vytisknout velikost písma Kdy provádět letní řez jabloní a jak při něm postupovat?

Letní řez jabloní navazuje na řez zimní, koriguje jeho výsledky a příznivě ovlivní úrodu letošní i v příštím roce. Poradíme vám, kdy se provádí, na co se při něm zaměřit, a také to, jaký řez potřebují sloupovité jabloně.

U jabloní se za základní považuje zimní řez, který můžete dle počasí načasovat na období od ledna do dubna, ovšem za vůbec nejvhodnější jsou pro něj považovány měsíce únor (konec) a březen (začátek), kdy skončí velké mrazy.

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Řez ovocných stromů – kdy, které a jak

Letní řez: kdy, proč a jak?

Zimní řez je vhodné kombinovat s řezem letním, který má hned několik výhod. Rány se lépe zacelují, celkově strom po zásahu snadněji regeneruje, přitom na něj ale nereaguje tvorbou nových, nechtěných větví a netrpí klejotokem. Příznivě ovlivňuje i úrodu v následujícím roce.

Díky letnímu řezu prosvětlíte korunu, pokud je příliš hustá, což příznivě ovlivní zrání i vybarvení úrody. Uvádí se rovněž, že omezuje hořkou pihovitost u odrůd, které jsou citlivé na nedostatek vápníku. Pokud jde o načasování, nepouštějte se do něj teď. Nejvhodnější doba nastává v srpnu a spočívá v následujících úpravách:

  • U starších jabloní se jedná především o odstranění vlků, mladých výhonků, rostoucích z hlavního kmene nebo ze silnějších bočních větví. Doporučuje se vylomit je trhnutím namísto stříhání, po kterém většinou zůstává čípek, z něhož dál rostou další vlky. Tyto mladé výhonky se tvoří především po zmlazovacím řezu.
  • U mladých jabloní odstraňte konkurenční výhony.
  • Upravte tvar koruny, je-li po jarním řezu nepravidelná.
  • Zkraťte příliš dlouhé letorosty na konci hlavních větví na úroveň ostatních.

Zimní řez jabloní

  • Cílem zimního řezu je tvorba krátkých plodných větévek. Jak ji podpořit? Zkraťte postranní větve. Podstatné ale je neodstraňovat velké množství větví najednou, ale vždy jen jejich část, jinak byste totiž naopak přispěli k vytváření vlků.
  • Odstraňte výhony, které se vzájemně kříží.
  • Odstraňte výhony směřujících kolmo do koruny.
  • Odstraňte výhony, jež jsou slabé, uschlé nebo nějak napadené.
Postupujete správně při zimním řezu ovocných stromů?

Postupujete správně při zimním řezu ovocných stromů?

Řez sloupovitých jabloní

Pro vlastníky malých zahrad, balkonů či teras představují ideální řešení jabloně nízkého vzrůstu označované souhrnným názvem Ballerina. Vysadit se dají nejen do volné půdy – například ve formě živé stěny, ale také do nádob. Charakteristický je pro ně slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše. Na stromcích se postupně vyvine několik postranních, vertikálně směřujících větví, jež vytváří asi osmdesát centimetrů širokou korunu. U sloupovitých jabloní provádíme klasický zimní řez a stejně tak i řez letní.

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Zaměřte se na jednoleté boční výhony, které svým vzhledem připomínají hokejku. Poznáte je snadno: Výhon roste z vodorovného obrostu asi deset centimetrů také rovně, ale poté se vzpřimuje a směřuje dál nahoru po celý vegetační růst.

  • V zimě zakraťte tyto vzpřímené části výhonů o polovinu v případě bujněji rostoucích odrůd a jen o třetinu v případě méně vzrůstných odrůd. Řežte na vnější pupen, tedy ten, co směřuje ven z koruny. U bujněji rostoucích odrůd zastřihněte letorost asi o třetinu už během léta. Terminál nechte růst volně, nestříhejte jej.
  • Letním řezem až na větevní kroužek (to znamená zcela) odstraňte veškerý obrost, který roste dovnitř koruny a zahušťuje ji. Vytvoří-li se na jabloni hlavnímu výhonu neboli terminálu výhon konkurenční, zakraťte ho koncem srpna za třetím očkem.
Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Jak se stát zahradníkem v 8 krocích: Co ještě letos vypěstuje i naprostý začátečník

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty