Vztah mezi rostlinami a živočichy, kteří je opylují, je oboustranně výhodný. V čem spočívá?
Zatímco rostliny poskytují živočichům pyl nebo nektar, živočichové šíří rostlinný pyl na jiné jedince téhož druhu a zajišťují tak oplodnění rostlin.
Opylovač se snaží získat nektar či pyl při co nejnižším vynaloženém úsilí, rostlina se snaží zajistit správné opylení květů
Pyl je energeticky bohatý, obsahuje především lipidy a cukry. Nektar je sladká šťáva s vysokým obsahem vody a v ní rozpuštěných cukrů. Jak k nim ale opylovače nalákat?
V článku Opylovači: od včely až po kolibříka jsme si ujasnili, v čem spočívá proces opylení, a seznámili jste se s rozmanitými druhy opylovačů. Nyní se dozvíte, jak se různé druhy rostlin v rámci vývoje přizpůsobily touhám svých opylovačů.
Barva, velikost, vůně i puch: kdo co preferuje?
Tak například: brouci mají rádi velké, mohutné a otevřené květy s velkým množstvím pylu, včely upřednostňují květy s nasládlou vůní a s přistávacími plochami, nejčastěji zvonovitého nebo trubkovitého tvaru.
Včela sbírá pyl ze slunečnice
Noční motýli se soustřeďují na vonné, barevně nevýrazné nebo jasně bílé květy, které často vybíhají v ostruhu. Mouchy lákají temně červené květy, jež jsou cítit po hnijícím mase, aby do něj mohly naklást vajíčka. Ano, v tomto případě byly mouchy rostlinami podvedeny.
Dracunculus vulgaris: tuto áronovitou rostlinu mají rády mouchy
Květy opylované ptáky bývají velké, s velkým množstvím nektaru, a hlavně velmi barevné, většinou červené až oranžovočervené. Netopýři naopak vyhledávají květy vzhledově nenápadné, ale vonící zralým ovocem. Plazům vyhovují robustní, ale nepříliš barevné květy s výraznou vůní.
Jen některé druhy netopýrů sají nektar a živí se pylem
Není nad teplo!
V chladných oblastech představuje pro opylovače lákadlo i tepelně izolované prostředí uvnitř květu. Tím jsou známá například květenství rostliny Saussurea, Crocus, ale zejména áronovitá rostlina Dracunculus vulgaris, jež umí ohřát vnitřek květu až o dvaadvacet stupňů Celsia!
Zdroj: Wikipedie, foto: Profimedia