Jak se dá tvarovat rozmarýn a který si vybrat? | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak se dá tvarovat rozmarýn a který si vybrat?

Do pěstování rozmarýnu se můžete pustit nejen kvůli kulinářským či léčivým účelům. Jde o rostlinu, která kolem sebe šíří krásnou vůni, a tak se i proto vyplatí mít ji na své zahradě. Jakou odrůdu vybrat a jak rozmarýn tvarovat? Inspirujte se v naší galerii z Pinterestu.

Rozmarýn je stálezelený keř, jehož větvičky se používají jako koření. V kuchyni najde uplatnění čerstvý, ale samozřejmě i sušený. Jeho chuť je velmi aromatická, s nádechem eukalyptu, ostrá a jemně nahořklá. Pokud se rozhodnete jej pěstovat, seženete ho v zahradnictví a hobbymarketech v malých květináčcích.

Pokračování 2 / 18

Rozmarýn lékařský pochází ze Středomoří, takže má rád hodně slunce a nevadí mu málo výživná, kamenitá půda. Potřebuje ale stanoviště chráněné před větrem. Obvykle se rostlina zimuje doma na světlém místě, kde nemrzne. Zimovat musíte většinu běžných odrůd, které koupíte v supermarketu a pěstujete je třeba na balkoně v truhlíku či květináči.

Pokračování 3 / 18

Naopak chcete-li pěstovat rozmarýn celoročně venku, sáhněte po mrazuvzdorných odrůdách. Například odrůda Arp je drobná, pomalu roste, kvete bleděmodrými květy a vydrží teploty až do −20 °C. Odrůda Rex má sytě modré květy a vytváří vzpřímené výhony do výšky až 1,5 metru. 

Pokračování 4 / 18

Venku ale nechte růst jen starší rostliny, ty malé stejně na zimu přeneste dovnitř. Před zimou jim věnujte náležitou péči – posypejte je listím, zakryjte větvemi jehličnanů nebo bílou netkanou textilií. Kořeny před mrazem ochráníte listím či mulčem. Pokud je zima bez sněhu, nezapomínejte rozmarýn občas zalít.

Pokračování 5 / 18

Dobře vzrostlý rozmarýn můžete na záhonech tvarovat. Právě z dlouhých výhonů odrůdy Rex může vzniknout živý plot, který bude ohraničovat cestičky.

Pokračování 6 / 18

K jeho stále zeleným lístkům se pak budou hodit různé letničky, které vytvoří působivou kombinaci.

Pokračování 7 / 18

Je pak už jen na vás, zda živý plot z rozmarýnu budete tvarovat do rovných ploch, nebo jej zakulatíte.

Pokračování 8 / 18

Rozmarýn odrůdy Corsican Blue vytváří keř, který může v přírodě dorůst až do výšky 150 či 180 centimetrů – vyberte mu proto vhodné stanoviště, aby se mohl plně rozrůst. Zastříháváním pak na zahradě vytvoříte krásný, voňavý solitér, který pokvete drobnými modrými kvítky. 

Pokračování 9 / 18

Ačkoliv je rozmarýn původně keřík, pořídíte dnes různé druhy – například odrůda Prostratus je převislá, její šlahouny můžete spouštět z výšky k zemi.

Pokračování 10 / 18

Můžete jej například zasadit nahoře na zídce, a nechat ji tak krásně zazelenit.

Pokračování 11 / 18

Převislé druhy rozmarýnů se hodí i do květináčů, zejména pak do těch závěsných.

Pokračování 12 / 18

Rozmarýn s bílým květem odrůdy Albiflorus vytváří nádherné kvetoucí koberce, které vytvoří zajímavý kontrast třeba fialové levanduli.

Pokračování 13 / 18

Umělecké tvarování keřů a stromků se nehodí na každou zahradu. Pokud ale zrovna u vás má své místo, vězte, že i rozmarýn nabízí možnost tvarování. Chce to ale odrůdu, která roste rychle a vytváří dřevnaté stonky, abyste se svého stromku brzy dočkali.

Pokračování 14 / 18

Pokud ale ve tvarování nebudete tak přísní, můžete vytvářet i malé stromečky do přírodních zahrad.

Pokračování 15 / 18

Do tohoto pěkného stromku můžete šikovným střihem vypěstovat klasický rozmarýn, jen je třeba pár let vydržet.

Pokračování 16 / 18

Při pěstování bonsají je potřeba obvykle velké trpělivosti. Stromek z rozmarýnu ale vytvarujete celkem rychle.

Pokračování 17 / 18

Šlahouny rozmarýnu se dají kroutit na kovovou podpěru, třeba ve tvaru srdce. Vytvoříte tak efektní dárek.

Pokračování 18 / 18

Takovéto malé rostlinky rozhodně doporučujeme pěstovat spíš v domácích podmínkách v květináčku než volně v záhonu.

Doporučujeme

Články odjinud