vytisknout velikost písma Kdy provádět letní řez jabloní a jak při něm postupovat?

Letní řez jabloní navazuje na řez zimní, koriguje jeho výsledky a příznivě ovlivní úrodu letošní i v příštím roce. Poradíme vám, kdy se provádí, na co se při něm zaměřit, a také to, jaký řez potřebují sloupovité jabloně.

U jabloní se za základní považuje zimní řez, který můžete dle počasí načasovat na období od ledna do dubna, ovšem za vůbec nejvhodnější jsou pro něj považovány měsíce únor (konec) a březen (začátek), kdy skončí velké mrazy.

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Letní řez: kdy, proč a jak?

Zimní řez je vhodné kombinovat s řezem letním, který má hned několik výhod. Rány se lépe zacelují, celkově strom po zásahu snadněji regeneruje, přitom na něj ale nereaguje tvorbou nových, nechtěných větví a netrpí klejotokem. Příznivě ovlivňuje i úrodu v následujícím roce.

Díky letnímu řezu prosvětlíte korunu, pokud je příliš hustá, což příznivě ovlivní zrání i vybarvení úrody. Uvádí se rovněž, že omezuje hořkou pihovitost u odrůd, které jsou citlivé na nedostatek vápníku. Pokud jde o načasování, nepouštějte se do něj teď. Nejvhodnější doba nastává v srpnu a spočívá v následujících úpravách:

  • U starších jabloní se jedná především o odstranění vlků, mladých výhonků, rostoucích z hlavního kmene nebo ze silnějších bočních větví. Doporučuje se vylomit je trhnutím namísto stříhání, po kterém většinou zůstává čípek, z něhož dál rostou další vlky. Tyto mladé výhonky se tvoří především po zmlazovacím řezu.
  • U mladých jabloní odstraňte konkurenční výhony.
  • Upravte tvar koruny, je-li po jarním řezu nepravidelná.
  • Zkraťte příliš dlouhé letorosty na konci hlavních větví na úroveň ostatních.

Zimní řez jabloní

  • Cílem zimního řezu je tvorba krátkých plodných větévek. Jak ji podpořit? Zkraťte postranní větve. Podstatné ale je neodstraňovat velké množství větví najednou, ale vždy jen jejich část, jinak byste totiž naopak přispěli k vytváření vlků.
  • Odstraňte výhony, které se vzájemně kříží.
  • Odstraňte výhony směřujících kolmo do koruny.
  • Odstraňte výhony, jež jsou slabé, uschlé nebo nějak napadené.
Postupujete správně při zimním řezu ovocných stromů?

Postupujete správně při zimním řezu ovocných stromů?

Řez sloupovitých jabloní

Pro vlastníky malých zahrad, balkonů či teras představují ideální řešení jabloně nízkého vzrůstu označované souhrnným názvem Ballerina. Vysadit se dají nejen do volné půdy – například ve formě živé stěny, ale také do nádob. Charakteristický je pro ně slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše. Na stromcích se postupně vyvine několik postranních, vertikálně směřujících větví, jež vytváří asi osmdesát centimetrů širokou korunu. U sloupovitých jabloní provádíme klasický zimní řez a stejně tak i řez letní.

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Zaměřte se na jednoleté boční výhony, které svým vzhledem připomínají hokejku. Poznáte je snadno: Výhon roste z vodorovného obrostu asi deset centimetrů také rovně, ale poté se vzpřimuje a směřuje dál nahoru po celý vegetační růst.

  • V zimě zakraťte tyto vzpřímené části výhonů o polovinu v případě bujněji rostoucích odrůd a jen o třetinu v případě méně vzrůstných odrůd. Řežte na vnější pupen, tedy ten, co směřuje ven z koruny. U bujněji rostoucích odrůd zastřihněte letorost asi o třetinu už během léta. Terminál nechte růst volně, nestříhejte jej.
  • Letním řezem až na větevní kroužek (to znamená zcela) odstraňte veškerý obrost, který roste dovnitř koruny a zahušťuje ji. Vytvoří-li se na jabloni hlavnímu výhonu neboli terminálu výhon konkurenční, zakraťte ho koncem srpna za třetím očkem.
Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychytávek, které vám nesmí chybět

Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychy…

Odvětrací mřížka do okna v autě, batoh pro psa či reflexní vesta – pes při cestování potřebuje svoji výbavu úplně stejně jako lidé. Miska s krmivem, pití a psí náhubek jsou základním minimem. My jsme ale pro vás našli vychytávky, které dovolenou zpříjemní nejen vašemu mazlíčkovi, ale také vám.

16.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty