U jabloní se za základní považuje zimní řez, který můžete dle počasí načasovat na období od ledna do dubna, ovšem za vůbec nejvhodnější jsou pro něj považovány měsíce únor (konec) a březen (začátek), kdy skončí velké mrazy.
Letní řez: kdy, proč a jak?
Zimní řez je vhodné kombinovat s řezem letním, který má hned několik výhod. Rány se lépe zacelují, celkově strom po zásahu snadněji regeneruje, přitom na něj ale nereaguje tvorbou nových, nechtěných větví a netrpí klejotokem. Příznivě ovlivňuje i úrodu v následujícím roce.
Díky letnímu řezu prosvětlíte korunu, pokud je příliš hustá, což příznivě ovlivní zrání i vybarvení úrody. Uvádí se rovněž, že omezuje hořkou pihovitost u odrůd, které jsou citlivé na nedostatek vápníku. Pokud jde o načasování, nepouštějte se do něj teď. Nejvhodnější doba nastává v srpnu a spočívá v následujících úpravách:
- U starších jabloní se jedná především o odstranění vlků, mladých výhonků, rostoucích z hlavního kmene nebo ze silnějších bočních větví. Doporučuje se vylomit je trhnutím namísto stříhání, po kterém většinou zůstává čípek, z něhož dál rostou další vlky. Tyto mladé výhonky se tvoří především po zmlazovacím řezu.
- U mladých jabloní odstraňte konkurenční výhony.
- Upravte tvar koruny, je-li po jarním řezu nepravidelná.
- Zkraťte příliš dlouhé letorosty na konci hlavních větví na úroveň ostatních.
Zimní řez jabloní
- Cílem zimního řezu je tvorba krátkých plodných větévek. Jak ji podpořit? Zkraťte postranní větve. Podstatné ale je neodstraňovat velké množství větví najednou, ale vždy jen jejich část, jinak byste totiž naopak přispěli k vytváření vlků.
- Odstraňte výhony, které se vzájemně kříží.
- Odstraňte výhony směřujících kolmo do koruny.
- Odstraňte výhony, jež jsou slabé, uschlé nebo nějak napadené.
Řez sloupovitých jabloní
Pro vlastníky malých zahrad, balkonů či teras představují ideální řešení jabloně nízkého vzrůstu označované souhrnným názvem Ballerina. Vysadit se dají nejen do volné půdy – například ve formě živé stěny, ale také do nádob. Charakteristický je pro ně slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše. Na stromcích se postupně vyvine několik postranních, vertikálně směřujících větví, jež vytváří asi osmdesát centimetrů širokou korunu. U sloupovitých jabloní provádíme klasický zimní řez a stejně tak i řez letní.
Zaměřte se na jednoleté boční výhony, které svým vzhledem připomínají hokejku. Poznáte je snadno: Výhon roste z vodorovného obrostu asi deset centimetrů také rovně, ale poté se vzpřimuje a směřuje dál nahoru po celý vegetační růst.
- V zimě zakraťte tyto vzpřímené části výhonů o polovinu v případě bujněji rostoucích odrůd a jen o třetinu v případě méně vzrůstných odrůd. Řežte na vnější pupen, tedy ten, co směřuje ven z koruny. U bujněji rostoucích odrůd zastřihněte letorost asi o třetinu už během léta. Terminál nechte růst volně, nestříhejte jej.
- Letním řezem až na větevní kroužek (to znamená zcela) odstraňte veškerý obrost, který roste dovnitř koruny a zahušťuje ji. Vytvoří-li se na jabloni hlavnímu výhonu neboli terminálu výhon konkurenční, zakraťte ho koncem srpna za třetím očkem.