vytisknout velikost písma Jak rychle a snadno vyčistit digestoř

Jen málo míst v kuchyni se tak často a tak hodně zanáší nečistotami a přitom se tak špatně čistí jako digestoř. Hodně kuchařů proto přístroj čistí jen zvenku a na filtry zapomíná. Přístroj ale pak nefunguje, jak má.

Úkolem digestoře je odsávat páry a pachy, které v kuchyni vznikají zejména při vaření. Jen málo digestoří je napojených na skutečný komín, většina z nich páry nasává, čistí a vrací zpět do místnosti. Jenomže pokud je přístroj zanesený, nemůže plnit svou funkci. Páry a pachy sice nasaje, opět je ale vrátí zpět. Kromě par digestoř odsává i oxidy dusíku vznikající při vaření na plynovém sporáku a horko, které při vaření vzniká.

Spotřebiče do kuchyně pro milovníky retro stylu. Červená jasně vede. Vyberte si

Spotřebiče do kuchyně pro milovníky retro stylu. Červená jasně vede. Vyberte si

Začněte pláštěm digestoře

Kromě obyčejného prachu se na digestoři usazuje i mastnota, která způsobuje, že její povrch jde špatně umýt. Přesto je na její čištění třeba jít jemně. Zapomeňte na agresivní chemické prostředky, vyzkoušejte babské rady. Kombinace jedlé sody, citronu a octa dokáže zázraky. Dobře funguje i obyčejný líh, který ale někdo nedoporučuje na nerezové spotřebiče, protože časem může způsobit jejich ztmavnutí. 

Plášť digestoře stačí čistit jednou měsíčně jemným hadříkem. Několikrát ročně ošetřete přístroj olejovou impregnací. Když kápnete kapku na hadřík a pečlivě ji po digestoři rozetřete, bude se lesknout a nečistoty se na ní nebudou tak rychle usazovat.

Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, aby byla zase jako nová

Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, aby byla zase jako nová

A teď to horší – filtry

Když se na svou digestoř pozorně podíváte, tak v části otočené k varné desce uvidíte filtry, které je třeba z přístroje vyndat. Tukovými filtry jsou vybaveny všechny digestoře – odtahové i recirkulační, většinou jsou kovové a brání tomu, aby se nečistoty z vaření dostaly do motoru. Jsou omyvatelné a je třeba je pravidelně čistit.

Pokud jste to už dlouho nedělali (nebo nikdy), připravte lázeň z jedlé sody. Pytlík rozpusťte v teplé vodě a filtr ponořte dovnitř. Lázeň pomůže rozpustit mastnotu a další čištění bude jednodušší. Další možností je lázeň ze 4 lžic soli a 3 lžiček kyseliny citronové.

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Kovový, látkový a uhlíkový filtr

Poté je můžete umýt saponátem nebo je rovnou šoupnout do myčky a pustit nejteplejší program. Kovový filtr je třeba mýt zhruba jednou za měsíc. Když se o ně budete dobře starat, vydrží po celou dobu životnosti digestoře.

Pokud má digestoř textilní filtr, je třeba jej vyčistit zhruba po 100 hodinách provozu. Lze je jemně vyprat v ruce, ale praní naruší strukturu látky, která se začne trhat, a filtr tak bude třeba vyměnit za nový.

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Uhlíkový filtr je u recirkulačních digestoří zodpovědný za odstranění zápachu z vaření. Nejdříve jej vyjměte z plastového rámu a poté umyjte v teplé vodě. Nebo jej taky strčte do myčky a použijte program s teplou vodou. Do myčky ale nedávejte nádobí. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100 °C po dobu 10 minut, aby došlo k opětovné aktivaci.

Uhlíkový filtr by se měl mýt zhruba jednou za čtvrt roku a zhruba jednou za rok byste měli koupit nový. Také filtr s aktivním uhlím lze vyčistit v myčce.

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby