k vážnému poškození motoru – k ohnutí klikové hřídele), či na zničení stroje použitím nesprávným benzinem či oleji.

Rada třetí: Výběr sekačky začíná volbou správného typu jejího šasi (těla)

Pokud vybíráte sekačku na plochu větší než tisíc metrů čtverečních, musíte mít na paměti, že skelet sekačky bude zatěžován intenzivně a často. Při koupi narazíme na tři druhy šasi:

 • plastové – z ABS (akrylát nitril – butadien styren, termoplastický materiál);
 • plechové – z ocelového plechu;
 • slitiny hliníku – velmi kvalitní a lehké.

Šasi proto volte buď z ocelového plechu, nebo z hliníkových slitin. Tyto skelety jsou opatřeny nástřikem vysoce kvalitními práškovými barvami a jejich výhodou je velká tuhost a dlouhá životnost.

Platové šasi nevydrží takovou zátěž jako plechové či hliníkové, při velkém zatížení se kroutí, čímž je porušena stabilita stroje, navíc dochází k vymačkání různých pouzder, což znamená, že za pár let bude na sekačce řada nežádoucích a nepříjemných vůlí.

Při výběru sekačky zároveň dbejte na to, aby měla kolečka uložená na kuličkových ložiscích – kluzná ložiska jsou zdrojem častých vůlí v kolech. Kola na kuličkových ložiscích podstatně zlehčují manipulaci se strojem. Kolečka na kluzných ložiscích se vyplatí mít jen na sekačce bez pojezdu, která je lehčí.

Klepněte pro větší obrázek
Stroj AL-KO 5300 HR EuroLine je vybaven moderním motorem Honda GCV 160 OHC. Tělo sekačky je zhotoveno z plechu s práškovým nástřikem, záběr sečení je 51 centimetrů. Tato sekačka je profesionálním pomocníkem pro každodenní použití; foto: AL-KO

Rada čtvrtá: ... a pokračuje volbou správného benzinového motoru

Motor je srdcem pohonné síly, pohání jak sekací nůž, tak i pojezd. Typů motorových jednotek pro tyto zahradní sekačky je nespočet, mojí radou je vybírat od renomovaných výrobců: dvoutaktní motory vyrábí český Motor Jikov.

Z letitých zkušeností je zřejmé, že se jedná o výborné a silné pohonné jednotky s minimálními nároky na údržbu. Výhodou je olejový čistič vzduchu, menším minusem slabší ekologičnost. Ať se jedná o dvoutakt či čtyřtakt, vždy jde o motory ležaté.

Čtyřtaktní motory vyrábí hned tři firmy: japonská Honda, američtí zástupci Briggs and Stratton a Tecumseh. Výhodou těchto motorů je klidný chod a vysoká ekologičnost, malá spotřeba paliva a u jednodušších modifikací jednoduchá údržba.

Nevýhodou některých motorů s jednoduchou konstrukcí je nemožnost práce ve svazích (mazání je rozstřikem, prací ve svazích by došlo k přelití oleje v motoru a následnému poškození) a celkově pak dražší náhradní díly.

Tito výrobci nabízejí tři typy konstrukce:

 • s rozvodem SV – postranními ventily v bloku motoru, nevýhodou je nižší komprese a malá účinnost;
 • s rozvodem OHV – vačkový hřídel je v bloku motoru, ale ventily jsou umístěny v hlavě válce motoru, hlavní výhodou je nižší spotřeba v porovnání s motory typu SV;
 • s rozvodem OHC – vačkový hřídel i ventily jsou v hlavě válce, takové motory mají velmi vysokou mechanickou účinnost a velmi vysoký kroutící moment, celkově zde figuruje hlavně HONDA se svými úspěšnými ležatými motory pro zahradní techniku.

Jak poznáte, o který rozvod v motoru se jedná? Motory s rozvodem SV mají na hlavě válce chladicí žebra. Motory s rozvody OHV či OHC mají místo chladicích žeber mohutný kryt hlavy válce, kde je vyraženo, o jaký typ rozvodového ústrojí se jedná.

Když porovnáte dvou- a čtyřtaktní motory, je zde jedna připomínka – dvoutakty JIKOV se vyznačují velmi vysokými otáčkami(až 4 800 otáček za minutu), tudíž je možno sekat i trávu vlhkou či velmi vzrostlou. Oproti čtyřtaktům(jen okolo 3 600 otáček za minutu) je to velká výhoda.

Klepněte pro větší obrázek
Naprosto profesionální sekačka do nejtvrdších podmínek: AL-KO 5200 BRC s motorem Briggs and Stratton Quantum XLS 60 o výkonu šesti koní, vybavená třírychlostním pojezdem a nožovou spojkou BBC. Záběr sekačky je 52 centimetrů, skelet je zhotoven z hliníkových slitin; foto: AL-KO

Rada pátá: Pojezd sekačky

Pojezd sekačky je velkým ulehčením práce pro ty, kteří mají velkou zahradu a sekačku nechtějí tlačit ručně. Sekačku s pojezdem bych nejraději doporučil všem, investice oproti sekačce bez pojezdu není natolik rozdílná, navíc se jedná o opravdu komfortní a nezanedbatelný prvek.

Pojezd je u těchto sekaček řešen následovně: na unašeči klikové hřídele, který spojuje motor s pracovním nožem, je nasazen řemen. Ten dále pohání malou šnekovou převodovku v zádi stroje. Samozřejmě že na našem trhu se najdou takové deriváty, jež mají pohon předních kol (některé typy sekaček od amerického MTD). Takovým sekačkám je lepší se raději vyhnout, protože když sekáte větší trávu či máte plný sběrací koš, dojde k tomu, že předek sekačky se nadzvedne a pohon kol v této chvíli ztrácí svojí smysluplnou účinnost.

Existuje řada výrobců, kteří nabízejí stroje přímo s třírychlostním pojezdem. Záleží jen na vás, zda-li se rozhodnete si takto komfortní stroj pořídit. Cena takových sekaček se pohybuje okolo jednadvaceti tisíců korun. Při nákupu stroje se přesvědčte, je-li řemen pojezdu a převodovka řádně zakrytována, při sečení vyšší trávy může docházet k namotávání trávy na pohyblivé části, a tím k velké obtížnosti údržby. Samotnou kapitolou by mohly být sekačky vybavené elektrickým startérem – takový stroj se vyplatí těm, kdo sekačku využijí denně.

Kdo dobře koupí, neprohloupí aneb Šestero dobrého výběru

 • Nakupujte jen u odborně vyškolených prodejců ve specializovaných obchodech.
 • Dbejte na to, abyste měli řádně vyplněné dokumenty o koupi stroje.
 • Šasi sekačky musí být z plechu či hliníku, plastovým se vyhněte.
 • Při výběru upřednostněte sekačku s motorem od renomovaných výrobců (Honda, Briggs, Tecumseh nebo český Jikov).
 • Při koupi sekačky, která má obsloužit plochu větší než tisíc metrů čtverečních, volte motory s rozvody OHV nebo OHC či dvoutakty Jikov. Takové jednotky mají vyšší životnost.
 • Dbejte na to, aby pojezdové ústrojí bylo řádně zakrytováno. Je jedno, kolik rychlostí pojezd má, vícerychlostní se vyplatí pro náročnější zákazníky.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla