vytisknout velikost písma Kdy provádět letní řez jabloní a jak při něm postupovat?

Letní řez jabloní navazuje na řez zimní, koriguje jeho výsledky a příznivě ovlivní úrodu letošní i v příštím roce. Poradíme vám, kdy se provádí, na co se při něm zaměřit, a také to, jaký řez potřebují sloupovité jabloně.

U jabloní se za základní považuje zimní řez, který můžete dle počasí načasovat na období od ledna do dubna, ovšem za vůbec nejvhodnější jsou pro něj považovány měsíce únor (konec) a březen (začátek), kdy skončí velké mrazy.

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Letní řez: kdy, proč a jak?

Zimní řez je vhodné kombinovat s řezem letním, který má hned několik výhod. Rány se lépe zacelují, celkově strom po zásahu snadněji regeneruje, přitom na něj ale nereaguje tvorbou nových, nechtěných větví a netrpí klejotokem. Příznivě ovlivňuje i úrodu v následujícím roce.

Díky letnímu řezu prosvětlíte korunu, pokud je příliš hustá, což příznivě ovlivní zrání i vybarvení úrody. Uvádí se rovněž, že omezuje hořkou pihovitost u odrůd, které jsou citlivé na nedostatek vápníku. Pokud jde o načasování, nepouštějte se do něj teď. Nejvhodnější doba nastává v srpnu a spočívá v následujících úpravách:

  • U starších jabloní se jedná především o odstranění vlků, mladých výhonků, rostoucích z hlavního kmene nebo ze silnějších bočních větví. Doporučuje se vylomit je trhnutím namísto stříhání, po kterém většinou zůstává čípek, z něhož dál rostou další vlky. Tyto mladé výhonky se tvoří především po zmlazovacím řezu.
  • U mladých jabloní odstraňte konkurenční výhony.
  • Upravte tvar koruny, je-li po jarním řezu nepravidelná.
  • Zkraťte příliš dlouhé letorosty na konci hlavních větví na úroveň ostatních.

Zimní řez jabloní

  • Cílem zimního řezu je tvorba krátkých plodných větévek. Jak ji podpořit? Zkraťte postranní větve. Podstatné ale je neodstraňovat velké množství větví najednou, ale vždy jen jejich část, jinak byste totiž naopak přispěli k vytváření vlků.
  • Odstraňte výhony, které se vzájemně kříží.
  • Odstraňte výhony směřujících kolmo do koruny.
  • Odstraňte výhony, jež jsou slabé, uschlé nebo nějak napadené.
Zimní řez ovocných stromů: V čem spočívá výchovný a v čem udržovací řez a jak na ně

Zimní řez ovocných stromů: V čem spočívá výchovný a v čem udržovací řez a jak na ně

Řez sloupovitých jabloní

Pro vlastníky malých zahrad, balkonů či teras představují ideální řešení jabloně nízkého vzrůstu označované souhrnným názvem Ballerina. Vysadit se dají nejen do volné půdy – například ve formě živé stěny, ale také do nádob. Charakteristický je pro ně slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše. Na stromcích se postupně vyvine několik postranních, vertikálně směřujících větví, jež vytváří asi osmdesát centimetrů širokou korunu. U sloupovitých jabloní provádíme klasický zimní řez a stejně tak i řez letní.

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Zaměřte se na jednoleté boční výhony, které svým vzhledem připomínají hokejku. Poznáte je snadno: Výhon roste z vodorovného obrostu asi deset centimetrů také rovně, ale poté se vzpřimuje a směřuje dál nahoru po celý vegetační růst.

  • V zimě zakraťte tyto vzpřímené části výhonů o polovinu v případě bujněji rostoucích odrůd a jen o třetinu v případě méně vzrůstných odrůd. Řežte na vnější pupen, tedy ten, co směřuje ven z koruny. U bujněji rostoucích odrůd zastřihněte letorost asi o třetinu už během léta. Terminál nechte růst volně, nestříhejte jej.
  • Letním řezem až na větevní kroužek (to znamená zcela) odstraňte veškerý obrost, který roste dovnitř koruny a zahušťuje ji. Vytvoří-li se na jabloni hlavnímu výhonu neboli terminálu výhon konkurenční, zakraťte ho koncem srpna za třetím očkem.
Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby